Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Módní návrhářka Beata Rajská navrhla dámské primky

Móda

  14:56
PRAHA - Prvky oděvního designu zapracovala do nového modelu českých primek návrhářka Beata Rajská. Pro českou firmu, která právě slaví 60. jubileum, navrhla své první dámské hodinky. Ctila přitom prý především tradice české klasiky.

Módní návrhářka Beata Rajská na archivním snímku z roku 2004. foto: Lidové noviny

"Mám ráda hezké hodiny, především klasické. Navíc jsem vyznavačkou českých značek a vím, jak těžké je udržet se na trhu. Byla to sympatie k českým dovednostem," řekla návrhářka.

Zákazníci si rádi připlatí za originální výrobek
Hodináři z Nového Města nad Metují spolupracují s designéry již delší dobu. Podle předsedy představenstva společnosti Elton Jiřího Helikara originální design významně podporuje export i tuzemský prodej. Přestože jsou čeští zákazníci v tomto směru spíše konzervativní, rádi si prý připlatí za originální výrobek.

"Primky jsou vnímány zejména jako pánské hodinky. Potěšilo nás, že jde o jednoduchý design pouzdra a zajímavě ztvárněný číselník, který propojil oděvní designérství s průmyslovým designem, jenž se aplikuje u hodinek," řekl.

Designérské hodinky podle něj zákazníky oslovují svou originalitou. Účast designéra na tvorbě ovšem podle něj musí být "přiměřená a vkusná".

"Designéři, s nimiž spolupracujeme, respektují kořen primek. Určitou decentnost, jednoduchost, střízlivost. To naši zákazníci oceňují u klasických hodinek, které vycházejí z designu 50. a 60. let, i u nových modelů," uvedl Helikar.

Velké večerní, malé večerní a motiv anglické mašle
Model, který Rajská navrhla, nezapře její původní profesi. "Je tam jehla, která tvoří vteřinovou ručičku, prošití i mašličky. Chtěla jsem, aby to bylo spojeno s designem, který charakterizuje mou práci," uvedla. Model, který se bude vyrábět v mechanickém provedení i s bateriovým strojkem, má podle ní "ženskost klasiky". "Jsou to hodinky pro pracovní i obchodní schůzky. Mohou být doplňkem oblečení pro volný čas, nebo tzv. malé večerní.

Použitelné jsou však i k velké večerní. Řemínek by pak ale měl být z černé kůže z rejnoka," uvedla. Mechanický model luxusních hodinek stojí podle návrhářky 50.000 až 60.000 korun. Bateriové jsou asi o polovinu levnější.

Motiv anglické mašle tvoří podklad ručiček. Jehla podle návrhářky patří k vysoké krejčovině a symbolické prošití na okraji ciferníku naznačuje technologii zhotovování oděvů. Jako luxusní ozdobu tvůrkyně zvolila český granát, který je zapracován do tzv. korunky pro natahování hodinek.

"Hodinky jsem mohla ozdobit diamantem. Je to ale pocta českému granátu. Patří k symbolům české kultury," uvedla návrhářka.

Na tvorbě hodinek se mohou podílet i zákazníci
Práce na hodinkách je podle ní nová zkušenost, který se vymyká dosavadní tvorbě. "Pracuji většinou s materiálem a mám ráda aranžování. Čím víc ho tam je, tím je to lepší. Tady se musely vychytávat miniaturní detaily," uvedla. Zatímco ženskou postavu prý má "v malíčku", kreslit ovály hodinek se musela učit.

Odlišit se od konkurence se podle Helikara český výrobce snaží zejména tím, že maximální prostor dává zákazníkovi. Nejen známí designéři, ale také klienti se mohou podílet na tvorbě originálu. "Chceme, aby vložil do hodinek kus své osobnosti. Je to velký zážitek," řekl.

Autor: