Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Návrhář Ralph Lauren tvořil kostýmy i do filmu Velký Gatsby. Svět módy dobyl díky šestému smyslu

Móda

  5:06
New York/Praha - Proslulý americký návrhář Ralph Lauren, který 14. října oslaví osmdesátiny, dobyl svět módy hlavně díky svým kreativním myšlenkám a šestému smyslu, kterému vždycky naslouchal. Proslavil se i svou sbírkou historických automobilů a zájmem o ochranu životního prostředí. Podle magazínu Forbes, který odhaduje jeho jmění na 6,1 miliardy dolarů, je stým nejbohatším člověkem v USA.

Ralph Lauren po skončení přehlídky jeho jarní kolekce foto: Reuters

Narodil se jako Ralf Lifschitz v newyorském Bronxu v rodině ruských židovských přistěhovalců. Příjmení Lauren vymyslel v mládí jeho starší bratr Jerry. Po skončení střední školy začal Ralph pracovat jako prodavač kravat v obchodním domě Madison a zajímat se o pánskou módu. Vyznal se, měl vkus i přehled.

Později absolvoval obchodní školu. Koncem 60. let založil značku Polo a butik v New Yorku se sportovním oblečením. Začínal s pánským oblečením, po vázankách přišly košile, polokošile a obleky, následovaly kolekce pro ženy, kolekce stylového ložního prádla, polštářů a jiných bytových doplňků. V 70. letech se podílel na kostýmech k legendárnímu filmu Velký Gatsby, v témže období se začal věnovat parfémům.

V 70. letech se Lauren podílel na kostýmech k legendárnímu filmu Velký Gatsby.
Ve filmu ze 70. let hrají Robert Redford a Mia Farrow.

Jeho firma, z jejíhož vedení odešel v roce 2015, ale zůstal výkonným ředitelem, chce od roku 2025 používat pouze udržitelné zdroje bavlny a recyklované nebo udržitelné obalové materiály. Nová trička značky Polo Ralph Lauren se od letoška vyrábějí pouze z recyklovaných plastových lahví a barví se bez použití vody.

Ralph Lauren je od roku 1964 ženatý s americkou fotografkou a psychoterapeutkou Ricky, rozenou Low-Beer, a mají tři děti.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat