130 let
Brigitte Bardotová modrobílé tričko proslavila.

Brigitte Bardotová modrobílé tričko proslavila.

Námořnická trička letos frčí. Proč se dát na pruhy?

Móda
  •   16:33
Modře pruhovaná trička už nepatří výhradně námořníkům, prvky mariňáckých uniforem dobývají přehlídková mola už několik sezon. Letos by pravé námořnické tričko nemělo chybět v žádném šatníku.

Na pravé námořnické tričko platí přísná vojenská pravidla: ta roku 1858 určila přesnou podobu uniforem francouzského námořnictva. Její součástí bylo triko ze žerzejové pleteniny s 21 bílými pruhy o šířce dvou centimetrů a stejným počtem pruhů modrých, ovšem jen centimetr širokých. Na rukávech pak muselo být po patnácti modrých i bílých pruzích – rukávy byly tříčtvrteční, aby nevykukovaly ze saka, a výstřih byl lodičkový až ke krku.

Prvními civilisty, kteří beztrestně oblékali prvky námořnických uniforem, byly děti. Hoši a děvčátka z dobrých rodin se promenovali v modro-bílém už ve druhé polovině 19. století a pruhy, které byly do té doby vyhrazeny námořníkům nebo vězňům, se začaly objevovat také na koupacích šatech. V té době také Angličané objevili blahodárné účinky mořských koupelí a evropská smetánka začala vyhledávat letoviska jako Biartitz či Cabourg, kam jezdil za hledáním ztraceného času také Marcel Proust (v jeho románu se ovšem městečko jmenuje Balbec).

Rebelka Coco
V té době do světa módy rázně nastoupila slečna Gabrielle ("Coco") Chanel. Na pláži v Deauville provokovala místní smetánku, když namísto korzetu a krajek vyrazila v námořnickém tričku zastrčeném do pánských kalhot. Namísto hedvábí a mušelínu tak nastoupil "jersey", nazvaný podle jednoho z Normandských ostrovů. Tedy silný úpletový materiál, jenž milovali normandští rybáři. Pravé námořnické tričko by proto mělo být ze silného bavlněného úpletu. Nebylo to ale vůbec jednoduché: mělo by být totiž zároveň hezky splývavé a tyto dvě podmínky se vzájemně vylučují. Na ramenou by také mělo být větší a ležérně padat. Nové a kvalitní ale na ramenou trčí.

Co s tím? Ideální je model, který už za vás někdo onosil a opral. V tuzemských second handech ale podobný úlovek jen tak nenajdete. Běžné obchody zase nabízejí trička moc tenká nebo příliš překombinovaná. Ale například pěkná ruská námořnická trička lze pořídit v pražských army shopech kolem tří stovek.

Herečky Jean Sebergová i Brigitte Bardotová... Provokativní, klučičí a sexy: obě proslavily modře pruhovaná trička.

Ženám většinou nejvíce sluší obyčejné modely, které v kombinaci s jemnými doplňky získají onen šmrnc ve stylu Coco. Sofistikovanější modely ale dnes najdete v mnoha obchodech. Asi nejautentičtější námořnické tričko nabízí značka Timoure et Group.

Námořnické tričko zkrátka může být androgynní, maskulinní i maximálně ženské… záleží jen na tom, kdo a jak si je oblékne.

Tuto sezonu se hodí opravdu ke všem příležitostem. O víkendu ke converskám a šortkám, na večer pod sako k pánským džínům a vysokým podpatkům.

Pánové se mohou vzhlédnout třeba v Picassovi, který v pruhovaném tričku a širokých kalhotách honil parádu po celý život. Milovníkem pruhů byl ale také James Dean nebo Kurt Cobain.

Námořnice s iniciálami BB
Důležitou ikonou v námořnickém byla i Jean Sebergová v Godardově U konce s dechem. Provokativní, klučičí a sexy. Ve stejné době v proužcích zazářila také Brigitte Bardotová. Díky ní zůstala Normandie anglickým důchodcům a pozornost světa se obrátila k francouzské Riviéře. Davy turistů začaly směřovat do Saint Tropez, kde "Bardotka" pobíhala v námořnickém tričku a červených balerinkách jako svůdná Juliette ve filmu … A bůh stvořil ženu. Říká se, že ona zase stvořila Rivieru i s její specifickou módou – cigaretové kalhoty ke kotníkům, červené balerinky naboso a hlavně námořnické pruhy. Letos na tento styl navázalo návrhářské duo Dolce&Gabana a jeho ozvuky najdete u mnoha dalších značek.

Tuto sezonu se námořnické tričko nosí ke všemu – ke converskám a šortkám, ale i pod sako k džínám a podpatkům.

Milovník pruhů Gaultier
Největším milovníkem námořnických úborů je ale bezesporu Jean-Paul Gaultier. Sám není k vidění jinak než v námořnickém svetru na tělo s knoflíčky na ramenou. V jeho kolekcích se objevují jak dokonale padnoucí námořnická trička z bavlny, tak verze haute couture pošité flitry či pavími péry.

"Pro mě jsou to vzpomínky na dětství, kdy mne babička oblékala do námořnických triček," tvrdí návrhář. "Už jsem navrhl námořnické pruhy z pštrosích per, z krajky, z flitrů i z krystalů od Swarovského. Zkrátka na všechny možné i nemožné způsoby."

Námořnická trička ale nejsou doménou pouze Jean-Paula Gaultiera. Jejich krásu a účelnost znovu objevilo mnoho dalších návrhářů. Na jejich návrhy hbitě reagují velké obchodní řetězce. Značné oblibě se těší například návrh Christopha Decarnina, který pro značku Balmain už před pár sezonami navrhl výrazná ramena a pruhovaná trička s třpytivými nášivkami inspirovanými vyšší námořnickou šarží.

Autor: