6. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Móda

Džíny jako uniforma, z šatníků ale nezmizí

Zloděj si odnesl přehrávač ve svém pozadí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zloděj si odnesl přehrávač ve svém pozadí. | foto: Shutterstock

PRAHA Džínovina - fenomén, který je součástí šatníku všech generací, z módy už zřejmě nikdy nevyjde. Nosí se všechno, co se v minulosti v módních trendech objevilo, od klasiky po džínovinu zdobenou vyšíváním, potištěním, roztřepením i kamufláží.

Vyrábí se z ní rozmanité druhy oděvů, kabelky, náušnice, boty, pásky i oblečení pro kojence. I přesto je džínovina však už jen doplňkem a obléci si ji od hlavy až k patě není "in".

"Firmy, které se na džínovou módu specializují, se snaží najít nové a nové metody úpravy nebo šití. Nosí se všechno, co tu kdy bylo, a záleží na firmě, jakou má kolekci, zda ve stylu 60. či 70. či 80. let. Moderní je všechno, " řekla historička Jana Máchalová.

Historii, výrobu, zpracování ochranných prvků i nejnovější trendy připomíná výstava, která je otevřená do konce srpna v Nákupním centru Eden. Džíny jsou podle Máchalové nejvhodnější pro volný čas a mladou generaci. Oproti 70. letům, kdy se staly ikonou, jsou podle historičky Konstantiny Hlaváčkové už pouhou uniformou.

Džíny - ilustrační foto.

Češi mají k džínům podle Hlaváčkové zvláštní vztah, protože si je za komunismu nemohli koupit a šili je z náhradních látek, které denim připomínaly. Snad proto jsou součástí jejich oblečení až příliš často. "V zemích východního bloku znamenaly džíny pro komunisty symbol rebelské Ameriky a západního prohnilého buržoazního světa," připomněla Hlaváčková.

Džíny ve stylu hippies

"Největším trendem jsou v současnosti džínové kalhoty ve stylu éry hippies rozšířené od kolen směrem dolů," řekla návrhářka Beata Rajská. Právě v 70. letech se nosily široké typy kalhot, které se začaly vyšívat. Současné trendy obsahují prakticky všechny tvary, které se objevily v minulém století, obchodníci nabízejí zvonové i bokové džíny. Kalhoty napasované na tělo, kombinované s lycrou, mají naopak působit dojmem "druhé kůže".

Džíny - ilustrační foto.

"Nejvíce se z nabídky džínového oblečení prodávají džíny. Češi mají nejraději klasiku, protože jsou konzervativní, najdou se ale i extravagantnější kolekce, které zaujmou," řekla manažerka online nákupního klubu Fashion Days Štěpánka Vílová.

Změnily se také vlastnosti látek i způsoby výroby. Aby se vytvořil opotřebený vzhled, takzvaný vintage, používá se při výrobě takzvané pískování. Na zdravotní závadnost při výrobě v poslední době upozorňují aktivisté a apelují na firmy, aby tuto nebezpečnou metodu zakázaly, protože způsobuje dělníkům v rozvojových zemích nevyléčitelné onemocnění zvané silikóza. Některé značky se od způsobu této výroby již odklonily.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER NÁKUPU

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč