Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Pro zábavu se zabíjet nesmí, takové jsou zákony džungle. Lidé tohle nedodržují, říká herec Matěj Forman

Výtvarník a divadelník Matěj Forman | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Premium Rozhovor
Výtvarník a divadelník Matěj Forman o svém novém představení podle Knihy džunglí, o České filharmonii v cirkusovém šapitó a taky o tom, jak kočovníka začne dohánět pohodlí.

Procházím areálem pražské holešovické tržnice, je pravé poledne a dlouhé fronty lidí tu ve vedru k padnutí čekají na svou sociální dávku. Pak vejdu do jedné z hal, a všechno je jinak. Nevidím už lidi, ale zvířata přikrčená ve střehu, oči monitorují okolí, protože na tom závisí život, nebo smrt. Horko je vlhké. Jsem zkrátka v džungli.

Z vlka jde strach, gazely, tedy dvě mimořádně pohybově nadané Řekyně, jsou neskutečně přesvědčivé. A černé zvíře, které nedokážu identifikovat, na mě blýskne bělmem očí a hrůzyplně metá kozelce. Právě se zkouší nová inscenace volně inspirovaná Kiplingovou Knihou džunglí. Choreograf Štěpán Pechar a Matěj Forman, režisér, scenárista a scénograf představení, vedou taneční soubor Dekkadancers. Mluví se anglicky, soubor je mezinárodní.

Několikapatrovou scénou prorůstají exotické květy a liány. Tu bujnou přírodu, jak se dozvím později, vyrábějí v bubenečském ateliéru i ruce ukrajinských uprchlic. „Víte, kdybych si měl vybrat, jestli stát od rána ve frontě s nadějí, že odpoledne dostanu pět tisíc korun na měsíc, anebo si vydělat těch pět tisíc tím, že budu pár hodin denně kašírovat kulisy, tak bych si jednoznačně vybral to druhé,“ říká mi Matěj Forman odpoledne při rozhovoru.

Mimochodem, svému slavnému otci se podobá čím dál víc. Nejen hlubokým hlasem a tváří, ale taky otevřeností a hezkým vztahem k lidem i zvířatům – ostatně společnost nám velkou část odpoledne dělali dva psí nalezenci. Nejsem si jen jistá, která ta džungle je vlastně děsivější. Jestli ta lidská venku, nebo ta zvířecí tady.

Co vás přivedlo ke Knize džunglí? Měl jste ty příběhy rád už jako kluk?
Musím nejdřív vysvětlit, jak to vůbec vzniklo. Štěpán Pechar se Štěpánem Kubištou, kteří mají na starosti projekt Jatka 78 a taneční soubor Dekkadancers, přišli, že by rádi dělali nové taneční představení. A že by to mohla být nějaká baletní klasika – no a pustili mi Louskáčka! Tak nic proti Louskáčkovi, ale já si říkal: Není to škoda? Vždyť Marko Ivanovič, hudební skladatel a dirigent, který má s námi na tomhle projektu spolupracovat, by mohl napsat něco úplně nového. Ale co by to teda mohlo být?

Přečtěte si celý článek a veškerý další obsah na Lidovky.cz s
Akční nabídka první 3 měsíce za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství můžete kdykoliv zrušit a je bez závazků.
Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?
eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?

10 testerek z eMimina otestovalo v průběhu května služby českého specialisty na kvalitní mrazené produkty Family Market. Byly spokojené s...

Mohlo by vás zajímat