18. května 2010 10:13 Lidovky.cz > Relax > Móda

Dražbě hollywoodských rekvizit vévodí šaty Marilyn Monroe

Elegantní Marilyn Monroe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elegantní Marilyn Monroe. | foto: Reprofoto

LOS ANGELES Šaty Marilyn Monroeové označované za "nejdůležitější šaty Hollywoodu" budou nejpoutavějším předmětem velké aukce filmových kostýmů a rekvizit Hollywoodu. Vyvolávací cena je více než pět milionů korun.

Pověstné růžové saténové šaty, ve kterých se Monroeová předvedla jako kabaretní umělkyně Lorelei Leeová ve snímku Páni mají radši blondýnky, budou dány do dražby s vyvolávací cenou v přepočtu více než pět milionů korun, píše The Daily Telegraph.Marilyn Monroe

Aukce, jedna z největších, která se kdy pořádala v Hollywoodu, by měla vydělat v přepočtu téměř 60 milionů korun. Dražit se bude rekordních 1500 předmětů. Prodávat se bude například pověstný klobouk Zlé čarodějnice Západu z filmu Čaroděj ze země Oz. Jeho vyvolávací cena je téměř tři miliony korun.

Třetí věcí velmi známou filmovým fanouškům je Svatý grál z filmu Indiana Jones a Poslední křížová výprava. Pohár z pálené terakoty hrál v legendárním filmu klíčovou roli. Indiana Jones ho použil v poslední části filmu, aby zachránil svého otce Henryho Jonese. Prodat by se mohl téměř 403 tisíc korun.

Scénář Harrisona Forda a světelný meč z Hvězdných válek
Do aukce byl dán i osobní scénář, který používal Harrison Ford ve filmu Dobyvatelé ztracené archy a který je plný jeho poznámek. V 145stránkovém scénáři je více než 1300 slov napsaných hercovou rukou a je dost ošuntělý, jak ho nosil v kapse.

Jednou z nejcennějších věcí je světelný meč Dartha Vadera z filmu Hvězdné války: Epizoda VI - Návrat Jediho. Pro film bylo vyrobeno několik mečů, protože někteří herci si je brali jako suvenýry pro své děti. Vyvolávací cena je 1,6 milionu korun. O fanoušky kultovních Hvězdných válek je na aukci bohatě postaráno a budou si moci koupit i miniaturu stíhačky ze čtvrtého dílu Nová naděje. Zaujmout by mohl i kabát Jacka Sparrowa (ztvárněného Johnnym Deppem) z Pirátů z Karibiku. Vyvolávací cena je téměř 239 tisíc korun.

ČTK, Lidovky.cz

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...