Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Móda

Žluté crocsy i na královský oběd. Krásné galoše vychválil významnému umělci sám král

Svérázné obutí britského malíře Davida Hockneyho ocenil i král Karel III. „Krásná volba,“ pronesl panovník na adresu žlutých gumovek. foto: Getty images

Kdyby vás britský panovník pozval na slavnostní oběd, kde se kromě kultivovaného pojídání nadívané koroptve očekává i formální oděv, co byste si oblékli? Zřejmě něco elegantního a černého, ostatně jako většina hostů, kteří byli na konci listopadu přítomni oslavám k předání Řádů za zásluhy.
  10:00

Mezi účastníky nechyběl ani významný britský malíř, pětaosmdesátiletý umělec David Hockney. Popartový výtvarník je kromě svého talentu i oceňovanou stylovou ikonou, a tak není divu, že se na slavnostní okamžik náležitě vyfiknul. Hockney se ustrojil do obleku šitého v Savile Row, uvázal kostkovanou kravatu a zcela nečekaně si obul zářivě žluté boty značky Crocs.

Ano, ty gumovky, které již dvacet let rozdělují lidstvo na zaryté odpůrce a oddané milovníky. Jako odolné a protiskluzové obutí se crocsy staly vyhledávanou pracovní obuví pro kuchaře nebo zdravotnický personál, na módní piedestal je ale vytáhly známé osobnosti jako herec Adam Sandler, zpěvák Justin Bieber nebo spolupráce s luxusním domem Balenciaga.

Gumové dřeváky jsou tak populární, že se jich podle výrobce ročně prodá více než sto milionů párů. A nyní se jim dostalo i královského požehnání! Namísto toho, aby byl malíř ve svých zářivě žlutých gumovkách vykázán či ostentativně přehlížen, nekorunovaný král Karel III. nad nimi jen s nadšením zvolal: „Vaše žluté galoše! Krásná volba.“

Nazouváky, Crocs, 1519 Kč

S výstředností je u osobnosti typu Davida Hockneyho třeba počítat. Jeden z nejslavnějších britských umělců 20. století totiž vždy nosil barevné oblečení, výrazné ponožky ladil s ještě výraznější kravatou a v šatníku má desítky duhových svetrů. Jeho styl ovšem pokaždé působil nenuceně a spíše ledabyle než jako patetická módní póza. Snad i proto je stylovou múzou a inspirací mnohých oděvních designérů.

Navíc takovéto stylové tokání Davida Hockneyho s bývalým princem Charlesem je speciální příležitostí. Malíř je stejně tak jako nový britský panovník považován za skutečného gentlemana, který to s módou prostě umí. Například americký pánský magazín Esquire oba módemany před lety ocenil jako nejlépe oblékané muže světa – Charlese na prvním, Hockneyho na sedmém místě.

Na druhou stranu, outdoorové oblečení ani pracovní obuv samozřejmě nemá ve společnosti dam s fascinátory na hlavách a pánů v oblecích co dělat. Nádherně se nám tu nabízí jedna česká paralela – pamatujete, jak si v roce 2014 přišel režisér Robert Sedláček pro státní vyznamenání v černé flísové mikině a červeném tričku? Zda filmaři jeho outfit prezident Miloš Zeman také pochválil, bohužel není známo. Sedláček ale tehdy svou módní volbu prostořece obhájil slovy, že podobné ceremonie prostě nemá rád.

V případě britského výtvarníka je na místě jistá shovívavost. Hockney se totiž ve svém věku pohybuje jen s hůlkou nebo na vozíku, a je tedy zřejmé, že pohodlná obuv je pro něj velkou úlevou. Osobité žluté obutí mu tedy musela odpustit i Jeho královská Výsost.