Středa 6. listopadu 2024, svátek má Liběna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Největší módní hříchy Čechů? Tanga, bokovky a kraťasy ve městě

Móda

  6:01
PRAHA - Na západ a na jih od našich hranic platí pravidlo, které se zdá logické: sportovní věci jsou na sport, městská móda je do města. Čechům a Češkám se to stále ještě plete.

Hrůza zvaná tanga. Tanga i bokové kalhoty už jsou „out“. Snad si to uvědomí i Češky. foto: Shutterstock

Když jsem měla v Praze nedávno na návštěvě své přátele z Anglie (farmáře, kteří pěstují rajčata a saláty), bylo 30 stupňů ve stínu, a Adrian se přesto na prohlídku města vydal v oblekových kalhotách a černých botách. Tedy, původně si vzal tenisky, pak ale usoudil, že se ke kalhotám přece jen nehodí, a vrátil se přezout. Můžete tomu říkat módní snobismus, já tomu říkám vkus.

Nemusel se namáhat. Na pražských ulicích by v teniskách dokonale zapadl. Je to pořád stejné – letní módě vládne sportovní uvolněnost nehledě na to, že většina lidí dnes pracuje v kancelářích. Zde je hitparáda největších hříchů pánské a dámské letní módy.

Mužské hříchy

1. Kraťasy ve městě
Tytam jsou doby, kdy vám na celý rok vystačily jedny kalhoty, a když bylo v létě horko, nasadili jste cosi, co už svým jménem do města nepatří – bermudy. Takže aby bylo jasno: na městské ulice nepatří ani bermudy, ani kapsáče (i kdyby byly z Bushmana). Tedy pokud nejste ajťák...

Muž pracující v kanceláři (pokud nenosí oblek, to je pak jiná) by měl v létě nosit lněné nebo plátěné kalhoty či tenké džíny, anebo nanejvýš slušné džíny v délce na kolena. Delší do půli lýtek totiž zkracují nohy.

2. Ponožky v sandálech
Je to už takový český folklor: sandály od Vietnamců, co páchnou, ještě než si je obujete, a proto je nutné je vyložit ponožkami. Na Facebooku proti nim existuje hned několik skupin (pro úplnost je však nutné dodat, že jistá Slovenka vytvořila i antiskupinu "Milujem chlapov, ktorí nosia ponožky v sandáloch"). 

Já ne. Možná, pánové, že kdybyste si sandály koupili jinde než na tržišti, zjistili byste, že na kvalitní kožené stélce nohy nepáchnou, a tudíž můžete ponožky nechat doma. "Ponožky v sandálech vypadají špatně vždycky, a to dokonce i ty nízké kotníčkové," zní jasný ortel módní kritičky Kláry Klempířové.

A ještě něco – až odhodíte ty ponožky, pánové, podívejte se, jak vypadají vaše nohy zezadu a zespoda. Nenuťte nás, abychom se při chůzi do eskalátorů musely dívat na vaše neupravené paty (tatáž připomínka platí i některým ženám...).

Ženské hříchy

1. Spodní prádlo patří dospod
Muži se mnou budou prudce nesouhlasit, ale tílko s tenkými ramínky (typ spodní košilka) do práce nepatří. Koneckonců například u nás v redakci tato směrnice platí, dostaly jsme ji dokonce černou na bílém. Jenže ji téměř nikdo nedodržuje...

A pak je tu hrůza zvaná tanga. Těžko říct, proč si tolik dívek (a dospělých žen!) myslí, že krajkové pásky šplhající až na záda jsou ozdoba hodná vystavování. Nejsou. A tanga ani bokovky už navíc nejsou v módě, letos se nosí kalhoty do pasu, takže je naděje, že se tenhle nevkus stane jen trapnou vzpomínkou.

2. Odhalené břicho
Holé břicho patří na pláž, tečka. I kdybyste měly postavu jako Karolina Kurková, z oblečení by nemělo vykukovat ani břicho, ani záda. Dovolit si to mohou dívky nanejvýš do pětadvaceti, od této hranice výš se to rovná zločinu proti estetickému cítění. Pokud nevíte, co to znamená dostatečně dlouhé tričko, zkuste se chytnout za tyč v tramvaji. Vyhrnulo se nad linii pasu? Pryč s ním! Stejně jsou v módě spíš dlouhé střihy nařasené přes boky.

3. Falešné kabelky
Člověk by řekl, že ani není třeba to připomínat: falešné napodobeniny známých značek jsou out. Každodenní cesty metrem mě ale přesvědčují o opaku. Člověka to láká – ty kabelky s povědomými hnědo-béžovými kostkami za padesát korun u Vietnamců. Chybí jen logo LV, tolik padělatelé zase neriskují. A sousedka stejně nepozná, že není pravá, tak co? Pozná, protože pravděpodobně nakupuje u stejného zdroje. Lepší než jakákoli napodobenina je slušná kabelka z obchodů, jako je Tatuum, Zara nebo pak dražší v Beltissimo. Na tržišti si pořiďte jedině nákupní tašku.

Unisex aneb co platí pro obě pohlaví
Češi jsou národ turistů a milovníků horských kol. Máme nejkvalitnější turistické značení v Evropě, a kdo ví, ne-li na světě. Možná proto se nám po víkendu nechce sundat oblíbené rejoicky (kostkované kalhoty z funkčního materiálu a "záplatami" na kolenou) a goretexovou bundu a v praktickém oblečku klidně vyrazíme do práce. Ale neměli bychom. Je jasné, že goretexová bunda je na hory neocenitelná. Člověk v ní může absolvovat dvoutýdenní dovolenou na Šumavě a zůstane v suchu (a na Šumavě, jak známo, prší skoro pořád). Jenže ve městě máte k dispozici vynález, který vám na cestě z metra do kanceláře bundu nahradí – deštník. Bundu tedy můžete klidně nechat doma.

Totéž platí o cyklistických brýlích. Chápu, že když do nich investujete několik tisíc, nechce se vám pak ještě kupovat i brýle městské. A co takhle chodit po městě raději bez brýlí? Racionální důvod pro jejich použití ve městě stejně není, oči jsou na sluneční světlo dobře přizpůsobeny. Je to jen módní doplněk – a když už, měl by to být ten správný. Pokud chcete mermomocí vypadat tajemně a nechce se vám do brýlí investovat další tisíce, podívejte se na stojany v C&A nebo H&M. Mají tam velký výběr za pár korun.

Možná je to ale úplně naopak. Možná jsou Češi prvním skutečně ekologickým národem Evropy, který šetří přírodu (a vlastní kapsu) tím, že má jen jednu sadu oblečení. Koneckonců ta goretexová bunda vás zahřeje i ve městě, zatímco ve lněném sáčku v horách nepřežijete. Těžko říct. Prozatím na tom ale snad nejsme tak špatně, abychom se nemohli aspoň občas obléknout tak, jak městská móda káže.

Jedlá soda a ocet nic nevyčistí, bublinky jsou jen show
Jedlá soda a ocet nic nevyčistí, bublinky jsou jen show

Spousta lidí věří, že když zkombinují jedlou sodu a ocet (nebo kyselinu citronovou), dostanou „superčistič“, který zvládne všechno – od mastnoty na...