Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do České knihy rekordů přibyly šaty pošité rybími šupinami

Móda

  10:53
PELHŘIMOV - Unikátní společenské šaty pošité více než 2500 kusů rybích šupin byly dnes v Pelhřimově zapsány do České knihy rekordů. Šaty určené pro soutěž Česká Miss 2010 vytvořily studentky modelářství a návrhářství oděvů z Třeboně. Model je součástí projektu módní návrhářky Jany Berg s názvem Čtrnáct klenotů v srdci Evropy, jehož cílem je podpořit zanikající řemesla a připomenout tradici zlatých českých ručiček.

Doplněk ke společenským šatům s hlavou štiky foto: ČTK

"V tomto kuriózním díle ožívá 150 let stará a již téměř zapomenutá technika vyšívání rybími šupinami. Na šatech je jich celkem 2523," řekl Miroslav Marek z pelhřimovské agentury Dobrý den spravující české rekordy. Kromě kapřích byly použity také šupiny z candáta, cejna a štiky. Každou bylo nutné ještě na několika místech propíchnout šídlem, aby ji bylo možno na látku přišít.

Šaty pokryté rybími šupinami

Na výrobě šatů se podílelo 30 dívek, trvalo jim to měsíc. Tisíce rybích šupin musely dívky máčet, důkladně proprat, očistit a pak po jedné rozkládat a lisovat, aby se nezkroutily. "Jen tyto přípravné práce trvaly týden. Teprve pak mohly začít se stříháním šupin do požadovaných tvarů podle tradičních i nově vytvořených vzorů," řekl ředitel školy Petr Káninský.

Originální výšivky z šupin pokrývají celý korzet a také část sukně. "Šaty jsou z části pouzdrové, což na ženském těle má evokovat tvar ryby," doplnil Káninský. Na model padlo 45 metrů látek a 1,5 kilogramu korálků a perliček, které mají na modelu vytvořit dojem vodních kapek. Celek doplňuje vlečka představující rybářskou síť a štičí klobouček. Inspirace rybami a rybníkářstvím vychází z třeboňské tradice. Technika vyšívání vzorů rybími šupinami se v minulosti používala ke zdobení třeboňského kroje.

Podle dostupných informací oblékne unikátní šaty ve finále soutěže Česká Miss 2010 dívka s číslem 10 Christina Zidková z Prahy.

Autor: