Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Muzeum v Bruselu nabízí zvláštní pohled na slavné: ukazuje jejich trenky

Móda

  11:47
BRUSEL - I slavní nosí spodní prádlo! Ovšem jaké? Určitou odpověď nabízí neobvyklé muzeum, které v Bruselu před 20 lety začal budovat kontroverzní belgický umělec Jan Bucquoy.

Neobvyklé muzeum v Bruselu ukazuje spodní prádlo slavných. foto: Reprofoto

Na jeho stěnách visí třeba trenky belgického vicepremiéra Didiera Reynderse, někdejšího slavného belgického fotbalového brankáře a současného trenéra Michela Preud'homma i řady umělců a dalších osobností.

Jak Bucquoy své trenýrkové úlovky získává? "Klasicky poštou," odvětí bez přemýšlení. "Ano, píšu dopisy. Vysvětluji filozoficky, že to není nic perverzního. Vysvětluji, že je řada dalších, na které jsem se také obrátil, aby mi něco poslali," řekl umělec v rozhovoru pro ČTK a Český rozhlas.

Příliš velkou odezvu však jeho dopisy nemají, což ostatně sám uznává. "Většinou neodepisují. Je to tak v řádu jednoho až tří procent odpovědí," podotkl. O něco víc reakcí připadá na umělce. Ti prý mají pro jeho aktivity a umění přece jen o něco větší pochopení, i když i zde platí, že čím slavnější osobnost, tím víc si své spodní prádlo střeží.

A není se čemu divit. Mohlo by totiž něco o dané osobnosti vypovědět, splňovat totiž musí jasná a předem daná kritéria. "Je třeba, aby bylo nošené, ale vyprané," podotkl Bucquoy s úsměvem.

Mezi exponáty pak lze objevit i opravdu nečekané věci. Jedna belgická umělkyně třeba na jeho žádost odpověděla tím, že místo žádaného spodního prádla mu zaslala údajně vlastní ochlupení nalepené na archu papíru ve tvaru sexy kalhotek.

Bucquoy ale zdůrazňuje, že za jeho poněkud nezvyklým koníčkem není třeba hledat nic zvrhlého. Jde čistě o umění a také o určitou filozofii, zdůrazňuje. "Žádat lidi o spodní prádlo je dobrým testem," je přesvědčen umělec, podle něhož je podle reakce možné odkrýt určité prvky osobnosti.

"Všichni jsou si ve slipech sobě rovni," zdůrazňuje také. "Politici si o sobě někdy myslí, že jsou něčím zvláštní, že mají moc, ale v trenkách jsme si všichni rovni," dodává.

A neplatí to rozhodně jen pro politiky. "Proto se války vedou v uniformách. Jo, kdyby se válčilo v trenkách...," zamyslel se krátce tento postarší pán s výraznými brýlemi a prošedivělým vousem. "Nestřílí se přece na chlapíka, který se ti podobá, když je ve spodkách," dodal.

Ač je možné nezvyklých exponátů napočítat stovky, stále se dá doufat, že se sbírka ještě rozroste o významné "úlovky". "Mým největším snem je, že by mi je poslal papež...Pokud by je dal, znamenalo by to, že bůh neexistuje," podotkl.

Autoři: ,