Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Móda

Nový módní ekohit. Boty a kabelky ze starého papíru

Boty ze starých novin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boty ze starých novin | foto: ČTK

TCHAJ-PEJ S originálním nápadem, jak zpracovat stále rostoucí hromady starých novin, přišla tchajwanská módní návrhářka Colin Linová. Využívá je k výrobě lodiček a kabel, které směřují především k ekologicky uvědomělým zákaznicím.

Linová říká, že její zboží z recyklovaného papíru se na Tchaj-wanu již stalo módním hitem a rychle se šíří i na trhy ve Spojených státech a v Evropě. Od konce loňského roku prý obuvnická firma Linové prodala na 4000 párů střevíčků z recyklovaného papíru.

Linová ve své firmě, která se snaží být maximálně ohleduplná k životnímu prostředí, používá také další neobvyklé ekologické materiály. Klasickou obuvnickou useň kupříkladu nahrazuje rybí kůží či vlákny palmy rafie.

Kabelky ze starého papíru

"Mám vždy na paměti pohodlí, módu a životní prostředí," říká návrhářka. "Nedokážete si představit, kolik chemikálií se užívá při každém procesu běžné výroby bot. Snažím se bez nich co možná nejvíce obejít," dodává.

Boty a kabely z nové kolekce Linové vyčnívají z řady, protože jsou plné výmluvných čínských znaků z tchajwanských novin a barevných fotografií a reklam, jež je doprovázejí.

Boty ze starého papíru

Jejich výroba je ovšem poměrně náročná, a tak nejde o produkty právě levné. Pár "papírových bot", jehož výroba trvá tři až čtyři hodiny, přijde na 100 až 150 dolarů (1750 až 2600 korun). Cena za kabelu, jejíž výroba zabere dokonce dva až tři dny, se může vyšplhat až na 260 dolarů.

Linová, která se v obuvnickém průmyslu pohybuje už 26 let, nicméně vyzývá své konkurenty, aby ji v ekologické produkci následovali. "Sama jen velmi málo přispívám k recyklaci všech novin, které jsou každý den po celém světě vyhazovány. Moji myšlenku by však mohli převzít i další výrobci bot a tašek, a tak přispět svým dílem k řešení tohoto problému," konstatuje návrhářka.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?