14. prosince 2010 13:30 Lidovky.cz > Relax > Móda

Jak sladit letošní vánoční výzdobu? Trendem je stříbrná a smetanová

Vánoční stromek (ilustrační) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční stromek (ilustrační) | foto: Shutterstock

Na kombinaci bílé a stříbrné barvy by měli letos vsadit milovníci trendové vánoční výzdoby. K módním tónům v interiéru patří také zlatá, smetanová nebo hnědá. Klasické adventní věnce, jmelí a větvičky jehličnanů ve váze nahrazují nápaditě naaranžované kompozice. Požívají se často živé květy a záleží i na vůni moderních dekorací.

"Jedním z hlavních trendů pro letošní rok je kombinace bílé a stříbrné. Dekorace jsou tak chladnější, ledové. Druhý směr je o něco hřejivější a jsou tam různé odstíny hnědé, smetanové a zlaté barvy," řekl florista Jaromír Kokeš z brněnského studia AMMI. Podle něj je zájem spíše o teplejší odstíny. Velmi oblíbená je například zlatá a hnědá.

Mezi materiály pro výrobu vánočních dekorací se stále častěji využívají živé řezané květiny či koření. Kombinují se s vánočními ozdobami. Zajímavým a také voňavým doplňkem jsou sušené plody, skořice či badyán. Zvýraznit dekoraci ale mohou i třpytivé ozdoby, mezi nimiž jsou drátky, perličky či korále.

Podle designérky Jany Veselé ze zahradnického centra Chládek je pro letošní výzdobu důležité sladění do jednoho tónu. "Zatímco v minulých letech to byla jedna dominantní barva, letos je to spíše kombinace odstínů jedné barvy. Většinou jde o smetanovou, šedivou či hnědou," řekla.

Upozornila, že tóny těchto barev se objevují nejen v dekoracích vánočních stromků či výzdobě svícnů a věnců, ale také v barvách textilních doplňků. Módní polštářky, přehozy i ubrusy jsou tak rovněž smetanové, hnědé, šedé a stříbrné.

Důležitá je i vůně
Podle Kokeše je pro vánoční atmosféru důležitý nejen optický dojem, ale také vůně. Výjimečné je spojení vůně jehličí s vůní vánočního cukroví. Dbá se na to, aby vůně využitých materiálů dobře ladila. "K vánočním dekoracím neodmyslitelně patří jehličnaté dřeviny. Prostor provoní a navodí atmosféru. Každý jehličnan ovšem má svou specifickou vůni a hodí se k určitému druhu květin," vysvětlil Kokeš.

Upozornil, že se moderní vánoční dekorace tvoří "na míru" interiéru i místu, kde jsou instalovány. "Zdobí se obvykle místa, která jsou nejvíce využívána, jako je například jídelní stůl. Připravujeme ale také výzdobu pro obývací pokoj, ložnici či vstupní halu. Vánoční náladu by měla navodit i dekorace na vstupních dveřích," uvedl odborník.

Trendem letošních Vánoc je stříbrná dekorace

Důležité podle něj je, aby dekorace navzájem ladily. "Měly by být v jednom tónu i stylu. Mělo by to působit uceleným dojmem," řekl k moderním trendům.Poznamenal, že výzdobě v určitém tónu se přizpůsobují i hrnkové rostliny v interiéru.

Jak letos ozdobit vánoční stromek?
Dominantou vánočního interiéru je stále stromek, jehož výzdoba by se měla rovněž přizpůsobit dalším dekoracím. "Atmosféru dotvoří svou vůní i vizáží," řekl Kokeš.

Ve zdobení stromků se prosazuje křehkost, jemnost, vzdušnost a transparentní efekty. Základ výzdoby mohou tvořit průhledné ozdoby z čirého skla nebo plastu. Zlaté či stříbrné ozdoby pak pouze jemně dokreslují siluetu. Letošní novinkou jsou podle Veselé plechové a kovové ozdoby. Do pozadí se v nabídce specializovaných obchodů dostává "klasická" výzdoba v zeleno-červeno-zlaté kombinaci. Zájemci však tyto dekorace mohou nakoupit na tržištích či v obchodních řetězcích.

Trendy ve svátečních dekoracích jsou podle specialistů vnímány spíše jako inspirace. Vybavení v módních tónech si vybírají lidé většinou do nových bytů. V zabydlených interiérech se často pouze oživuje současná kolekce určitou novinkou.

"Klienti trendy sledují, ale ne všichni mají možnost si pokaždé pořizovat nové," uvedl Kokeš. Upozornil zároveň, že většina ozdob se může přizpůsobit i pro další použití. "Kombinace bílo-stříbrná nebo smetanovo-zlatá může být i součástí další sezóny. Barevný akcent lze vybrat z dekorací, které zůstaly v domácnostech z minulých let," uvedl.

Lidovky.cz, ČTK