12. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Móda

Podle manuálu ČSSD si dobrý oblek nikdo nekoupí

Polský expremiér Leszek Miller a český možný budoucí premiér Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polský expremiér Leszek Miller a český možný budoucí premiér Bohuslav Sobotka. | foto: MAFRA, Adolf Horsinka

Sociální demokraté přípravu na volby nepodceňují. Připravili proto pro své kandidáty manuál, jak se oblékat, jak se tvářit na fotografiích a jak vystupovat před lidmi. "Nějaký PR či volební manažer doporučuje oblek modelující ramena a hlavně, že musí padnout ze všech úhlů. To je nic neříkající blábol, podle kterého si jednoduše takový Zdeněk Škromach dobrý oblek nekoupí," komentuje manuál pro server Lidovky.cz Jakub Lohniský, zakladatel blogu Muži v Česku a ředitel firmy Le Premier.

Z návodu sociální demokracie je patrné, že se strana snaží pomoci svým kandidátům nejen vystupovat, ale také jim nadiktovat, jaké doplňky a oblečení mají nosit, aby na voliče působili seriózně. "Košile je světlá, v pastelovém odstínu, s dobře padnoucím límcem – přesně padnoucí velikostí kolem krku. Nestahuje u krku, po rozepnutí límec drží tvar. Košile musí být vždy vyžehlená, nepomačkaná!!!" Píše se v manuálu, který zveřejnil server Česká pozice.

Jakub Lohniský

Jakub Lohniský vystudoval Mediální studia a ekonomii. Jeho snem bylo vlastnit obchod s pánskou módu. Nejprve založil blog o pánské módě muzivcesku.cz a v roce 2011 začal šít košile na míru. Řediteluje firmě Le Premier provozující e-shop s módou pro opravdové muže a občas ho najdete i za pultem obchodu v Pánské pasáži v Praze.

"Košile v pastelovém odstínu je přesně to, co z nich nikdy neudělá socialistu moderního střihu. Nosí snad jejich švédští nebo němečtí kolegové lososové košile? Pokud musím psát návod i na tak banální věc jako je nutnost přinést si na focení vyžehlenou košili (všimněte si tří vykřičníků), tak doufejme, že si pánové z ČSSD tu košili alespoň každý den mění," komentuje manuál bloger Lohniský.

A co mají sociální demokraté nosit? Manuál sociálním demokratům radí, aby nosili jednobarevné obleky, ale ne černé. Volit by měli kvalitní materiály a takové obleky, které zvýrazňují a modelují ramena, tak aby oblek padl ze všech úhlů pohledu. "Doplňky a šperky doplňují osobnost, nepřebíjejí. Serióznost zvyšuje viditelnost snubního prstenu, kvalitní hodinky, jemné náušnice u dam. Pozor na masivní šperky," píše se také v návodu pro kandidáty.

'Košile musí být hlavně vyžehlená'

Podobné rady pak dostávají sociální demokraté ohledně kravaty, kterou stejně jako šátek mají kandidáti vynechat. "Kravata symbolizuje všechny negativní rysy současného establishmentu. Košile bez kravaty působí více neformálně, přirozeně, jako pracovní verze ve významu ‚jdeme něco dělat, nebudeme jen sedět v křesle‘. Odstraněním kravaty potíráme také virtuální bariéru mezi kandidátem a voličem. Vynecháním kravaty se navíc významně diferencujeme od ostatních stran v kampani," doporučuje manuál.

Pro zahájení kampaně si sociální demokraté vybrali Ostravu.

Pro zahájení kampaně si sociální demokraté vybrali Ostravu.

A co na to blogger? "Kapitolou samou pro sebe je pak doporučení ohledně kravaty. Já vím, je to takové frikulínské, nenosit kravatu (což v případě starých socialistů je možná špatně zvolené označení), ale pak nechápu, proč vůbec řeší obleky. Kravata ztělesňuje vše negativní současného establishmentu a oblek nikoli? Když už tedy blíže prostému lidu, tak se vším všudy. Jenže to by asi byla teprve legrace. To by Františka z Blesku načerpala materiálu na čtyři roky dopředu," napsal Lohniský.

'Pozor na obruby brýlí'

Manuál se také soustředí na brýlové obruby, které by podle něj rozhodně neměly být výrazné. "Vyvarujte se robustní černé, která může vést k historicky negativním asociacím. Obruby podtrhují intelektuální, klidnou a laskavou osobnost."

"A brýle? To prostě někdo panu Sobotkovi po dvou letech nošení jeho svářečských brýlí konečně doporučil koupit nějaké jiné? Nebo jinak. Doteď nebylo nutné zjemňovat rysy a honit výraz laskavé osobnosti? Byli přece v opozici. Poznámka o doplňcích je už takový bonus, spíše doporučení, aby si žádný uvědomělý socialista, který je díky nenošení kravaty blíže lidem, nezapomněl vzít Breitlingy za 120 tisíc jako třeba odborář Dufek," říká bloger na závěr.

apeAlena Pecháčková

Najdete na Lidovky.cz