Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mikuláš, čert a další traumata

Magazín

  10:12
Když si vzpomenu na svého Mikuláše z dětství, vybaví se mi asi toto: Já, načančaná v sukýnce a halence sedím doma a piluju básničku. Můj táta mě straší, že jsem možná nebyla hodná a dostanu jen brambory a uhlí.

Mikuláš na Staroměstském náměstí foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Přemýšlím nad tím, zda můžu Mikulášovi zalhat a říct mu, že jsem byla hodná, i když jsem hodná nebyla. A do toho moje maminka s nervózním výrazem.

Venku sníh a krásná magická atmosféra dětství, ale zároveň hrozný strach. A pak Mikuláš a čerti za našimi dveřmi. Chrastí řetězy a já, paralyzovaná strachy, nejsem schopná říct naučenou básničku. Nakonec se počůrám do bílých punčocháčů a červené sukýnky. Venku sleduju čerty (ve skutečnosti silně ovíněné hasiče od nás z městečka, kde jsem vyrůstala) a vybavuju si, jak jeden uklouzne na ledu komentuje to slovy: "Kuaa, debilní Mikuláš" . Byly mi 4 roky a mimochodem tehdy jsem poprvé zapochybovala o existenci těchto stvoření. Celkový zážitek? Nic moc. Naštěstí maminka byla tak prozíravá, že nakonec k nám po zbytek Mikulášů čertovskou partu nepouštěla a říkala nám, že Mikuláš nechává dárečky na balkóně. Byla v tom odbornice, protože jsem to nikdy neprokoukla.

Po mnoha letech jsem se letos na Mikuláše chystala znovu díky Kryštofovi. Chtěla jsem ho seznámit s touhle tradicí a tak jsem mu Mikulášskou partu objednala. Byl to zvláštní pocit, znovu jsem byla nervózní a vrátila se do dětství. Čertům jsem zakázala vstup k nám do domu. Přišel tedy jen Anděl a Mikuláš. Přesto Kryštůfek plakal, neřekl básničku a uklidnila ho až auta, která dostal. Pak už se jen probíral dárečky a byl nadšený. Měla jsem ze svého prvního organizovaného Mikuláše dobrý pocit. A teď se stejně těším i na ježíška. Je pravda, že Vánoce dělají především děti. A teprve teď s dvouletým dítětem si to můžeme pořádně užít.

PS: Čerti sice nepřišli, ale musím se přiznat, že jsem je často využívala k tomu, abych Kryštofa trochu srovnala, když zlobil. Chceš, aby přišel čert? A najednou byl klid. Jsem asi pohodlná matka, ale prostě to funguje. Moje nová spolupracovnice, psycholožka Marie a sama matka dvou malých dětí, by mě za to asi nepochválila. Od prosince se mnou bude na tomto deníčku spolupracovat tak, aby sloužil zároveň jako rádce rodičům. Doufám, že se vám tento nápad líbí.

Názor odborníka

Strašit děti nebo nestrašit?

Návštěvu Mikuláše považuji za hezkou předvánoční tradici. Je ovšem třeba rozlišovat. Malým dětem bohatě stačí osoba samotného Mikuláše, případně anděla, kteří k nim vlídně promluví a předá dárek. I tak k nim děti mají respekt, protože se jedná o nadpřirozené, tajemné postavy. Čerta lze využít jako výchovný prostředek u starších dětí (4-6let) a některým skutečně krátkodobě pomůže. Jinde jeho návštěva může přinést i následky v podobě pomočování nebo koktání. Proto je třeba velká opatrnost a obecně bych strašení čertem stejně jako strašidelnými příběhy a pohádkami, nedoporučila.

Marie Hlaváčková, dětská psycholožka

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!