Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Fakta a mýty o úplňku. Víte, co skutečně dělá s vaším tělem a psychikou?

Premium

Silueta letadla blížícího se k mezinárodnímu letišti v americkém Louisville v pondělí 26. dubna 2021 s pozadím superúplňku. | foto:  Charlie RiedelAP

  5:00
Podobnou ilustraci náměsíčnosti už jsme viděli mnohokrát: obrázek s měsícem v úplňku a postavou se zavřenýma očima a předpaženýma rukama, která mu kráčí vstříc po střešním hřebeni. Jenomže zrovna náměsíčníky fáze Měsíce neovlivňuje. Leda tím, že na tyto spáče-nespáče lépe vidíme.

Celý článek je jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Náměsíčnictví, odborně somnambulismus, je spánková porucha. Zjednodušeně řečeno se při ní mozek „špatně vypne“ a ve stavu spánku jsou jen některé jeho části. Při takovémto částečném probuzení může dotyčný chodit, hýbat s věcmi i mluvit, aniž by o tom věděl.

Pokud zachází s ostrými předměty nebo vyjde ven z bytu, hrozí, že zraní sám sebe či jiné osoby. Náměsíčníkovi blízcí by měli dostatečně zabezpečit všechny nebezpečné věci a důsledně zamykat. Když někoho přistihnete při náměsíčné chůzi po bytě, nebuďte ho, ale jemně ho odveďte zpátky do postele.

Touto poruchou spánku trpí patnáct až dvacet procent dětí, nejčastěji ve věku mezi čtvrtým a dvanáctým rokem. Většina z nich z toho „vyroste“, dospělých somnambuliků jsou jen asi dvě až čtyři procenta.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se