Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fashion Week představil kolekci malého autisty. Maluje trasy metra

Čekstajl

  11:37
Právě uplynulý Mercedes-Benz Prague Fashion Week prezentoval dosud snad nejmladšího designéra své historie. Dvanáctiletý Matěj Hošek trpící Aspergerovým syndromem je fanouškem dopravy, map a designu.

Dvanáctiletý Matěj Hošek s maminkou. Charitativni akce Autista pro autisty. Mercedes-Benz Prague Fashion Week. foto: MBPFW

Matějovy plány metra se staly podkladem pro kolekci Autista pro autisty, jež dostala pevné obrysy díky designérům Kateřině Geislerové, Michalovi Kováčikovi a Tereze Vu. Nápad propojit Matějovy kresby s módou vzešel z dokumentu Dior a já, který zachycuje první spolupráci slavného módního domu a návrháře Rafa Simonse.

„Nestává se často, že by nějaký film Matěje tak zaujal. Po skončení mi řekl: ,Mami, ten návrhář je stejně divnej jako já,‘“ vzpomíná Michaela Hošková. Kontaktování­kreativního ředitele Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku Lukáše Loskota následně vyústilo v módní přehlídku v zásobovacích garážích obchodního domu Kotva.

„O spolupráci na projektu mě požádala Kateřina Sokolová, patronka nadace AutTalk, jenž má za cíl zlepšit možnosti dětí s autismem. Myšlenka módy, která pomáhá, mě nadchla. Lidi o autismu příliš nevědí. To byl i můj příklad,“ hovoří o spolupráci návrhář Michal Kováčik, který je autorem hlavního modelu – overalu s­odhalenými rameny.

Matěj Hošek s nadšením vymýšlí mapy pro světové metropole jako Londýn nebo Paříž. V­šuplíku svého stolu má i mapu pražského metra, jak by mohlo vypadat v­roce 2100. V budoucnu by se prý rád stal architektem, navrhl novou podobu metra i pražské tramvaje.

Propletence barevných čar a­jména stanic jsou často odrazem Matějových osobních krizí, ve kterých čte jeho psycholog pro rozklíčování chlapcova vnitřního světa. Prožití školní šikany tak dalo vzniknout plánu metra pro imaginární město s názvem Trotlos.

Aspergerův syndrom nedovoluje Matějovi udržovat pevný kontakt s ostatními lidmi. Nedávno mu byla diagnostikována i úzkostlivá deprese. Přehlídku v rámci týdne módy, která se uskutečnila minulou sobotu a účastnilo se jí přibližně 400 lidí, se však Matěj odhodlal zúčastnit osobně.

Autor: