15. listopadu 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Móda

Co se bude nosit v zimě? Hlavně netradiční barvy a materiály

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Co se bude nosit v zimě? Hlavně netradiční barvy a materiály | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Co se bude nosit v zimě? Hlavně netradiční barvy a materiály | foto: Shutterstock

PRAHA Módní trendy pro podzim a zimu 2013/2014 se obracejí do minulosti, návrháři kombinují netradiční materiály s novými styly a pohrávají si s barevností. K hitům příští sezony v dámské módě budou patřit například kabelky typu zavazadla i kabelky kožešinové nebo takzvané pompadůrky.

Do módy přijdou velké brýle, mohutné náramky, kožešinové čepice inspirující se ruským folklórem, pánské klobouky a obuv se stříbrným a zlatým leskem, který prozáří i pláště a bundy. Trendy, které vycházejí ze světových přehlídek haute couture, představila na odborném semináři módní historička Jana Máchalová.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak trendy nosit, záleží podle Máchalové na každém jednotlivci. V módě se každý musí naučit orientovat sám a prosadit své myšlenky prostřednictvím oděvu. "Už dávno se může nosit všechno možné, ale jde o to, abychom pro to měli cit a kreativitu si vytvořili sami na sobě. Dneska už žádný módní diktát neexistuje," řekla Máchalová.

Letos letí barvy. Čím více tím lépe

Současná móda je podle Petra Tylínka z Vyšší odborné školy oděvního návrhářství velká dekadence a záleží na zákazníkovi, co si z ní vybere. Žádný řád v ní nepanuje. "U dámských siluet se posouvá hranice vkusu a zkoumá se, kde se láme ošklivost a kde je to ještě hezké," poznamenal.

Na scéně je několik stylů, například žena diva nebo minimalistka, která prosazuje heslo "Méně je více". Tvoří se ale i móda v pánském a sportovním stylu, móda pro ženy milující tradici nebo pro novátorky, které se nebojí kombinovat materiály a odvážné délky.

Zářivé barvy na oblečení.

Návrháři pracují s kožešinami, a tak se do módy vracejí kožešinové límce a lemy u sukní. Moderní budou i nové tvary sportovních a pracovních rukavic určených na běžné denní nošení, které vynikají barevností a materiály.

Klade se důraz na řemeslo a detail, který je technicky propracovaný, mimo jiné na zipy, lemování či kontrastně barevné podšívky.

Lesklá i matná

Šaty vynikají zvýrazněným pasem, který často zdobí velké opasky. Objevují se například i uvolněné linie kalhot s širokými manžetami a většími pásky. Pracuje se i s rameny a límci, které se zvýrazňují. Třásně se neobjevují jen na kabelkách, ale už i na oděvech.

ČTĚTE TAKÉ:

Ženy by se neměly bát nosit neobvyklé barevné kombinace a sportovní prvky s ušlechtilými materiály třeba brokátem nebo žakárem. Opět se kombinuje lesk i mat. "Člověk by měl jít vlastním vkusem, hrát si a vytvořit mix, i to je trendem," doplnila Máchalová.

Móda se dá naučit, ale cit nebo kreativní tvoření ne, tvrdí. Novost se se získává z barevných kombinací, buď jako tón v tónu nebo vytvořením kontrastu barev. Důležitá je obuv se zajímavým tvarováním, kombinacemi materiálů a barevně odlišnými podpatky.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse