Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak vypadá české módní peklo? 8 rad, čemu se vyhnout

Móda

  10:31
Běžecké boty do města, padělané značky, šestibarevný drn na hlavě, do ruky igelitku nebo tašku z tržnice... hlavně moc nevynikat mezi ostatními. Tak takhle prý vypadá české módní peklo: jsme národ lidí průměrných a bez vkusu?

Mini + napjatá lýtka = E55? foto: Profimedia

Jak poznáte Čecha v Louvru? Přeci podle batohu a kostiček!" Nebo "Tak jsem zase seděla na náměstí a nemajíc nic lepšího na práci, vytáhla jsem mobil a začala fotit kolemjdoucí. V létě se dají ulovit i nějaké barvy, ale jakmile se nad krajem rozprostře studená fronta, dala by se v podstatě udělat jedna fotka za všechny," píše na svém blogu modnipeklo.cz jeho zakladatelka a hlavní přispěvatelka Ada (jde o přezdívku, pravé jméno neuvádí). Módní peklo je webová stránka, která funguje zhruba od začátku roku. Denní návštěvnost se pohybuje v řádech tisíců, pod články se potom najde i dvě stě komentářů.

Kdybyste si ovšem náhodou kupovaly „vuittonku“ za účelem předstírání, že máte pravou, určitě si k ní neberte neforemné a mizerně sladěné oblečení a ani náhodou nevytahujte igelitku, píše se na webu modnipeklo.cz.

Čtěte také:Co je na nich špatně?

Co je na nich špatně?
Muž: Okopané špinavé sportovní boty nehodící se do města, ohrnuté nepadnoucí džíny, igelitka místo slušné tašky, nedopnutá košile, neudržovaný vzhled (neoholené vousy)
Žena: Roztrhané ohrnuté džíny, okopané boty, falešná "vuittonka", umělá barva na vlasech, příliš sexy průhledný vršek


Blogerka Ada (foto vpravo) a úlovky, které sama vyfotila nebo jí je poslaly čtenářky či kolegyně z blogu.

Blogerka Ada (foto vpravo) a úlovky, které sama vyfotila nebo jí je poslaly čtenářky či kolegyně z blogu. "Pekelnice", jak si jeho autorky říkají, se scházejí  i na diskusním serveru Nyx.cz. Foto vlevo dole zachycuje "českou džínovou kulturu" z pražského hlavního nádraží.

Vysvětlovat jejich vztah k melírkům snad netřeba?


O co tu jde, že je tak populární? V hlavě autorky se totiž zrodil skvělý

České módní peklo

1. Sportovní oblečení kdykoli a kamkoli

2. Neupravené vlasy, umělé barvy, přehnaný melír nebo špatně prodloužené lokny

3. Dlouhé a špatně udělané falešné nehty

4. Obliba igelitek

5. Nakupování padělků v tržnicích

6. Rezignace na starání se o sebe od určitého věku

7. Přehnané vystavování log různých značek na tričkách, páscích nebo taškách

8. Strach být originální

nápad: zatímco jiní blogeři o módě píší spíše pozitivně a fotí sami sebe nebo okolí v těch nejlepších svršcích, Ada na to šla z druhé strany: na server umisťuje to nejhorší, co se na českých ulicích vyskytuje. "Protože obsah těchto stránek může být vnímán kontroverzně, ráda bych jejich existenci vysvětlila, i když bych se na to mohla vykašlat. Stránky obsahují mé kritické, nekorektní a netolerantní názory, podávané jízlivě a bez obalu. Pokud vás to pohoršuje, tak je nečtěte. Nepište mi poučné komentáře, ve kterých se mě budete snažit napravit a vysvětlit mi, co je tolerance, a že by život byl bez protivů, jako jsem já, mnohem hezčí. Vím to," vysvětluje případným kritikům hned v záhlaví stránky Ada a dodává: "Tak račte do peklíčka!"

Prodlužko by mělo mít ideálně stejnou barvu jako vlasy. Mít na hlavě dva blond odstíny, z toho ani jeden pravý, není cool.

Národ průměrných
Stojíme s Adou na tom samém brněnském náměstí Svobody, o kterém píše na začátku článku. Kolem se místní vydávají za prvními vánočními nákupy: většina lidí je v tmavých barvách, jako by chtěli splynout s dlážděním. Muži nosí hlavně sportovní bundy a batohy, ženy nepadnoucí turecké kalhoty zastrčené do kozaček, kalhoty střihu, který nelichotí žádné postavě, a od určitého věku neforemné kabáty a kabelky z tržnice. A hlavně džíny.

Igelitky v akci.

Třicetiletá Ada, která se živí jako překladatelka, se sice obléká nenápadně, ale v duchu svých rad. "Dávám šanci všem trolům, kteří mi potom napíší: Podívejte se, jak vypadá, a to si dovolí někoho kritizovat," míní autorka textů, které čtenáře leckdy zvedají vzteky ze židle.

Nápad na Módní peklo vznikl na diskusním serveru Nyx. Lidé zde publikují fotky, které buď najdou na internetu nebo pořídí na ulici. Podle Ady bylo materiálu tolik, že vydal na specializovaný blog. "Když píšete kontroverzní téma a ještě jedovatě, bude to lidi zajímat. Jsme smějící se bestie, nekorektní humor a veselit se nad cizím neštěstím, to nás Čechy baví," zdůvodňuje si svůj úspěch blogerka. Sama potom říká, že módu mají v rodině: matka i babička byly krejčové, takže pozná špatně ušitý kabát nebo sukni či nevhodný materiál.

Pozor na nedodělané šaty. Třeba tady došel rozpočet na šlehačku u kolen a zbylo jen na podšívku a křivou obruč.

I to bude jeden z důvodů, proč se tolik lidí na Módní peklo vrací: snímky neobratně ušitých věcí z katalogů, obchodů nebo zachycených na celebritách se k nim dostávají spolu s názorným vysvětlením, co je na nich špatně. Na stránky nechodí jen ženy, které se zajímají o módu, mezi diskutujícími se objevují často muži, kteří se ptají, co tedy mají nosit. Mezi kritikou lidí z ulic si čtenář najde také články o tom, kde sehnat oblečení pro netypické rozměry - například pro ženy, které mají velké nohy nebo jsou hodně malé postavy, jak poznat a sehnat správnou velikost džín (i když je autorka často zavrhuje) nebo návrhy, jakou pohodlnou a přitom elegantní obuv nosit místo tenisek. Takové informace se k lidem z módních časopisů nedostanou: drahé oblečení, které se nafotí na modelkách, si ne každý může dovolit. Ať už kvůli penězům nebo postavě. "Oblečení ale není jen o penězích. Rozčiluje mě, že jsou lidé tolik lhostejní k tomu, jak vypadají. Sice to není nejpodstatnější věc na světě, ale je škoda, že je to pro nás až tak nedůležité. Potřebovali bychom trochu odvahy. Na ulicích nejsou vidět barvy, nevíme, co je slušné oblečení, co se ke které příležitosti hodí," míní Ada.

Témata: obuv, džíny, móda, Louvre, Česko

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

Sdílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat