11. května 2009 14:14 Lidovky.cz > Relax > Móda

Mám malou postavu. Co mi bude slušet?

Tričko Roxy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tričko Roxy. | foto: Reprofoto

Měřím jen 155 centimetrů, ráda bych „povyrostla“ za pomoci oblečení. Poradíte mi, jak na to? Potřebovala bych nové šaty, kostým a boty.

Co je malé, to je hezké. K dokonalosti vám nejvíce ze všeho pomůžou boty na podpatku. Využijte módy střevíčků s vyvýšenou skrytou platformou. K nim nenoste nic moc dlouhého ani širokého. K vaší postavě se nehodí ani kratší bohatě nařasené sukně ani sukně k lýtkům. 

Slušet vám zato určitě budou kostýmky kopírující vaše křivky: sako bez vycpávek s úzkou fazonou otevřenou až do pasu, zapínané na jeden až dva knoflíky. K němu sukně tužkového střihu nebo cigaretové kalhoty. Nohavice můžete mít i volnější, avšak ze splývavého materiálu a s nažehlenými puky.

Šaty jsou obecně pro menší postavy vhodné, neboť vytvářejí jednotnou plochu, která postavu opticky prodlužuje.

Doporučuji pouzdrové s podélným členěním švů nebo košilové šaty.
Rukávy volte vždy raději kratší, dnes velmi módní délky k lokti nebo takzvané hodinkové. K nim se v chladných měsících bezvadně hodí dlouhé rukavice.

Pokud máte ráda pásky, tak raději úzké než široké. Ale klidně se jich vzdejte úplně: horizontální členění, které postavu předěluje, ji totiž opticky zkracuje. To se týká i vzorů. Zapomeňte na vodorovné pruhy, lepší službu vám prokážou svislé linie (jako na tričku Roxy – viz foto). Potisky na letních šatech by měly být světlejší barvy a raději drobnějších tvarů. Vyvarujte se neúměrně velkých doplňků, širokých šátků a objemných kabelek.

Klára Klempířová, Lidové noviny