Pátek 18. června 2021svátek má Milan 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Móda

Hrátky s mužností se vrací. Výlety do země androgynů jsou dočasné

Andrej Pejić | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Pejić | foto: Reprofoto

PRAHA Několik let působil jako milá extravagance módního průmyslu. V roce 2011 způsobil malou revoluci, když předváděl svatební šaty Jeana Paula Gaultiera a pak se zjevoval na přehlídkách jak pánské, tak dámské módy v roli modela či modelky. Od loňska je australský manekýn Andrej Pejić spokojenou Andrejou.

Jak se ale ukázalo, pro fashion průmysl byl jakousi první vlaštovkou nového (nutno podotknout, že opakovaně se vracejícího) trendu. Světoví designéři totiž útočí na obecně přijímaný obraz mužnosti. Přehlídky známých značek se tak hemží poloprůsvitnými košilemi, růžovými chlupatými kožíšky či jako v případě Gucciho blůzičkami s vázačkou na mašli u krku. To vše navěšené na manekýnech, kteří postrádají muskulaturu vytvarovanou hodinami strávenými v posilovně. Naopak jim nechybí vystouplé lícní kosti a hedvábný dlouhý vlas.

Hrátky s maskulinitou se opakovaně vracejí a většinou hrají roli revolty mladých proti sešněrovanosti rodičů. A spolehlivě bývají spojené s rockovou scénou. V 70.letech to byl glamrock, ztělesněný třeba mimozemskou androgynní bytostí Davida Bowieho oděného ve třpytivých overalech a pobíhajícího na nekonečně vysokých podpatcích. Esencí této éry je určitě role Tima Curryho v Rocky Horror Picture Show – po jakékoli formě sexu bažícího transsexuála z mimozemské Transylvánie. Vše vzdor padesátým letům.

Osmdesátky zase na rockové scéně pamatují neskutečně upnuté džíny, miniaturní kraťásky (Paľo Habera se dosud za svou ikonickou fotku jistě stydí) a kštice, na něž rockoví hudebníci vypotřebovali za jediný den více laku na vlasy, než kolik zvládla průměrná žena za celý rok. V devadesátkách se pak nechal v ženských květovaných šatech fotit pro obálku magazínu The Face Curt Cobain. A dnes jsou na rockových koncertech opět v módě oční linky či skotskými kilty inspirované outfity.

Módní kritici v tom čtou vzkazy jako „jsme natolik sebevědomí, že naše mužnost není v sázce ani v šatech“, což dokládaly davy grupies, které provázely i bezpohlavně působící hudebníky. Také je v tom prý vzkaz, že hvězdy se staví na stranu outsiderů a upozorňují na to, že „jinakost“ není důvod k ostrakizaci.

Výsledkem splývání pánské a dámské módy pak je, že obchody jsou dnes v obou odděleních nacpány podivnými beztvarými modely. Předlouhými triky, které zkracují nohy ale ve výsledku mohou připomínat i šaty. Cípatými kabáty, které si ráno může obléknout jak muž, tak jeho partnerka, protože trend velí, že čím větší, tím lepší. Svetry bez zapínání, které se dají povýšit na víc chic přepásaním páskem.

Palo Habera
Andrej Pejić

Pokud vám tento styl nevyhovuje, či snad vašemu oku nelahodí, nezoufejte. Tyto výlety do země androgynů jsou vždy jen dočasné. Návrháři se chvilkově vyřádí, ukážou, jak velmi jsou kreativní, a pak se s pokorou vrátí k prazákladu mužnosti. Stálými ikonami mužské módy totiž jsou bez ohledu na trendy Paul Newman, Cary Grant nebo Steve McQueen. Ale o tom snad někdy jindy.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...