Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Pro zábavu se zabíjet nesmí, takové jsou zákony džungle. Lidé tohle nedodržují, říká herec Matěj Forman

Výtvarník a divadelník Matěj Forman | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Premium Rozhovor
Výtvarník a divadelník Matěj Forman o svém novém představení podle Knihy džunglí, o České filharmonii v cirkusovém šapitó a taky o tom, jak kočovníka začne dohánět pohodlí.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Procházím areálem pražské holešovické tržnice, je pravé poledne a dlouhé fronty lidí tu ve vedru k padnutí čekají na svou sociální dávku. Pak vejdu do jedné z hal, a všechno je jinak. Nevidím už lidi, ale zvířata přikrčená ve střehu, oči monitorují okolí, protože na tom závisí život, nebo smrt. Horko je vlhké. Jsem zkrátka v džungli.

Z vlka jde strach, gazely, tedy dvě mimořádně pohybově nadané Řekyně, jsou neskutečně přesvědčivé. A černé zvíře, které nedokážu identifikovat, na mě blýskne bělmem očí a hrůzyplně metá kozelce. Právě se zkouší nová inscenace volně inspirovaná Kiplingovou Knihou džunglí. Choreograf Štěpán Pechar a Matěj Forman, režisér, scenárista a scénograf představení, vedou taneční soubor Dekkadancers. Mluví se anglicky, soubor je mezinárodní.

Několikapatrovou scénou prorůstají exotické květy a liány. Tu bujnou přírodu, jak se dozvím později, vyrábějí v bubenečském ateliéru i ruce ukrajinských uprchlic. „Víte, kdybych si měl vybrat, jestli stát od rána ve frontě s nadějí, že odpoledne dostanu pět tisíc korun na měsíc, anebo si vydělat těch pět tisíc tím, že budu pár hodin denně kašírovat kulisy, tak bych si jednoznačně vybral to druhé,“ říká mi Matěj Forman odpoledne při rozhovoru.

Mimochodem, svému slavnému otci se podobá čím dál víc. Nejen hlubokým hlasem a tváří, ale taky otevřeností a hezkým vztahem k lidem i zvířatům – ostatně společnost nám velkou část odpoledne dělali dva psí nalezenci. Nejsem si jen jistá, která ta džungle je vlastně děsivější. Jestli ta lidská venku, nebo ta zvířecí tady.

Co vás přivedlo ke Knize džunglí? Měl jste ty příběhy rád už jako kluk?
Musím nejdřív vysvětlit, jak to vůbec vzniklo. Štěpán Pechar se Štěpánem Kubištou, kteří mají na starosti projekt Jatka 78 a taneční soubor Dekkadancers, přišli, že by rádi dělali nové taneční představení. A že by to mohla být nějaká baletní klasika – no a pustili mi Louskáčka! Tak nic proti Louskáčkovi, ale já si říkal: Není to škoda? Vždyť Marko Ivanovič, hudební skladatel a dirigent, který má s námi na tomhle projektu spolupracovat, by mohl napsat něco úplně nového. Ale co by to teda mohlo být?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
první měsíc jen za 1 Kč

Roční

490
890 Kč
Předplatit
+ 6 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

1 690
Předplatit
+ 5 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Vyzkoušely jsme mořský kolagen: Dokáže collalloc to, co slibuje?
Vyzkoušely jsme mořský kolagen: Dokáže collalloc to, co slibuje?

Mořský kolagen se stal jedním z nejzajímavějších trendů dnešní doby. Kolagenové produkty slibují posílení pleti, kvalitní vlasy, pevnější nehty a...