4. června 2009 11:05 Lidovky.cz > Relax > Móda

Jak se zbavit skvrn od žloutků?

vejce - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy vejce - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Minulou středu jsem se v Praze zúčastnil jistého předvolebního mítinku a přišel jsem domů se skvrnami od vajec na saku, košili i kravatě. Poradíte mi prosím, jak se dají vyčistit?

Klára Klempířová.Nechci být špatným prorokem, ale možná se se svým oblekem budete muset rozloučit. Pokud jste se totiž nepokusil skvrny vyčistit ihned za čerstva, šance, že zmizí později, je dost malá.

Když vejce na textilii zaschnou, změní se v nerozpustné sloučeniny, které nejdou odstranit. Podle babských rad, které shromažďuje malířka a herečka Iva Hüttnerová, je dobré zkusit zahřátý glycerin.

Jednodušší ale asi bude zaschlé žloutky na saku jemně vykartáčovat a odnést jej do čistírny. Kravatu ale, zvláště pokud je z hedvábí, nekartáčujte. Mohli byste látku ošklivě zatrhat. Raději ji rovnou svěřte k chemickému čištění. Košili zkuste vyprat ve vlažné vodě, do níž přidáte kapku čpavku. U barevných materiálů však nejprve vyzkoušejte, jestli čpavek barvu nepoškodí.

Obávám se, že na světlých látkách zůstanou oranžové skvrny od žloutku i po vyprání. Lze si lehce představit, jakou kvalitou vajec se do vás strefili. U těchto levnějších produktů je barva žloutku sytě žlutá až oranžová proto, že slepicím přidávají do krmiva umělý karoten. A karotenových skvrn se budete zbavovat mnohem obtížněji, než když se vám povede potřísnit se vejcem v bio kvalitě, jehož žloutek nebývá zdaleka tak tmavý.

Doma nebo v práci si při malé nehodě můžete hbitě pomoci vlhkou solí nebo octovou vodou. Na předvolebním shromáždění u sebe ale rychlou pomoc nemáte, a tak zkuste poničení oděvu předcházet a příště si s sebou vezměte deštník nebo pláštěnku. Za každého počasí.

Svoje dotazy pište na modniordinace@lidovky.cz

Klára Klempířová

Najdete na Lidovky.cz