Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dilema odhalených nohou. Kam si muž může vzít kraťasy?

Čekstajl

  6:01
Kdykoliv chce osud udělat z nás mužů hlupáky, nechá nás obléknout si kraťasy, abychom ztratili i poslední zbytky cti. Tato slova napsal před časem britský spisovatel a novinář Colin Dunne ve svém velmi jízlivém sloupku pro Daily Mail, v němž vysvětluje, proč by britští muži naprosto nikdy neměli nosit krátké kalhoty.

Stylový šílenec. Módní guru Ameriky Nick Wooster miluje kombinaci saka a šortek. Tento trend ale není pro každého. Zatímco Nick vypadá stylově, jiný by působil jako přerostlý Mirek Dušín pokoušející se o gala. foto: Shutterstock

Jedním z jeho nejvtipnějších argumentů je, že britské mužské nohy se dodávají jen ve dvou provedeních. Jako tlusté chlupůprosté bílé sádelnaté válečky připomínající bílé klobásky, u nichž je těžké odolat pokušení do nich píchnout vidličkou, aby se vyřinul horký tuk. A jako křivé vyhublé tyčky, pokryté srstí ovcí stižených nadměrnou kučeravostí. Podle něj zkrátka dřívější pravidla módy dobře věděla, proč byly kraťasy vyhrazeny pouze chlapcům do prvních náznaků mutace a pak už mužské nohy nespatřily sluneční svit.

Absolutně kaftanové léto. Volný a pohodlný hábit slaví comeback

Dunnova přísnost se vztahuje pouze na vlastní národ, naopak třeba Italové jsou podle něj typicky kraťasový lid, když se tamní populace může chlubit lýtky jako z Michelangelových soch.

S tím by si Čekstajl dovolil polemizovat, ovšem kraťasové dilema je rozhodně to, co řada mužů v těchto horkých letních dnech řeší (nebo by řešit měla).

Patří tedy kalhoty lehce nad kolena (nebo tak nějak) k výbavě pravého džentlmena? Odpověď módních puristů by byla jednoduché „ne“. Pokud nemíří na golf, tenis, případně jachtu (i když i na lodi jsou kalhoty lepší ohrnuté).

Móda se ale diktátu tradicionalistů naštěstí nepodřizuje. I vlivný americký fashion bloger Brian Sacawa, který patří do ranku těch, kdo razí teorii, že muž je mužem jen v obleku, připouští, že léto se bez kraťasů přežít nedá. Musí být podle něj vkusné, podle vizuální kvality nohou patřičně dlouhé, ale rozhodně jsou přípustné. Dokonce vznikají varianty celých obleků, či dokonce smokingů s kraťasy – i když Čekstajl přiznává, že čeho je moc, toho je příliš.

Do práce nikdy

Základem je umět rozlišit, kam se v nich hodí jít a kam ne. Primárně nemají co dělat v práci (o divadlech a společenských událostech obecně nemluvě). Ale jsou uvolněnější zaměstnání (autor těchto řádků přiznává, že toto sám sebou propagované pravidlo při psaní tohoto sloupku porušuje), kde to faux pas není. A okruh těchto zaměstnání se očividně rozšiřuje: nedávno pobíhal pán v krátkých kalhotách i poministerstvu financí – asi „casual friday“. Ovšem to znamená, že by měly být při ruce „dlouhasy“ pro případ nenadálé pracovní schůzky (autor slibuje, že už nikdy nepůjde na rozhovor s jedním z nejbohatších českých podnikatelů v maskáčových kraťasech a žabkách).

Zkrátka to chce trochu citu. A to v kraťasové oblasti platí i pro dámy, které občas – alespoň podle odborného pozorování ulic – zapomínají, že kraťasy jsou sice v některých směrech bezpečnější než krátké sukně, ale stehna odhalují stejně. A někdy to nebývá libý pohled.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete