16. listopadu 2010 9:55 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Matky pod lupou aneb Kdo je ideální matka?

Jak to s dětmi zvládat? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak to s dětmi zvládat? | foto: Shutterstock

Je to tak už od narození dítěte. Neustále nám někdo říká, jak bychom to my, rodiče, měli s dětmi zvládat. Co člověk, to názor. Navíc na rodiče tlačí kromě známých, příbuzných atd. i média a vůbec celá společnost se svými předsudky, módami a náladami. Všimla si toho i čtenářka, která mi nedávno napsala, že vnímá tlak "…na matky, co nepracují a 'hnijí' doma, i na matky, co pracují a dostatečně se nevěnují dětem, i na ty, co děti nemají a mít nechtějí." Souhlasím s ní.

Klasickým příkladem je právě téma mateřské a rodičovské dovolené. Možná si to neuvědomujeme, ale my Češi (resp. Češky) máme s našimi dvěma až třemi lety (podle statistik nejvíc žen volí dvouletou rodičovskou) velké privilegium. Zatímco moji kamarádi ze zahraničí nemohou pochopit, že jsem se ještě nevrátila do práce (třeba moje brazilská kamarádka, která šla pracovat tři měsíce po porodu, mne podezřívá z lenosti), moji rodiče i některé maminky v mém okolí odsuzují mou snahu pracovat na částečný úvazek "už" před druhými narozeninami mého syna. Zvláštní, kolik pohledů na tohle téma existuje a jak se mohou lišit v jednotlivých kulturách.


A pak je tu reklama, svět sám pro sebe. Co všechno bych měla mému děťátku koupit, aby bylo opravdu spokojené, aby mělo všechny vitamíny, abych byla dobrá máma…. Takových informací se dozvím denně jen tak podprahově víc, než bych skutečně kdy mohla potřebovat.

A aby toho nebylo málo, jsou tu sdružení a názorové proudy, které nám nutí svůj pohled na věc jako jediný správný. A často velmi skrytě a nepřímo. Proč nikde neavizovali, že na cvičení pro děti v mé posilovně se budou mimo jiné vyučovat i pravidla "Montessori"? Že bude cvičitelka svým svěřencům z řad rodičů říkat, jak by měli své dítě vychovávat a bude je přitom napomínat?

Stejné zkušenosti jsem měla bohužel i s kojeneckým "plaváníčkem". Tam jsem se zase neplánovaně dostala mezi ženy, které uznávaly výhradně domácí porody a vnucovaly mi alternativní přístup k rodičovství. Chtěla jsem přitom pouze chodit s dítětem plavat…..

Problém je, že jako každá matka začátečnice jsem se dosud nechala ovlivňovat různými názory okolí a dobře míněnými radami nejbližších. Teď už vím, že to byla velká chyba.

Recept na ideální matku určitě neexistuje, i když se leckdo snaží vypadat tak, že ho vlastní. Ideální matka je pro mě ta, která dokáže vytvořit vyhovující prostředí pro své dítě i pro ni samotnou. A pokud to znamená, že jde po půl roce do práce nebo naopak "sedí" doma pět let v kuse, je to jenom její věc a soukromá volba. Všichni nejsme stejní a nemáme stejné děti. Je proto zbytečné dělat něco jenom proto, aby nás ostatní neodsoudili.

O autorce

Veronika Švihelová - Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poslední tři roky působí jako reportérka kulturní redakce ČT. Od června 2009 je na mateřské se synem Kryštofem.

Kontakt: veronika.svihelova@seznam.cz

Veronika Jonášová

Nadstandardní novostavba RD 4+kk / Lipník nad Bečvou - Jezerská
Nadstandardní novostavba RD 4+kk / Lipník nad Bečvou - Jezerská

Jezerská, Lipník nad Bečvou - Lipník nad Bečvou I-Město, okres Přerov
4 150 000 Kč