Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čekstajl

Reinkarnace slavného modelu. Sametovému kompletu podlehli všichni jako poslednímu kousku lineckého den před Vánocemi

Gwyneth Paltrowová v obleku od značky Gucci, který poprvé oblékla v roce 1996. Od té doby se model dočkal reedice a jeho rafinovanosti podléhají ženy i muži. foto: Getty images

Psal se rok 1996 a mladičká herečka Gwyneth Paltrowová byla pozvána, aby svou vzrůstající popularitou oblažila předávání hudebních cen MTV Music Awards. Hvězdu romantického snímku Emma, natočeného podle románu Jane Austenové, totiž tehdy filmový svět miloval. Kritici měli její výkony za oslňující a srovnávali ji s Katharine Hepburnovou.
  5:00

Devadesátá léta jednoduše byla pro Paltrowovou oázou skvělých příležitostí a žněmi filmových cen. Když si tehdy na zmiňovanou hudební událost vyšla v červeném obleku Gucci, přítomné okouzlila více hereččina přítomnost než její oděv. Kdo ale mohl tušit, že se rudý komplet ze sametu, bledě modrá košile rozepnutá do hlubokého výstřihu a obyčejný culík s prameny zastrčenými za ucho stanou kombinací, kterou budou za čtvrt století vzývat ženy i muži?!

Z rubínového obleku s lampasy se stala legenda! Za jeho znovuzrození pravděpodobně mohou sociální sítě, obliba módy 90. let a návrhář Tom Ford, jehož tvorba pro módní dům Gucci se v poslední době dostala do hledáčku módních nadšenců a sběratelů. Na vysvětlenou – v době, kdy se Ford ujal kormidla dnes tak populárního italského domu, se značka se dvěma velkými G v logu nacházela ve stavu před bankrotem. Rodákovi z Texasu se ale podařilo dům Gucci dostat na výsluní díky provokativní módě plné erotiky, hedvábí a sametu.

Dnes je už všechno jinak. Na pozici kreativního ředitele nyní sedí italský návrhář Alessandro Michele a herečka Gwyneth Paltrowová věnuje svou pozornost spíše lifestylové značce Goop než filmu. (O její svíčce s názvem „Tohle voní jako má vagína“ jste slyšeli?)

Ale když Gucci letos oslavil sto let od svého založení, v narozeninové kolekci se mimo jiné objevil i rubínový oblek se stejně ďábelsky ostrými rameny a uhrančivým sametovým leskem.

Reinkarnace slavného modelu, který měla jeho původní nositelka od značky jen vypůjčený, strhla lavinu. Sametovému kompletu podlehli všichni jako poslednímu kousku lineckého den před Vánocemi.

Za poslední měsíce jej vynesla nejen samotná Gwyneth Paltrowová, ale i další vlivní zábavního průmyslu. Kris Jennerová si v rudém obleku vyzvedla ocenění People’s Choice Awards, filmová producentka Pamela Abdyová si v něm vyšla na premiéru filmu Klan Gucci a italský zpěvák Achille Lauro byl na svém koncertu s filharmonií taktéž oděn do sametu.

Kalhoty a sako z hebkého materiálu, který mění tvář podle pohybů svého nositele, je tak jasným tipem na slavnostní outfit ke stromečku. Pravidlem přitom je – nešetřit. Nohavice mají být široké, dlouhé a pohodlné. Sako má výrazné klopy, délku pod zadek a kapsy tak velké, že se do nich vejde kompletní nepostradatelná trojice – mobil, peněženka, klíče. Pokud jde o barvu, sametu sluší výrazné barvy. Můžete zůstat u červené jako Gwyneth nebo se předvést v zářivě fialové jako nedávno její kolegyně Sandra Bullocková. K propagaci nového snímku The Unforgivable totiž tato herečka oblékla nepřehlédnutelný sametový komplet, pod něj hedvábnou blůzu s nedbale uvázanou mašlí a nabíranými manžetami.

Sametové obleky tak jsou malé černé těchto Vánoc! A Čekstajl vám přeje, aby vás jejich hebkost a lesk doprovázely i v novém roce.

KAROLÍNA M. KRUPKOVÁ