Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čas skromných nevěst. Zkracují se výdaje i šaty a návrháři škrtají nuly u svých rób

Čekstajl

  5:00
Připravovat svatbu kdysi znamenalo zorganizovat malý rodinný festival. Nevěsty si rok dopředu zadávaly šití pohádkových šatů, ženich měsíce ladil barevnost obleku s družbou. Svatební průmysl vzkvétal! To ale covid byl ještě neznámý vir z Číny a nikoho by ani nenapadlo, že se může ze dne na den sesypat jako Naomi Campbell na šteklých od Vivienne Westwood.

Zkracování sukní i svatebních výdajů. Lily Allen si v lockdownu vzala Davida Harboura. Šaty zpěvačka pořídila u Diora, s občerstvením si hlavu nelámala. foto: L. ALLEN/INSTAGRAM

Uspořádat dnes veselku s desítkami hostí? Taková představa působí až nepatřičně. Přesto se očekává, že toto léto nás čeká svatební boom. Dvojice, kterým to loni nevyšlo, už totiž nechtějí vdavky dále odkládat. A zdá se, že si svatební průmysl ony vysoké boty zul a bude kráčet hrdě bos. Odborníci na trendy totiž předpokládají, že snoubenci tentokrát pojmou svatbu jako skromný obřad na radnici a místo velkolepé hostiny se spokojí se svíčkovou u tchyně v obýváku.

Čert vem několikametrovou vlečku, sukni s obručí i korzet vyzdvihující poprsí. Namísto princezen prý budou nevěsty roku 2021 civilnější a elegantnější. Utrácet za šaty, které na sobě bude nevěsta mít jen pár hodin svého života, se nyní mnohým jeví jako nerozum. Vždyť co když vládní opatření obřad opět posunou, a pak zas a znovu? Namísto snových šatů jako namalovaných od Disneyho jsou proto v kurzu krátké mini šaty nebo kalhotový kostým, které může prakticky smýšlející nevěsta využít i po obřadu na běžné nošení.

A protože oděvní designéři dobře vědí, že snoubenky odmítají v roce 2021 bláhově utrácet, nemilosrdně šmikají nuly na cenovkách svých rób. I taková vyhledávaná návrhářka jako Vera Wang, v jejíž šatech si kdysi Victoria Beckham brala svého Davida, snížila ceny na svých populárních svatebních modelech. Róby, které dříve začínaly na 7 000 dolarech (v přepočtu asi 146 tisíc korun), se teď pohybují mezi 1 600 až 4 000 dolary.

Svatební rozpuk letos cítí ve vzduchu i ti tvůrci, kteří před covidem nevěnovali vdavekchtivým ženám příliš pozornosti. Například londýnská značka Erdem vytvořila pro tento rok svou vůbec první bílou kolekci. Ta je sice inspirovaná klasickou viktoriánskou nevěstou, ale v pojetí designéra Erdema Moralioglua jsou svatebky skromnější a kratší.

Do mini svatební kolekce se tentokrát pustila i irská návrhářka Simone Rocha, jejíž jméno nedávno rezonovalo ve spojení s řetězcem H&M. Zatím co dříve Rocha zakončovala módní defilé bílou nevěstou, která nebyla pod mohutným závojem a těžkou korunou ani vidět, její nevěsta po covidu má na sobě šaty ke kolenům v barvě červánkově růžové.

Inspirace skromnými svatebními šaty je možné najít i u nevěst, které se před lety vdávaly v běžných bezpandemických podmínkách. Herečka Keira Knightley šla k oltáři v krátkém tylovém modelu Chanel a později si v nich několikrát vyšla do společnosti. Střídmý oděv pro svůj velký den zvolila i zpěvačka Lily Allen nebo třetí žena Paula McCartneyho, Nancy Shevell. Ať jsou vaše svatební šaty doplněné o roušku nebo bez ní, na délce šatů ani tak nesejde. To, na čem skutečně záleží, je přece láska!

Autor:
Témata: Čekstajl