Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Móda

Online šatník. Češi se učí nakupovat oblečení přes internet

Zářivé barvy na oblečení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zářivé barvy na oblečení. | foto: Shutterstock

Lidé si zvykli už dávno nakupovat přes internet techniku nebo knihy. Dnes ale stále častěji nakupují i módu. Nehledě na finanční krizi, nákupy přes internet rostou. Největší zájem je o luxusní značky nebo naopak o levné věci, ve dvou tisícovkách e-shopů letí trička a mikiny.

Češi stále častěji přesouvají své nákupy oblečení z kamenných obchodů na internet. Lákají je nižší ceny, ale také mnohem větší výběr, protože v e-shopech jsou často k dostání kousky, které se do obchodů nedostanou. V neposlední řadě je důležitým pozitivem i úspora času.

Letos si koupilo oblečení online 87 procent Čechů pohybujících se na internetu. Víc než dvě třetiny přitom nakupují víckrát za rok. Vyplývá to z průzkumu E-commerce a móda, na které spolupracoval Shoptet.cz a NMS Market Research. Jen šest procent Čechů si ještě nikdy nepořídilo zboží nebo služby přes internet. A 14 procent lidí nakupuje každý týden.

Doporučení - cena zlata

Nakupování oblečení a doplňků přes internet je pohodlné, a pokud jsou dodržena určitá pravidla - i bezpečné. Základem je nakupovat v ověřeném e-shopu, se kterým mají jiní zákazníci dobré zkušenosti. Poznáte ho podle pozitivních recenzí nebo třeba podle certifikátu APEK (Asociace pro elektronickou komerci) nebo certifikátů vydavatelů platebních karet Visa, MasterCard a dalších. V takových obchodech bývá platba kartami zabezpečená. Počet tuzemských e-shopů totiž překračuje číslo dva tisíce.

Móda, ilustrační foto

"Při rozhodování o tom, kde nakoupit, je pro zákazníky velmi důležité doporučení přátel. Navíc tři čtvrtiny lidí se při nákupu vrací do svého oblíbeného e-shopu," vysvětluje Miroslav Uďan, výkonný ředitel projektu Shoptet.cz. V průměru za jeden nákup oblečení a doplňků Češi utratí 1172 korun.

Podle něj při nákupu oblečení hraje důležitou roli i sleva. Silnou motivací pro nákup také je možnost osobního odběru zboží. Tak se dá nejen ušetřit za poštovné, ale navíc si můžete vybranou věc osobně prohlédnout a případně nákup zrušit. Nákupu zajíce v pytli se není třeba bát, ani když si necháte zboží poslat. Podle českých zákonů je možné do 14 dnů zboží bez udání důvodu vrátit.

Nejprodávanějším módním zbožím v českých e-shopech jsou mikiny, trička, tašky a batohy, následované obuví a spodním prádlem.

Oblíbené jsou například nákupy podprsenek s neobvykle malými nebo velkými košíčky. Těch kamenné obchody nabízejí pouze velmi omezený výběr.

I nákup velikostně "choulostivějšího" sortimentu může být bez problémů. "Pokud vyhlédnutou značku oblečení již nosíte a víte, která velikost vám sedí, můžete objednávat najisto," říká Jan Vetyška, výkonný ředitel APEK. Další možností je pečlivě sledovat velikostní tabulky obchodu nebo si podobný kousek vyzkoušet v kamenném obchodě. Výhodné je nakupovat také na dalších evropských e-shopech, například na německém Amazonu nebo Javari.de. Tam mimo jiné uvádějí u zimních kozaček i obvod lýtka. Britský Duoboots.co.uk dokonce nabízí metr k vytištění a přeměření vašich měr.

Nenechat se napálit

Novinkou jsou "e-shopy" provozované přes Facebook. Sociální síť se jimi přímo hemží a v mnoha případech jen přeprodávají zboží ze zahraničních e-shopů a aukčních serverů, ovšem za výrazně vyšší ceny. Objevují se na nich také padělky známých značek. Často mají ale pochybná obchodní pravidla, v rozporu s českými zákony neumožňují výměnu zboží, neřeší reklamace a ani nevrací peníze, když je zákazník s nákupem nespokojený. Zpravidla se ani nedá dohledat jméno a adresa provozovatele.

"Často takový anonymní obchod poté, co vydělá dost peněz, sám zavře, a tak se zákazníci nemohou domoci svých práv. Jedinou spolehlivou ochranou zákazníka je nenakupovat v podezřelých obchodech," varuje Miroslava Fléglová, mluvčí České obchodní inspekce. Každý nákup je dobré si promyslet a vyhledat recenze ostatních zákazníků. Mnoho módních řetězců, které mají u nás zastoupení, nabízí také možnost nákupu přes internet. Dopředu si tak můžete zboží "osahat" a nakonec objednat - bez cla - online. Navíc při nákupu v rámci EU máte stejná práva jako v Česku, vrácení zboží není problém.

E-shopy ve Spojených státech amerických jsou stále o kus před námi. Novinkou je, že mění ceny svého zboží i několikrát za den. Děje se tak kvůli cenám konkurence, které dokáže nová generace softwarů sledovat a okamžitě se odrazí i v cenách e-shopu.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...