Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Móda

Muzeum v Bruselu nabízí zvláštní pohled na slavné: ukazuje jejich trenky

Neobvyklé muzeum v Bruselu ukazuje spodní prádlo slavných. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neobvyklé muzeum v Bruselu ukazuje spodní prádlo slavných. | foto: Reprofoto

BRUSEL I slavní nosí spodní prádlo! Ovšem jaké? Určitou odpověď nabízí neobvyklé muzeum, které v Bruselu před 20 lety začal budovat kontroverzní belgický umělec Jan Bucquoy.

Na jeho stěnách visí třeba trenky belgického vicepremiéra Didiera Reynderse, někdejšího slavného belgického fotbalového brankáře a současného trenéra Michela Preud'homma i řady umělců a dalších osobností.

Jak Bucquoy své trenýrkové úlovky získává? "Klasicky poštou," odvětí bez přemýšlení. "Ano, píšu dopisy. Vysvětluji filozoficky, že to není nic perverzního. Vysvětluji, že je řada dalších, na které jsem se také obrátil, aby mi něco poslali," řekl umělec v rozhovoru pro ČTK a Český rozhlas.

Příliš velkou odezvu však jeho dopisy nemají, což ostatně sám uznává. "Většinou neodepisují. Je to tak v řádu jednoho až tří procent odpovědí," podotkl. O něco víc reakcí připadá na umělce. Ti prý mají pro jeho aktivity a umění přece jen o něco větší pochopení, i když i zde platí, že čím slavnější osobnost, tím víc si své spodní prádlo střeží.

A není se čemu divit. Mohlo by totiž něco o dané osobnosti vypovědět, splňovat totiž musí jasná a předem daná kritéria. "Je třeba, aby bylo nošené, ale vyprané," podotkl Bucquoy s úsměvem.

Mezi exponáty pak lze objevit i opravdu nečekané věci. Jedna belgická umělkyně třeba na jeho žádost odpověděla tím, že místo žádaného spodního prádla mu zaslala údajně vlastní ochlupení nalepené na archu papíru ve tvaru sexy kalhotek.

Bucquoy ale zdůrazňuje, že za jeho poněkud nezvyklým koníčkem není třeba hledat nic zvrhlého. Jde čistě o umění a také o určitou filozofii, zdůrazňuje. "Žádat lidi o spodní prádlo je dobrým testem," je přesvědčen umělec, podle něhož je podle reakce možné odkrýt určité prvky osobnosti.

"Všichni jsou si ve slipech sobě rovni," zdůrazňuje také. "Politici si o sobě někdy myslí, že jsou něčím zvláštní, že mají moc, ale v trenkách jsme si všichni rovni," dodává.

A neplatí to rozhodně jen pro politiky. "Proto se války vedou v uniformách. Jo, kdyby se válčilo v trenkách...," zamyslel se krátce tento postarší pán s výraznými brýlemi a prošedivělým vousem. "Nestřílí se přece na chlapíka, který se ti podobá, když je ve spodkách," dodal.

Ač je možné nezvyklých exponátů napočítat stovky, stále se dá doufat, že se sbírka ještě rozroste o významné "úlovky". "Mým největším snem je, že by mi je poslal papež...Pokud by je dal, znamenalo by to, že bůh neexistuje," podotkl.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.