9. prosince 2011 15:00 Lidovky.cz > Relax > Móda

Designéři v Holešovicích nabízí své pestré kousky

Šperky - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šperky - ilustrační foto. | foto: ČTK

Jsou tady další designové události. Mladí umělci a návrháři tentokrát vystavují a prodávají své výrobky v hale číslo 7 v Pražské tržnici. Na akci s názvem Holešovice Fashion Market máte možnost nakoupit originální vánoční dárky - kromě výrobků z textilu také sklo, porcelán, šperky ze stříbra i nerezové oceli a dále tašky, kabelky, ale třeba i pastelky. Obdobná akce se koná i v divadle Archa. Má název DesignSUPERMARKET a návštěvníky vítá až do neděle.

"Je to protipól hypermarketů, kde se nabízí zboží odněkud z Číny a nikdo neví, jak vzniklo," řekla pořadatelka trhu Kateřina Pletichová. "Vystavující zde mohou osobně nabídnout své výrobky a také se vzájemně seznámit," uvedla.

Šperky atelieru Skynet, které jsou vytvořeny ze starých hodinových strojků.

Šperky atelieru Skynet, které jsou vytvořeny ze starých hodinových strojků.

Výhodu trhu s nezávislou módou a šperky Pletichová spatřuje zejména v tom, že všechny prodávané výrobky "mají duši". "Vyrábějí se ve velmi malém množství, kolikrát to jsou 'kusovky'," uvedla Pletichová. "Výrobky se zde dají pořídit za přijatelnou cenu a lidé vědí, že v tom nepotkají půl Prahy," konstatovala.

Kam dále za designem?

Módní akce Code:Mode 2010

Do Archy pro designové dárky i neokoukané knihy
Pro všechny milovníky designu i náhodné kolemjdoucí je tu už popáté prodejní přehlídka užitého umění, designu a módy DesignSUPERMARKET. Veletrh je veřejnosti přístupný do neděle v pražském paláci Archa. Více čtěte ZDE

Trh se koná v pátek i v sobotu od 10:00 do 22:00, poté následují afterparty - dnes v blízkém klubu Cross a v sobotu přímo v hale. Organizátoři připravili doprovodný program, kromě řady módních přehlídek se na Holešovice Fashion Marketu uskuteční workshop žonglování, taneční vystoupení a tombola, jejíž výtěžek pořadatelé věnují organizaci Transparency International.

"Chtěli bychom podpořit jejich boj s korupcí a aktivizovat mladé lidi, aby se do něj zapojili," dodala Pletichová. Právě nezávislí designéři a živnostníci podle ní totiž na korupci ve společnosti doplácejí, například když se při stavbě hypermarketů obcházejí platné předpisy; malí výrobci originálního zboží přitom levnému zboží v obchodních řetězcích nemohou konkurovat.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz