Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Móda

Nevíte už, co v zimě na sebe? Zkuste elektricky vyhřívané oblečení

Při používání elektricky vyhřívaného oblečení prý nelze zmrznout (Trutnovsko, říjen 2009) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Při používání elektricky vyhřívaného oblečení prý nelze zmrznout (Trutnovsko, říjen 2009) | foto: ČTK

PRAHA Zažívat pocit tepla i ve dvacetistupňovém mrazu bývá snem nejednoho myslivce, sportovce či vojáka, ale i babičky, která si neodpustí předvánoční cestu pro jmelí. Díky pokroku lze takové přání splnit. Na českém trhu se objevilo několik společností, které nabízejí elektricky vyhřívané oblečení.

Funguje na základě topných článků a akumulátoru. Co to je chlad, prý v takto vybavených rukavicích, botách nebo kalhotách člověk už nepozná.

Ve Spojených státech se vyhřívané oblečení objevilo v polovině 70. letech. Před tím jej používali za druhé světové války střelci hloubkových bombardérů armádních letek.

Výplně jsou trvanlivé, nenápadné a téměř nezničitelné
Západní Evropa zná vyhřívané ponožky, rukavice a vložky do bund a kalhot asi deset let, v České republice se objevily teprve nedávno. "Zatím jsem spíše průkopníci, i když firem, které nabízejí podobný sortiment přibývá," řekl Vratislav Šrám z českého zastoupení americké společnosti Gerbing. Topné panely všívá firma do speciální textilní výplně, která je konstruovaná tak, aby vydávala určité množství tepla. "Výplně jsou velmi trvanlivé, při dobrém zacházení téměř nezničitelné a hlavně nenápadné, jsou ve vnitřní podšívce, blízko u těla," popsal Šrám.

Panely jsou rozmístěny v oděvu tak, aby teplo bylo rovnoměrně rozloženo.

Elektricky vyhřívané oblečení kupují sportovci nebo myslivci
"Pak stačí už jen zapojit do 12voltového napájecího zdroje a za pár vteřin člověk cítí příjemné teplo," doplnil prodejce. Jednotlivé kusy oblečení lze připojit k jedinému akumulátoru. Nejvíce se podle Šráma prodávají rukavice a ponožky. "Kupují je nejen sportovci, ale třeba i myslivci a lidé, kteří chodí na vysokohorské túry," uvedl.

Elektricky vyhřívané oblečení využívají v některých zemích také vojáci nebo potápěči. Milovníci sjezdu si mohou dopřát teplo v lyžařských botách. Společnost Alpenheat nabízí systém, který se přišroubuje přímo na botu. Pomocí tlačítka na baterii si člověk zvolí jeden ze tří stupňů. Topné články jsou zabudovány do vložek do bot. Firma Sidi zase prodává vyhřívané vložky do treter.

Elektricky vyhřívané rukavice přijdou na 2500 korun
Výhodou elektricky vyhřívaného oblečení je podle prodejců jeho kvalita, nevýhodou cena. U takto vybavených rukavic začíná u částky 2500 korun, ponožky přijdou na 1500 korun a například kalhoty na 3500 korun.

Nad vyhřívaným oblečením tak zatím v České republice vítězí takzvané funkční prádlo, které dokáže efektivně ochránit před příliš horkým nebo naopak chladným počasím. Prádlo z materiálů jako jsou moira, coolmax nebo klimatex nabízí mnoho českých firem.

Většina prodejců si pochvaluje, že zájem o termoprádlo, jež odvádí od těla vlhkost, rychle roste a zákazníků přibývá. Poptávka se zvyšuje s příchodem chladnějšího počasí, které Česko výrazně zasáhlo tento týden. Podle prodejců už nastal ten správný čas nazout boty s membránou gore-tex, obléci funkční prádlo a nasadit vyhřívané rukavice.

,
Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.