14. října 2019 5:06 Lidovky.cz > Relax > Móda

Návrhář Ralph Lauren tvořil kostýmy i do filmu Velký Gatsby. Svět módy dobyl díky šestému smyslu

Ralph Lauren po skončení přehlídky jeho jarní kolekce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ralph Lauren po skončení přehlídky jeho jarní kolekce | foto: Reuters

New York/Praha Proslulý americký návrhář Ralph Lauren, který 14. října oslaví osmdesátiny, dobyl svět módy hlavně díky svým kreativním myšlenkám a šestému smyslu, kterému vždycky naslouchal. Proslavil se i svou sbírkou historických automobilů a zájmem o ochranu životního prostředí. Podle magazínu Forbes, který odhaduje jeho jmění na 6,1 miliardy dolarů, je stým nejbohatším člověkem v USA.

Narodil se jako Ralf Lifschitz v newyorském Bronxu v rodině ruských židovských přistěhovalců. Příjmení Lauren vymyslel v mládí jeho starší bratr Jerry. Po skončení střední školy začal Ralph pracovat jako prodavač kravat v obchodním domě Madison a zajímat se o pánskou módu. Vyznal se, měl vkus i přehled.

Později absolvoval obchodní školu. Koncem 60. let založil značku Polo a butik v New Yorku se sportovním oblečením. Začínal s pánským oblečením, po vázankách přišly košile, polokošile a obleky, následovaly kolekce pro ženy, kolekce stylového ložního prádla, polštářů a jiných bytových doplňků. V 70. letech se podílel na kostýmech k legendárnímu filmu Velký Gatsby, v témže období se začal věnovat parfémům.

V 70. letech se Lauren podílel na kostýmech k legendárnímu filmu Velký Gatsby.
Ve filmu ze 70. let hrají Robert Redford a Mia Farrow.

Jeho firma, z jejíhož vedení odešel v roce 2015, ale zůstal výkonným ředitelem, chce od roku 2025 používat pouze udržitelné zdroje bavlny a recyklované nebo udržitelné obalové materiály. Nová trička značky Polo Ralph Lauren se od letoška vyrábějí pouze z recyklovaných plastových lahví a barví se bez použití vody.

Ralph Lauren je od roku 1964 ženatý s americkou fotografkou a psychoterapeutkou Ricky, rozenou Low-Beer, a mají tři děti.

ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÁŽNÍ DĚLNÍK ELEKTROZAŘÍZENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 28 000 Kč