Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co se bude nosit v zimě? Hlavně netradiční barvy a materiály

Móda

  7:00
PRAHA - Módní trendy pro podzim a zimu 2013/2014 se obracejí do minulosti, návrháři kombinují netradiční materiály s novými styly a pohrávají si s barevností. K hitům příští sezony v dámské módě budou patřit například kabelky typu zavazadla i kabelky kožešinové nebo takzvané pompadůrky.

Co se bude nosit v zimě? Hlavně netradiční barvy a materiály foto: Shutterstock

Do módy přijdou velké brýle, mohutné náramky, kožešinové čepice inspirující se ruským folklórem, pánské klobouky a obuv se stříbrným a zlatým leskem, který prozáří i pláště a bundy. Trendy, které vycházejí ze světových přehlídek haute couture, představila na odborném semináři módní historička Jana Máchalová.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak trendy nosit, záleží podle Máchalové na každém jednotlivci. V módě se každý musí naučit orientovat sám a prosadit své myšlenky prostřednictvím oděvu. "Už dávno se může nosit všechno možné, ale jde o to, abychom pro to měli cit a kreativitu si vytvořili sami na sobě. Dneska už žádný módní diktát neexistuje," řekla Máchalová.

Letos letí barvy. Čím více tím lépe

Současná móda je podle Petra Tylínka z Vyšší odborné školy oděvního návrhářství velká dekadence a záleží na zákazníkovi, co si z ní vybere. Žádný řád v ní nepanuje. "U dámských siluet se posouvá hranice vkusu a zkoumá se, kde se láme ošklivost a kde je to ještě hezké," poznamenal.

Na scéně je několik stylů, například žena diva nebo minimalistka, která prosazuje heslo "Méně je více". Tvoří se ale i móda v pánském a sportovním stylu, móda pro ženy milující tradici nebo pro novátorky, které se nebojí kombinovat materiály a odvážné délky.

Zářivé barvy na oblečení.

Návrháři pracují s kožešinami, a tak se do módy vracejí kožešinové límce a lemy u sukní. Moderní budou i nové tvary sportovních a pracovních rukavic určených na běžné denní nošení, které vynikají barevností a materiály.

Klade se důraz na řemeslo a detail, který je technicky propracovaný, mimo jiné na zipy, lemování či kontrastně barevné podšívky.

Lesklá i matná

Šaty vynikají zvýrazněným pasem, který často zdobí velké opasky. Objevují se například i uvolněné linie kalhot s širokými manžetami a většími pásky. Pracuje se i s rameny a límci, které se zvýrazňují. Třásně se neobjevují jen na kabelkách, ale už i na oděvech.

ČTĚTE TAKÉ:

Ženy by se neměly bát nosit neobvyklé barevné kombinace a sportovní prvky s ušlechtilými materiály třeba brokátem nebo žakárem. Opět se kombinuje lesk i mat. "Člověk by měl jít vlastním vkusem, hrát si a vytvořit mix, i to je trendem," doplnila Máchalová.

Móda se dá naučit, ale cit nebo kreativní tvoření ne, tvrdí. Novost se se získává z barevných kombinací, buď jako tón v tónu nebo vytvořením kontrastu barev. Důležitá je obuv se zajímavým tvarováním, kombinacemi materiálů a barevně odlišnými podpatky.

Autoři: ,
Témata: móda, kabelka, Trend

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...