130 let
Oblek

Oblek | foto: Lidovky.cz

Češi stále tápou v tom, jak se vhodně obléknout do společnosti

Móda
  •   11:20
Podzim a zima patří k hlavním obdobím roku, během kterých se pořádají ty nejvelkolepější a nejprestižnější akce. Bohužel dost lidí stále tápe v tom, jak se vhodně obléknout.

Za ta léta, kdy u nás vycházejí módní časopisy, se Češi naučili, které střihy a barvy jim sluší, vybírají si správné materiály a téměř ovládli i umění kombinovat vhodné doplňky (obligátní ladění kabelky a bot do jedné barvy je samozřejmě pro všechny módní fajnšmekry primitivní berlička, ale rozhodně tím nemůžete nic zkazit).

S otevřením hranic se nám naskytly neomezené možnosti nákupů ve světových metropolích a mnoho mých známých si už teď rezervuje levné letenky na lednové výprodeje v Londýně či Miláně: ráno odletí s prázdným kufrem a večer, aniž by utratili desetitisíce, se vrátí s kufrem plným oblečení.

Módu jsme se zkrátka už naučili zařadit do každodenního provozu. Katastrofa ovšem nastává, pokud se musíme obléct do společnosti. Proč?

Dress code versus faux pas
Zásadním problémem je dress code, tedy jakési módní přikázání stran vhodnosti oblečení pro danou příležitost. Přestože se jedná o informaci pohodlně dostupnou v nejrůznějších společenských příručkách stejně jako na internetu, obléknout si (správně!) dlouhé šaty na ples je u nás málem faux pas. Většina dam si totiž stejně vezme krátké koktejlky.

Nevím proč, ale málokterá žena investuje do opravdu krásné dlouhé večerní róby. Samozřejmě, že si ji nevezme dokonce ani dvakrát za rok, takže o rozumné investici nemůže být ani řeč, ale není právě ta jedinečná příležitost proměnit se na jeden večer v okouzlující divu dobrý důvod zapomenout na slova "výhodné" a "praktické"?

Vždyť šaty, ve kterých vás už všichni známí viděli, můžete obratem prodat na eBay. A co kromě jedinečných, báječných, okouzlujících a po všech stránkách "nej" šatů byste v gala části šatníku ještě měli mít?

"Must have" – co musíte mít
Pár, který netráví většinu roku na samotě u lesa, by měl určitě investovat do několika základních kousků. Žena se neobejde bez koktejlek, tedy barevných nebo květinových šatů v délce pod kolena, které jsou vhodné na dopolední nebo odpolední akce s dress codem "cocktail".

Absolutní nezbytností jsou malé černé – jednoduše střižené šaty z kvalitního materiálu. Ideální je mít dvě varianty – na ramínka a s dlouhým rukávem. Jejich využití je prakticky neomezené: dají se nosit do divadla, na koncerty nebo na formální pracovní schůzky. Krátké šaty může nahradit i pouzdrová sukně a luxusní hedvábný, šifonový nebo saténový top.

A nakonec plesové šaty – až na zem! S touto sestavou máte vystaráno na celou sezonu.

Mužský šatník si vystačí s ještě menším počtem kusů. Tmavý, nejlépe černý oblek je nutností, méně formální šedý nezbytností a jakýkoliv jiný odstín (tmavěmodrý, hnědý) pouhým bonusem. Na party označené na pozvánce jako "black tie" se ovšem jiná než černá barva nehodí. Zapomeňte na béžovou i modrou (kromě party na lodi) a bílou... tu si opravdu může dovolit jen Karel Gott. Nebo kapitán Kormorán.

Na co bychom měli zapomenout úplně všichni a za všech okolností, jsou půjčovny společenských šatů. Možná na mě jejich majitelé pošlou zabijáky a skončím se zabetonovanýma nohama na dně Vltavy, ale rád se pro vás obětuji. Pokud by se v půjčovnách nabízely šaty mistrů střihu, jako je Galliano, Mc Queen nebo Lagerfeld, budiž. Ale modely se jmény Laurea, Samantha a Griselda patří do módního pekla!

Snad aby vynikly v přehršli šatů, které každá půjčovna nabízí, charakterizují je "luxusní" látky poseté trilionem flitrů, nezapomíná se na bohatou květinovopeříčkovou výzdobu nebo "extravagantní" střihy – pokud možno v univerzální velikosti. Proto často natrefíme na umné zavazování na zádech, které se dá prakticky aúčelně povolovat, v nejbestiálnějších případech se šněrování objevuje i na bocích nebo na dekoltu. Do Cirkusu Humberto jako stvořené, na ples v Opeře nikdy!

Odít hyacint a zemřít
Nejhůř ze všeho jsme na tom ovšem s doplňky. Když vidím ženy, které si vezmou k dlouhým večerním šatům klasické lodičky nebo si přes rameno přehodí velkou kabelu do práce, mám pocit, že jsme se nenaučili ještě nic. A nejstrašnější jsou lesklé punčocháče! Představa, že lesklé rovná se slavnostní, je opravdu mylná. Rozumím lesku na rtech, na vlasech i v očích, ale proč mají být lesklé nohy, netuším.

Je určitě pravda, že večírky či plesy se pořádají proto, aby se lidé pobavili, ale věřte mi, že bez lesklých silonek a hyacintů na dekoltu to bude zážitek ještě lepší!

Autor: