31. ledna 2011 12:25 Lidovky.cz > Relax > Móda

Jak si vybrat džíny? A který střih se hodí k vaší postavě?

Džíny - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Džíny - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Už jste vyzkoušeli desítky střihů a stále se vám nedaří najít ty pravé džíny? Soustřeďte se na jednoduchá optická pravidla a základní stavební kámen šatníku vykřeše z vaší postavy maximum.

Jaký střih a styl džín se hodí k vaší postavě? Ty z let padesátých s vysokým pasem nebo šedesátkové hippie, či snad sedmdesátkové s nízkým pasem, osmdesátkové mrkváče, devadesátkové casual, tříčtvrťáky z konce století či "boyfriend's" a "skinny" našich časů? Všechno je jinak. Ať už módní sezona přinese jakýkoli retro objev, ideální styl a střih vašich džínů určují proporce vaší postavy.

Malé štíhlé postavě svědčí úzké střihy, ať už rovné trubkovité nohavice, nebo střihy typu "skinny" (velmi úzké). U kotníků lehce nahrnuté úzké nohavice mají na nohy spolu s vyššími podpatky prodlužující a zeštíhlující efekt. I když se vám to na první pohled nezdá, i pro krátké silnější nohy či širší boky a větší zadek však může platit pravidlo úzkých nohavic. S malou postavou totiž daleko lépe proporčně korespondují než volnější střihy, které linie figury mohou ještě rozšířit. Musí se však nosit s vyššími podpatky a především v kombinaci s delším tričkem, tunikou či svetrem, které zakrývají nejširší linii boků či stehen. Stačí přes ně obléknout kratší bundičku a nepoměr k bokům krásně zmizí.

Tmavší barvy zeštíhlují, světlejší přidávají opticky objemu. Pokud chcete shodit pár kilo bez diety, pořiďte si rozhodně džíny tmavého nesepraného odstínu. Stehna ještě více opticky zeštíhlíte, pokud si vyberete "washed" džíny se zesvětlenou středovou partií a tmavší po stranách. Příčné barevné efekty, velkoplošné vzory, módní "trhliny" či záplaty naopak nohy zkracují a rozšiřují.

Džíny - ilustrační foto.

Postavu vylepší kapsy

Dobře umístěné zadní kapsy a střih zadního dílu dokáží tvarovat zadeček lépe než pravidelné cvičení. Jednoduchá pravidla optiky vám snadno napoví: výše umístěné kapsy pozadí zvednou, nízko posazené kapsy posunou k zemi. Čím menší kapsy, tím více vynikne jeho plocha a naopak. Chcete-li tedy vypadat štíhlejší, volte výše posazené větší kapsy. Všímejte si i tvaru kapes a ozdobného štepování. Pro štíhlejší linii hovoří zvýrazněné vertikální štepování a pro pěkně tvarovaný zadek zase šikmo posazené kapsy se sklonem směrem k bokům. Ale nejde jen o kapsy, s optickými iluzemi si totiž může pohrávat tvar zadního členicího švu (pod páskem). Ostřejší trojúhelníkový tvar opět hovoří pro lepší tvar, větší úhel tohoto trojúhelníku zadek rozšiřuje. S novým lichotivým střihem džín přišla značka Fornarina už vloni ve svém tažení za krásné nohy u kolekce Fabulous Legs. Letošní kolekce přichází s "push-up" (zvedacím) efektem, který pomocí speciálních švů, umístěných nad zadními kapsami, efektně tvarují zadeček. Navíc jsou vytvořeny ze speciálního denimu "kurabo" s výjimečnou stahovací schopností. Vedle džínů značky Phard představují momentálně jeden z nejlepších střihů pro štíhlou a normální postavu.

Dejte si pozor také na tvar předních kapes. Přední strana džín hovoří výrazně pro celkovou štíhlou linii postavy anebo proti ní. Čím více je jejich tvar vodorovný, tím více zkracuje postavu a rozšiřuje boky, zatímco příčně svislé kapsy, které mohou být řešené i klasicky -šikmo jako u pánských kalhot -, postavu opticky zeštíhlují. Pro módně řešené džíny bez kapes, či jen s malými "hodinkovými" kapsičkami těsně pod páskem musíte mít opravdu štíhlou postavu, protože bezpečně odhalí každý nedostatek.

Dámské džíny

Délka pracuje pro vás

Máte metr osmdesát a dlouhé štíhlé nohy? S kratšími nohavicemi v sedmiosminové, nebo tříčtvrteční délce budou vaše nohy opticky kratší. Normální délku můžete zkrátit také jednoduchým či dvojitým ohrnutím. Zato malá postava musí počítat s každým centimetrem, který vydělá navíc štíhlou (cigaretovou) siluetou nohavic a délkou, která přesahuje o nějaký ten centimetr skutečnou délku nohou. Lehce nakrčená nohavice na nártu a délka, která o několik centimetrů přesahuje podpatek, pracuje pro vás. Pro širší boky a stehna platí totéž, jde o to proporčně vyvážit postavu, kterou, jak jinak, ještě opticky prodloužíte podpatky.

Pohodářkám, které preferují trochu nezávislý vzhled, možná vyhovují džíny se "spadlým" sedem. Měly by ale vědět, že ať už je jejich postava sebedokonalejší, tenhle střih ji bezpečně zabije. Takové džíny ale nejsou dobrým vynálezem ani pro oblejší křivky, protože jim nepřidají na kráse, ale spíš na objemu. Malou postavu přímo zatlučou do země, a co víc, většina mužů tento androgynní střih džínů na ženách přímo nesnáší. Pro koho tedy jsou? Snad opravdu pro vysoké a štíhlé ženy, kterým pomůže trochu vyvážit proporce postavy, respektive "srazit" jejich výšku. V tom případě, třeba v kombinaci s elegantním sáčkem, mohou působit zajímavě a šik.

Lepší střihovou variantou pro vytvoření zajímavého stylového "street" vzhledu jsou "džíny po příteli" (boyfriend's jeans), jejichž popularitu předznamenaly klasické levisky pětsetjedničky, patentované už v roce 1873. Hodí se nejen pro vytvoření stylového pohodového vzhledu, ale proporčně se hodí i na urostlou postavu s mohutnějšími stehny, boky či břichem.

Na mrkváče zapomeňte

Vysokou postavu také dokáží korigovat džíny v širokém rovném střihu. Střih se zvýrazněným pasem a la Marlene Dittrich působí velmi žensky a elegantně, džíny se sníženým pasem zase hravě a ležérně. A právě tyhle jsou také pravým řešením pro příliš mohutná stehna či lýtka, kterým poskytnou pohodlný a lichotivý úkryt. A co znovuobjevené mrkváče? Pokud nemáte postavu jak nit a žádný zadeček, okamžitě na ně zapomeňte! Se zásadní střihovou inovací přišla nedávno značka Levi's, která provedla globální měření žen po celém světě, aby zjistila nejdůležitější parametry postavy. Měření na základě 3D skenů 60 tisíc žen identifikovalo tři základní tělesné typy vlastní 80 procentům žen (zdroj: průzkum GfK pro Levi's).

Velikost v nové kolekci "Curve ID" je založena na změření rozdílu obvodu boků a zadečku. Rozdíl mezi těmito rozměry určuje, které ze tří nových střihů džínů Levi's vám nejlépe padnou: "Slight Curve" (štíhlé křivky) pro rovnější chlapeckou postavu, kterou formuje do líbivých křivek. "Demi Curve" (normální křivky) zjemňuje mírně zaoblené boky a "Bold Curve" (plné křivky) obepínají postavu s větším rozdílem obvodu pasu a boků bez odstávání v pase.

Najdete na Lidovky.cz