Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chcete originální kousek do šatníku? Vydejte se na Střelecký ostrov

Móda

  13:47
PRAHA - Střelecký ostrov v Praze se na tři dny změnil v prodejnu pod širým nebem, kde návrháři nabízí originální módu, šperky a kabelky. Salon nezávislé módy s názvem Code:Mode nabízí více než 80 stánků, prodejci jsou většinou studenti nebo absolventi výtvarných škol.

Nezávislá, originální a nekonfekční móda se představí o víkendu v rámci festivalu Codemode na pražském Střeleckém ostrově. foto: ČTK

Součástí akce je i doprovodný program, workshop cirkusového umění a hudba. Cílem je nabídnout lidem jinou než konfekční módu, zajímavější a originálnější, řekla organizátorka Jovanka Vlčková.

"Code:Mode je akce, která prezentuje mladé kreativní lidi, kteří šijí, Alias design.vyrábí šperky nebo designové výrobky," uvedla Vlčková. "Nám jde také o to, aby se tito lidé potkali na jednom místě a seznámili a aby se představili veřejnosti," dodala organizátorka. Podobná akce se koná už popáté.

Myšlenka projektu pražských módních víkendů s heslem "Ignorujte konfekci!" se zrodila před čtyřmi lety. Poprvé se pár nadšenců se svými výrobky sešlo v prostoru klubu Roxy/NoD v dubnu 2006. Tehdy se ukázalo, že je o originální módu velký zájem, a od té doby se projekt rozrůstá.

Prodejci se sjeli z různých koutů České republiky a Slovenska. Například Zuzana Kubánová přijela ze slovenského Trenčína, spolu s Milanem Rafajem tvoří pod značkou Popular. Vyrábí originální kabelky a tašky, které prodává za 600 až 2000 korun, ale i obaly na notebooky a různá pouzdra. Pod značkou Popular vychází i hudební produkce, Rafaj působí jako DJ a vydává si alba.

Popular už měl zakázky pro Slovenské národní divadlo a tvoří design některým slovenským kapelám. V Praze se prezentují už poněkolikáté.

Nezávislá, originální a nekonfekční móda se představí o víkendu v rámci festivalu Codemode na pražském Střeleckém ostrově.

Naopak poprvé své zboží v Praze nabízí Michaela Bednárová z Bratislavy. Pod značkou Puojd vyrábí trička, mikiny či legíny, její styl se pozná na první pohled - všechny výrobky jsou totiž inspirované slovenským, případně českým státním znakem. Například dámské tričko je potištěné malými slovenskými kříži, pánské triko zase nese barvy a tvary české vlajky.

Cena trik se pohybuje kolem 500 až 600 korun, mikiny Bednárová prodává za zhruba 2500 korun. Na Slovensku je podle ní těžké zřídit si kamenný obchod, proto prodává hlavně přes internet a známé. U vchodu do areálu si mohou lidé vyzvednout letáček s mapkou a seznamem stánků. Najdou tam i informace o doprovodném programu. Akce se koná od dnešního dopoledne do nedělního večera. Více informací najdete na http://codemode.cz/

Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat