Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový módní ekohit. Boty a kabelky ze starého papíru

Móda

  16:09
TCHAJ-PEJ - S originálním nápadem, jak zpracovat stále rostoucí hromady starých novin, přišla tchajwanská módní návrhářka Colin Linová. Využívá je k výrobě lodiček a kabel, které směřují především k ekologicky uvědomělým zákaznicím.

Boty ze starých novin foto: ČTK

Linová říká, že její zboží z recyklovaného papíru se na Tchaj-wanu již stalo módním hitem a rychle se šíří i na trhy ve Spojených státech a v Evropě. Od konce loňského roku prý obuvnická firma Linové prodala na 4000 párů střevíčků z recyklovaného papíru.

Linová ve své firmě, která se snaží být maximálně ohleduplná k životnímu prostředí, používá také další neobvyklé ekologické materiály. Klasickou obuvnickou useň kupříkladu nahrazuje rybí kůží či vlákny palmy rafie.

Kabelky ze starého papíru

"Mám vždy na paměti pohodlí, módu a životní prostředí," říká návrhářka. "Nedokážete si představit, kolik chemikálií se užívá při každém procesu běžné výroby bot. Snažím se bez nich co možná nejvíce obejít," dodává.

Boty a kabely z nové kolekce Linové vyčnívají z řady, protože jsou plné výmluvných čínských znaků z tchajwanských novin a barevných fotografií a reklam, jež je doprovázejí.

Boty ze starého papíru

Jejich výroba je ovšem poměrně náročná, a tak nejde o produkty právě levné. Pár "papírových bot", jehož výroba trvá tři až čtyři hodiny, přijde na 100 až 150 dolarů (1750 až 2600 korun). Cena za kabelu, jejíž výroba zabere dokonce dva až tři dny, se může vyšplhat až na 260 dolarů.

Linová, která se v obuvnickém průmyslu pohybuje už 26 let, nicméně vyzývá své konkurenty, aby ji v ekologické produkci následovali. "Sama jen velmi málo přispívám k recyklaci všech novin, které jsou každý den po celém světě vyhazovány. Moji myšlenku by však mohli převzít i další výrobci bot a tašek, a tak přispět svým dílem k řešení tohoto problému," konstatuje návrhářka.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat