Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brýle jako trend. Bez dioptrií jako módní doplňek

Móda

  6:04
Oblečení, šperky a další doplňky mají svému nositeli dodat osobitost. Je však jedna věc, která mu může dát v nadsázce i novou osobnost. Vzpomeňte si na Supermana a Clarka Kenta. Jen nasazením brýlí byl tentýž muž dvěma osobami.

Brýle (ilustrační foto) foto: Shutterstock

A není třeba si pomáhat imaginárním světem filmových příběhů, kde jsou asi všichni trošku slepí a tu podobnost po nasazení jednoduchých obrouček nevidí. Vlastní osobnost svým brýlím přisoudila třeba oscarová herečka Lupita Nyong’ová. Její obroučky mají totiž vlastní twitterový účet a se svými fanoušky čile komunikují o tom, jak se jim líbilo na tom kterém červeném koberci.

Konec drvoštěpů v ulicích měst. Vítejte, rybáři

To možná nejlépe ilustruje vývoj, kterým původně zraková pomůcka v posledních letech či spíše už desetiletích prošla. Dříve šlo skutečně o pomůcku slabému zraku. Sice celé dvacáté století se kladl tu větší, tu menší důraz na design, ale skutečným šperkem se brýle staly až v posledních letech. A někdy dokonce tím, co primárně určuje styl celého šatníku.

Samozřejmě vždy byli lidé, kteří na brýlích vystavěli celý svůj styl. Ještě v Československu třeba extravagantními brýlemi proslula i v dobách tuhého komunismu Naďa Urbánková, když pěla o tom, jak její Vilém peče housky. Ale tehdy šlo o výjimky. Naopak bylo celkem běžné, že se lidé (zejména dámy) za brýle styděli a nosili je jen ve chvíli, kdy je nezbytně potřebovali.

Teď je z brýlí takový trend, že i lidé, kteří je nepotřebují, je nosí jako součást image. Další jim zcela propadli – znám třeba manažera, který má pomalu ke každé košili podle barvy a vzorku jiné obroučky.

Poznávacím znamením hipsterů zase jsou výrazné černé rádoby kostěné brýle. Na každém Design Marketu je ostatně najdete docela blízko vchodu – asi abyste v případě, že byste se cítili vyčleněni z hipsterského davu, mohli rychle zapadnout. Povýšení brýlí v univerzální módní doplněk pomohly celebrity – i když jim nezřídily vlastní účet na sociálních sítích. Běžně se v nich na premiérách či udílení cen objevuje Meryl Streepová, ale taky o dvě generace mladší Anne Hathawayová.

Fascinace brýlemi se dá dokladovat i číselně třeba tím, že skoro o pětinu za rok rostou zisky výrobců luxusních zrakových pomůcek, jako je Luxotica.

Potápěč Ovčáček

Měla by mít ale své meze. Aneb nositelé brýlí by neměli svým obroučkám dovolit, aby je zcela zastínily. Nyong’ová je dost výrazná, aby nechala své brýle žít jejich životem.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Pro příklad špatně zvolených brýlí, které svému nositeli svou přílišnou osobitostí ubližují, nemusíme za hranice. Třeba premiér Bohuslav Sobotka pomocí „svářečských brýlí“ zřejmě chce zvýšit výraznost své jinak nepříliš průrazné image. A vtípky o potápěčských brýlích hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka už také zlidověly. Ne každý je zkrátka typ jako počítačová kouzelnice Penelope ze seriálu Myšlenky zločince, která si může dovolit mít na očích kousky, jaké by nejlépe pasovaly disneyovské kmotřičce víle, a přesto okolí vnímá ji, a nikoliv jen podivné brýle.

Autor:

Vyhrajte jednu ze 3 stavebnic LEGO DUPLO Divoká zvířata světa v hodnotě 3 299 Kč
Vyhrajte jednu ze 3 stavebnic LEGO DUPLO Divoká zvířata světa v hodnotě 3 299 Kč

Připravili jsme si pro vás 3 krásné obří stavebnice LEGO DUPLO Divoká zvířata světa. Ty přenesou vaše nejmenší na cestu kolem světa, na které...

Mohlo by vás zajímat