Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Móda se přesunula na internet. Svět čeká první online fashion week

Čekstajl

  5:00aktualizováno  5:18
Tentokrát to vezmeme trochu „na Vincka z Popelky“. Aneb co Čekstajlu cvrnklo do nosu z módního světa, který se samozřejmě jako všecko podřizuje koronavirové době a snaží se ji překonat - anebo taky ne, protože už na to nemá sílu.

Máte dost alobalu? Excentrický umělec Billy Porter spolu s časopisem Vogue vyzval fanoušky, aby doma zkusili vytvořit kopie slavných kreací z Met Gala. On sám na sebe vloni strhával pozornost modelem slunečního boha. Na ten to chce hodně obalů od čokolády. foto: Lidové noviny

Hlubokou ránu všem milovníkům extravagantních modelů zajisté virus zasadil tím, že letos se 4. května neuskutečnil legendární Met Gala. Večer, kdy užitkovost módních kreací naprosto ustupuje výtvarnému dílu, které se náhodou dá obléct. Ikonickou se stala róba, kterou už před pěti lety vynesla Rihanna. Obří císařsky žlutý plášť z dílny čínské návrhářky Guo Pei je rozhodně nezapomenutelný, byť v minulých ročnících se snažil popovou divu překonat zpěvák a herec Billy Porter – třeba svou kreací egyptského slunečního boha (jenže on tak vypadá na každém červeném koberci, takže udělat něco ještě víc extra pro Met Gala je pro něj fakt těžké). 

A právě jemu a bibli módy – časopisu Vogue – samozřejmě galavečer chybí nejvíc. Takže vyzvali své fanoušky na Instagramu, ať doma zkusí z čehokoliv napodobit nějaký ten look z minulosti a společně tak stvoří virtuální Met Gala. Chcete-li, můžete se zkusit soutěže s hashtagem #MetGalaChallenge zúčastnit. 

Teď trochu na vážnější notu. Internet je pro módní svět čím dál větší král, když lidé nemohou do obchodu nebo jako teď v Česku sice zase mohou, ale nesmějí si nic zkoušet. Takže teď si zapište do kalendářů data 12. až 14. června. Uskuteční se totiž první velký zcela online fashion week. Ten londýnský pro pány. Je první z velké čtyřky – tedy Londýn, New York, Paříž, Milán –, který to zkusí. Předskokany byly módní týdny v Šanghaji nebo Tokiu. A jak to bude vypadat? Záleží na každém zvaném designérovi, na co mu karanténní síly stačí. Digitální lookbooky, natočená videa s novou kolekcí nebo třeba návodné otázky a odpovědi o nových modelech se samotným tvůrcem. Upřímně řadě módních profesionálů se uleví. 

Stejně se to nedalo všechno ustíhat, teď sednou k internetu a recenze na jistě koronavirem poznamenanou tvorbu sepíšou pěkně ze svého home officu. Dá se předpokládat, že jak návrháři tak pisatelé sáhnou po variacích na tepláky a jiné pohodlné oblečky. Bude se zdůrazňovat udržitelnost a etičnost dané kolekce. Kvalita materiálu, který ani trošičku nezatěžuje planetu zmítanou krizí. Zkrátka naprostá online idyla, zesilující trendy z posledních měsíců či let.

Idylu ovšem neprožívají ikony kamenného prodeje jako Neiman Marcus, Nordstrom, Macy’s nebo J. C. Penney. Ukazuje se totiž, že loňský odchod obchodního domu Barneys ze scény nebyl ojedinělou událostí, ale spíš jen ochutnávkou toho, co velké nákupní galerie čeká. Patřil k těm, jež nabízely luxusní značky pod jednou střechou bezmála celé století. A v době, kdy si kabelku nebo sukni objednáte online, tak trochu ztratil smysl bytí a nenašel nový.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

#metgalachallenge 

Příspěvek sdílený Jack Hagerman (@jackhagerman),

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...