Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Návrhář Laffita představil 'nositelnou' kolekci bot

Móda

  12:18
PRAHA - Kolekci ručně vyráběné dámské i pánské obuvi představil v pražské prodejně Salamander návrhář Osmany Laffita. Boty zachovávají originální tvar, který patří ke stylu jeho módní tvorby. Jsou však podle autora vhodné i pro běžné nošení a také cenově jsou přizpůsobené pro maloobchodní prodej.

Kolekce "nositelných" bot Osmany Laffita City. foto: www.salamanderclub.cz

"Jde o společenské boty, které se mohou využít také pro denní nošení. Jejich základem je elegance," řekl Laffita, který v centru Prahy dnes osobně obsluhoval zákazníky. Zdůraznil, že půvab dámské nohy zvýrazní zejména podpatek.

Kolekce  

Dřeváky v elegantní verzi
Ve své kolekci využívá jehlový podpatek dokonce pro tvar "dřeváčku". "Chtěl jsem představit dřeváky v elegantní verzi. Přidal jsem jehlový podpatek a menší platformu, aby byly pohodlnější," vysvětlil svůj záměr milovník extravagantní módy. V nové řadě jsou také lakované boty ozdobené Swarovského krystaly či mokasíny s imitací kůže hroznýše doplněné typickým "kubánským podpatkem".

Laffita

"Velkou roli v obuvi hraje design a tvar. Musí to navzájem ladit," říká Laffita. Pro městskou kolekci využívá skosený "kubánský podpatek", který s oblibou využívá ve své modelové tvorbě. Oproti tvarům známým z přehlídkových mol jsou prý tyto boty nižší a dostatečné pohodlí mají poskytnout ženě i na náročné pražské dlažbě.

Pro ženy, které si potrpí na styl
Podle návrháře se nová kolekce do jisté míry přizpůsobuje současným trendům, i když pro design využívá především vlastní nápady. Připouští ovšem, že vybírat z ní budou zejména ženy, které si potrpí na jeho styl.

Kolekce  

"Mladí lidé chodí v teniskách, sandálech nebo tzv. balerínách. Tyto boty jsou pro dámy," říká o kolekci. Jeden pár dámských střevíčků přijde zhruba na 8000 korun. Pánské boty vyráběné v omezené sérii stojí kolem 11 000 korun.

Jako materiál využívá semiš, jehněčí kůži nebo napodobeninu hroznýše. "Mohu dělat obuv z krokodýlí, hadí nebo pštrosí kůže, ale pak to budou boty na zakázku. Jsou o hodně dražší," vysvětlil.

Čeští muži jsou konzervativní

Podle návrháře by boty měly ladit s oblečením. Zejména čeští muži na to však prý nedbají. "Jsou konzervativní a nosí převážně černou nebo hnědou obuv. Bojí se kombinovat," uvedl. Sám prý vlastní boty růžové nebo tyrkysové barvy, které kombinuje se svršky podobných tónů.

Kolekce  

Podle Laffity je výroba obuvi nezbytnou součástí návrhářské tvorby. "Kdysi dávno jsem dělal pouze dámské kolekce, bez obuvi, šperků a doplňků. Módní návrhář ovšem musí představovat svou produkci komplexně. Rozhodl jsem se tedy vyrábět nejen šaty, ale také kabelky, boty, šperky nebo brýle," uvedl.

Kolekce  

Podle ředitele společnosti Salamander ČR Jana Nováka boty již dávno nejsou jen nutností, ale mnohdy jsou vnímány jako "umělecké dílo". "Stále více našich zákazníků nehledá nejen kvalitu, luxus, módnost a pohodlí, ale také originalitu. Dávají tak přednost méně početným kolekcím, které zohledňují individuální přístup," uvedl.

Autor: