Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Když uniformovanost neubíjí. Jak dobře střihnout stejnokroj?

Čekstajl

  6:23
Já už ty krajánkové nemůžu ani cejtit. Mě ubíjí ta jejich uniformovanost, praví, hrajíc si na sečtělou dámu, postava Jiřiny Jiráskové ve fenomenální komedii Světáci. Jednotvárnost reprezentovaná uniformou ale naopak nemusí být na obtíž. Chce to jen maličkost – a každý návrhář, který se s takovým úkolem vypořádal, ví, že jde o maličkost velikosti Sisyfova kamene. Dobře střižené a vymyšlené stejnokroje.

Policejní prezident v klasické uniformě foto: MAFRA

Letos se debata hodně točí kolem nových policejních uniforem. Bezpečnostní sbor se rozhodl prvně od 90. let řádně přestrojit, a tak se postupně chlubí novinkami. Pro testování nových kalhot, triček, košil, bund či v dosavadních uniformách nepoužívaných čepic „lodiček“ byly vylosovány policejní útvary ve dvou krajích. A do testů novinek se s vervou pustil i sám policejní prezident Tomáš Tuhý.

Malý diktátor

Nejprve na jaře vyvenčil novou parádní uniformu s ozdobnějšími prvky a zlatými hvězdičkami a prýmky při návštěvě u papeže. V poslední době je pak často vídán v kožené bundě s generálskými hodnostmi na náramenících.

V kombinaci s brigadýrkou, vyvedenou v novém odstínu policejní modré, která přechází až do černa, a knírem, naordinovaným „movemberovým“ hnutím, působí brigádní generál Tuhý jako příslušník jihoamerických vojenských vládních režimů z dob Pinochetových. Přiznejme ovšem, že bohulibý movember, upozorňující na rakovinu varlat a podporovaný českou policií, je měsícem listopadem omezená akce. A prezident Tuhý musel některým tvůrcům dobrého obrazu sboru svatosvatě slíbit, že řídký knír sňatkového podvodníka půjde první minutu prosince dolů.

Policejní prezident Tomáš Tuhý s papežem Františkem.

Naopak kožená bunda, která se do policejní výstroje po letech vrací, je určitě plus. Ač to aktivisté za práva zvířat neslyší rádi, je to praktická věc. Navíc dobře informovaný zdroj Čekstajlu, který na bundu policejní řečí uplatnil hmaty a chvaty (sáhl si – pozn. red.), potvrdil, že jde o skutečně kvalitní výrobek.

A to je to, co je na nových uniformách k ocenění. Celkově jsou přislíbeny lepší materiály a pohled na vzorové stejnokroje těmto slibům dává za pravdu. Polokošile, které nahrazují dosud používané košile s krátkým rukávem, je možno také kvitovat. Sedí lépe a nedají se na ně uvázat kravaty – což ocení hlavně módní fajnšmekři, kteří by jinak za kombinaci vázanky a krátkého rukávu nejraději nositeli zakroutili krkem. Pravda, polotrika zvlášť z funkčního materiálu nepřidají na kráse policistkám.

Ti, kdo uniformy zkoušejí, si je v podstatě pochvalují. Právě třeba pro kvalitu materiálu – konkrétně zmiňovali policisté příjemnější ponožky s vyšší savostí. Kvalitní materiál dlouhodobě uniformám bezpečnostních složek chyběl. Až se zcela vážně diskutovalo, „proč policajti smrdí“. A nebylo to tím, že by se snad nemyli nebo víc potili než civilisti. Jen ten bezva materiál, z něhož stejnokroje policie nechala ušít pouhým zahřátím na sluníčku, prostě zaváněl. Trošku „testeři“ žehrali na nedostatek kapes. To se dá ale snad i přehlédnout. Ostatně kolik by jich zase potřebovali – jsou na kalhotách, bundách a bůhvíkde ještě.

Peklo bundokošil

Z módního hlediska peklem jinak v zásadě povedených stejnokrojů je věc s názvem „bundokošile“. Je to takové cosi s krátkým rukávem, z košilového materiálu na knoflíčky se spodním okrajem ušitým jako u sportovních bund. Takže s pružnými vsadkami. V tom nemůže vypadat dobře nikdo.

Jenže je to zřejmě jedna z kliček, jak překonat největší úskalí uniforem. Udělat jednotné oblečení pro celou škálu postav a dosáhnout toho, že všichni v něm budou vypadat alespoň přijatelně. Ono střihnout fešáckou uniformu na někoho s postavou konfekční velikosti 50 (u dam pak třeba 34) není žádné umění. Ale obléct do padnoucí uniformy i vepřem-knedlem zelem a plzničkou vytuněné figury chce více kumštu – anebo bundokošili.

Ale ani v tomto podivném výtvoru nebudou naši policisté k smíchu. Do žebříčku nejpodivuhodnějších uniforem, kam patří třeba francouzští legionáři se zástěrami nebo řecká čestná stráž v punčochách a sukních, se určitě nedostanou.

Autor:

Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy
Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy

Podvodníci dávno neprodávají jen předražené hrnce. Nyní na to jdou ještě rafinovaněji a nachytat mohou kohokoliv z nás. Upozorňuje na ně unikátní...