Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Baleríny pro muže k obleku? Stále choulostivá záležitost

Móda

  15:16
Když se kreativní ředitel švédské módní značky Acne objevil na slavnostním otevření nového obchodu v Londýně v baletních cvičkách, všechny pohledy směřovaly k jeho nohám. Baleríny pro muže jsou totiž stále delikátní záležitostí.
Baleríny pro muže - ilustrační foto.

Baleríny pro muže - ilustrační foto.

Jonny Johansson.Baleríny sice nabízejí pohled do doby dandyů, jejich nošení však vzhledem k neobvyklému vzezření, které mohou vytvářet, prý vyžaduje nervy ze železa, píše britský web telegraph.co.uk.

Jonny Johansson si je zvolil jako obutí u příležitosti otevření obchodu v centrální londýnské čtvrti Mayfair, kterou se šviháčtí dandyové kdysi proháněli. Baleríny s pohodlnou štepovanou podšívkou tehdy byly součástí společenského oděvu kdekoli, kde se mělo tančit.

"Ve skutečnosti na oblékání moc nehledím," řekl Johansson. "Je mi blízký mix formálního a neformálního (oblékání) a prostě se mi zdálo, že baleríny se k tomu hodí. Formální oblečení mužům velmi sluší, ale mně se líbí, když je uvolněnější, více nonšalantní," dodal.

Johanssonovy cvičky pocházejí od tradičního britského výrobce obuvi. Pánské baleríny však v centru Londýna prodávají i jiné značky. V obchodní ulici Bond Street ve stejné čtvrti například jistý prodejce nabízí patentované černé cvičky se stuhou z těžké látky zvané grogrén. I přes historický odkaz však pánské balerínky prý obdivovatelů moc nemají.

Většina obuvi pro muže je obvykle velmi těžká, protože pevná bota postavě poskytuje jistou oporu. Tento prvek zvýraznil v uplynulých letech například newyorský návrhář Thom Browne. Své modely obul do mohutných bot, aby zdůraznil efekt ve spojení s oblečením, které vypadá jako sražené po vyprání. Pokud si muž obuje něco tak uhlazeného jako baleríny, může to vypadat nevyváženě.

Podle internetových stránek listu Telegraph nelze čekat, že tento styl v dohledné době zaplaví obchody. Lehké plátěné mokasíny jsou tak prý balerínám nejbližší druh obuvi, po kterém mohou muži sáhnout.

Autoři: ,
Témata: Londýn, Mayfair