Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francouzská muslimka v 'burkinách' byla vykázána z veřejného koupaliště

Móda

  7:24
Debatu o tom, zda ve Francii povolit nebo zakázat ženám hlásícím se k islámu nošení burek či nikáb znovu rozvířil případ pětatřicetileté Carole. Té zakázali v bazénu na předměstí Paříže koupání v „burkinách“, což jsou plavky navržené speciálně pro muslimské ženy. A důvod? Prý je to nehygienické a nevhodné oblečení pro veřejná koupaliště. Podle Carole jde však hlavně o politiku.

Burkiny (ilustrační snímek). foto: Reprofoto

Název burkiny vznikl složením slov burka a bikiny. Jedná se o oděv určený ke koupání, který zakrývá většinu těla. Skládá se ze tří částí - pokrývky hlavy, tuniky a kalhot. Carole si jej koupila během svého pobytu v Dubaji a zprvu to vypadalo, že s jeho nošením nebudou ve Francii problémy. "Zavolala jsem do tří bazénu v mém okolí. Plavčík z koupaliště v Emerainville mi dovolil, abych v burkinách přišla a že se teprve potom rozhodne," líčila svůj zážitek listu The Daily Telegraph.

Plavčík v tom žádný problém neviděl, ale upozornil ji, že nemá na koupališti rozhodující slovo. V domnění, že nebudou žádné potíže si Carole zakoupila sezónní permanentku pro sebe a své děti a také několikrát bez problémů bazén navštívila. Na začátku srpna jí ale najednou vstup do bazénu v burkinách zakázali. "Nemá to co dočinění se sekularismem, je to pouze otázka hygieny. Ze stejných důvodů zakazujeme mužům koupat se v šortkách," hájil se Yannick Decompois, který řídí několik bazénů v oblasti Emerainville. "Chybou bylo povolit jí vstup už napoprvé," vysvětloval.

Carole je však opačného názoru a myslí si, že je to politický problém. "Podle mě je to jasná segregace. Hodlám proti tomu bojovat a doufám, že se mi podaří něco změnit," prohlásila žena, podle které zákaz souvisí s nedávným projevem francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Ten označil burku a nikáb, tedy oděvy, které od hlavy až k patě zahalují muslimské ženy jako "symbol podřízenosti žen". Zdůraznil, že jako takové "nejsou ve Francii vítany". Sarkozyho vláda dokonce zvažuje úplný zákaz zahalování žen na veřejnosti. Komunistický poslanec André Gérin, který předsedá parlamentní komisi zabývající se nošením burky v úterý uvedl, že burkiny jsou výrazem "militantní provokace" a měly by se zakázat. "Za tímto oděvem je politický a militantní záměr fundamentalistů," řekl francouzskému listu Le Parisien. "Co by si přáli je svět, kde všechny ženy nosí burku," varoval.

Francie je evropskou zemí s nejvyšší muslimskou populací. V roce 2004 byl schválen zákon, který zakazuje studentkám nosit ve školách šátky na hlavě stejně jako ostatní náboženské symboly.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!