18. května 2009 10:26 Lidovky.cz > Relax > Móda

Na slunečních brýlích nešetřete

Sluneční brýle Vonzipper. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sluneční brýle Vonzipper. | foto: Reprofoto

Můžete mi říct, jestli je cena slunečních brýlí přímo úměrná kvalitě? Značkové brýle jsou drahé, ale neplatím u nich jen to logo? Jaký je rozdíl mezi brýlemi, které si kupuji v drogerii, u benzinové pumpy a v optice?

Klára Klempířová.Sluneční brýle by se daly rozdělit do tří skupin podle kvality. Na ty od stánkařů rovnou zapomeňte – jsou z plexiskla, i kdyby nesly (falešné) logo Dior. 

Do druhé skupiny patří obyčejné brýle, které prodávají například u benzínek.  Stojí kolem pětistovky, a protože jsou z levných materiálů, nevydrží vám déle než jednu sezonu (např. Relax).

Nejlépe s kvalitou jsou na tom značkové brýle. Jsou designově vypracované a vyrábějí se z lepších materiálů, většinou v Itálii. Mají kvalitní panty, dobře zasazené šroubky, a hlavně jsou z kvalitního plastu, který je pružný a nepraská. V rámečku mají kovovou výztuhu, která se dá upravit podle tvaru obličeje. Zárukou jejich kvality je certifikát.

Což o to, UV filtry mají dnes všechny sluneční brýle, vy ale můžete chtít i víc. Do auta a k vodě jsou skvělé brýle polarizační. Čočka s tímto filtrem omezuje propustnost odraženého světla, to znamená, že nebudete oslňováni paprsky slunce, uvidíte lépe a ostřeji (například značka Vonzipper na obrázku, www.wonziper. com).
 
Rozhodně nakupujte sluneční brýle v optice – mají tam velký výběr a navíc umějí dobře poradit, který typ je pro vás vhodný.

Aby vám brýle dlouho vydržely, hezky se o ně starejte. Sundávejte je oběma rukama a nenoste je jako čelenku – tím je roztahujete. Vyvarujte se zlozvyku čištění brýlí suchým kapesníkem. Lepší je spláchnout je vlažnou vodou, někdy i se saponátem, a pak je vyleštit utěrkou z mikrovlákna. Nebo zkuste speciální čistič Opticlean (www.opticlean.cz), mám s ním dobré zkušenosti.

"Byla to náhoda?" a další otázky, které nikdy nepokládejte těhotným
"Byla to náhoda?" a další otázky, které nikdy nepokládejte těhotným

Nedávno jsme s kámoškami u lahve Pálavy spontánně otevřely téma – jak jsme prožívaly naše „nejšťastnější období v životě ženy“. Jak hodin přibývalo a vínka ubývalo, dospěly jsme k překvapujícímu zjištění.

Najdete na Lidovky.cz