Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Móda

Nový módní ekohit. Boty a kabelky ze starého papíru

Boty ze starých novin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boty ze starých novin | foto: ČTK

TCHAJ-PEJ S originálním nápadem, jak zpracovat stále rostoucí hromady starých novin, přišla tchajwanská módní návrhářka Colin Linová. Využívá je k výrobě lodiček a kabel, které směřují především k ekologicky uvědomělým zákaznicím.

Linová říká, že její zboží z recyklovaného papíru se na Tchaj-wanu již stalo módním hitem a rychle se šíří i na trhy ve Spojených státech a v Evropě. Od konce loňského roku prý obuvnická firma Linové prodala na 4000 párů střevíčků z recyklovaného papíru.

Linová ve své firmě, která se snaží být maximálně ohleduplná k životnímu prostředí, používá také další neobvyklé ekologické materiály. Klasickou obuvnickou useň kupříkladu nahrazuje rybí kůží či vlákny palmy rafie.

Kabelky ze starého papíru

"Mám vždy na paměti pohodlí, módu a životní prostředí," říká návrhářka. "Nedokážete si představit, kolik chemikálií se užívá při každém procesu běžné výroby bot. Snažím se bez nich co možná nejvíce obejít," dodává.

Boty a kabely z nové kolekce Linové vyčnívají z řady, protože jsou plné výmluvných čínských znaků z tchajwanských novin a barevných fotografií a reklam, jež je doprovázejí.

Boty ze starého papíru

Jejich výroba je ovšem poměrně náročná, a tak nejde o produkty právě levné. Pár "papírových bot", jehož výroba trvá tři až čtyři hodiny, přijde na 100 až 150 dolarů (1750 až 2600 korun). Cena za kabelu, jejíž výroba zabere dokonce dva až tři dny, se může vyšplhat až na 260 dolarů.

Linová, která se v obuvnickém průmyslu pohybuje už 26 let, nicméně vyzývá své konkurenty, aby ji v ekologické produkci následovali. "Sama jen velmi málo přispívám k recyklaci všech novin, které jsou každý den po celém světě vyhazovány. Moji myšlenku by však mohli převzít i další výrobci bot a tašek, a tak přispět svým dílem k řešení tohoto problému," konstatuje návrhářka.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...