Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Giorgio Armani - poslední císař ve světě módy

Móda

  10:23
ŘÍM/PRAHA - Mít v šatníku nějaký model od Giorgia Armaniho je známkou určité společenské prestiže, dobrého postavení a vybraného vkusu. Již po několik desetiletí patří tento italský módní tvůrce mezi elitu svého oboru a jeho modely jsou rafinovaně prosté, elegantní a nadčasové.

Armani chystá nový parfém. foto: Reprofoto

Jeden ze symbolů módního průmyslu oslaví 11. července již
75. narozeniny.

V médiích bývá Armani titulován jako Poslední císař nebo Velkolepý. Vedle oblečení pro ženy i muže navrhuje také dětské oděvy, užité umění či parfémy. Má pověst nekompromisního perfekcionisty, který nařizuje, jak daleko mají být v jeho obchodech od sebe ramínka na šaty.

V "civilu" je prý ale Armani zdrženlivý - stejně jako jeho styl. Nemá rád novináře a nerad poskytuje rozhovory. Pověstná byla také jeho rivalita a slovní přestřelky s dalším velikánem italské módy - již zesnulým Giannim Versacem.

Giorgio Armani se narodil 11. července 1934 v Piacenze, malém městečka u Milána. Byl vychován v dobrých rodinných poměrech a předurčen k povolání lékaře. Dva roky studií medicíny však stačily k tomu, aby pochopil, že bílý plášť nosit nebude.

V roce 1957 nastoupil do největšího milánského obchodního domu La Rinascente, nejdříve jako aranžér výloh a posléze nákupčí pánské módy.

Zůstal zde sedm let a poté jej do svého ateliéru přijal módní tvůrce Nino Cerruti. Šest let u něj pronikal do tajemství pánské módy a až poté se odvážil na volnou nohu.

Svoji první kolekci představil v jedné malé milánské kavárničce v roce 1974. "Mám rád, když žena okouzluje diskrétností. O tom, že vešla, bychom se měli dozvědět až později, nikoliv okamžitě při jejím vstupu," přibližuje Armani svoji tvůrčí filozofii.

Se svým životním partnerem, dnes již zesnulým Sergem Galleottim, o rok později založili firmu Armani. Z ní se postupně stalo celosvětové impérium, které prodává stylové módní zboží od kytic po nábytek.

Jedním ze zlomových okamžiků v Armaniho profesní kariéře byl rok 1980, v němž se na plátnech kin objevil snímek Americký gigolo. Richard Gere zde v hlavní roli zářil v Armaniho saku a spustil tak novou módní vlnu. "Sako bylo první věcí, kterou jsem chtěl udělat. Vynalezl jsem typ sportovního saka, které je uvolněné, méně formální, méně upjaté," hodnotí Armani svůj zápis do kroniky módy. Sako pak Armani nabídl i ženám: "Byly časy, kdy se ženy musely oblékat jako muži, aby je brali vážně. Právě tehdy, v 70.

letech, jsem vypracoval svůj styl." Brzy se Armani stal hvězdou Hollywoodu a velký prostor dostávají jeho návrhy už tradičně při udělování filmových Oscarů.

Kromě řady filmů a divadelních představení se v dalších letech podílel například na kostýmech pro letušky společnosti Alitalia či pro orchestr Claudia Abbada. Navrhl také interiér automobilu Mercedes-Benz CLK 500.

Armani je velkým fanouškem fotbalu a s fotbalisty rád spolupracuje - v roce 1994 oblékl na mistrovství světa tým Itálie, v jeho reklamních kampaních vystupují anglická módní ikona David Beckham nebo brazilský kouzelník Kaká.

Poté, co v roce 2006 zemřela modelka Ana Carolina Restonová na anorexii, byl Armani prvním návrhářem, který zakázal vstup na molo extrémně vyhublým modelkám.

Jeden z nejbohatších Italů rád tráví volný čas se svými psy a věnuje se také charitě a ekologii. Loni v červenci převzal z rukou prezidenta Nicolase Sarkozyho nejvyšší francouzské státní vyznamenání a stal se rytířem Řádu čestné legie.

Autor:

Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!
Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!

Metoda sous-vide zajišťuje masu díky přesnému nastavení teploty a doby při vaření šťavnatost. Kuřecí prsa zůstanou měkká a plná chuti. Zapojte se...