Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Paříž v čokoládě. Na slavném veletrhu je jídlo, opera i móda

Móda

  16:43
PAŘÍŽ - Nápaditou dekorací z čokoládových stromů navozujícími atmosféru jako z Manetova slavného obrazu Snídaně v trávě a dalšími výtvarnými počiny s využitím čokolády jako základního materiálu obohatili organizátoři 15. ročník mezinárodního veletrhu čokoládových výrobků, který začal dnes na jihu Paříže.

Veletrh čokolády v Paříži foto: Reuters

Podle organizátorů je půlkulaté výročí důkazem "úspěšného zasnoubení potěšení, labužnictví a překvapení". Vzdává hold lidem, kteří věrně věnují všechno své vědění a um čokoládovému světu, jenž přiláká na podobnou akci vždycky tisíce návštěvníků.

Veletrh čokolády v Paříži

Letošního ročníku se na 14.000 čtverečních metrech plochy účastní na 400 vystavovatelů z Francie, Německa, Belgie nebo Španělska. Druhým rokem mají také svůj zvláštní pavilon Švýcarsko a Itálie, u nichž je dlouholetá tradice čokoládových výrobků s důrazem kladeným na jejich dokonalý design.

Svoje místo na veletrhu mají i nejvýznamnější země produkující kakao, tedy Brazílie, Madagaskar nebo Venezuela.

Letošní veletrh je ve znamení operní kultury, ve kterém jsou umělecky zastoupeny literární předloha, zpěv, hudba, tanec, dekorace a kostýmy.

Hlavně francouzští velcí výrobci čokolády jako Pierre Marcolini, Jean-Luc Decluzeau, La Maison Bonnat či La Maison du Chocolat se podíleli na přípravách dekorace, která má ztvárnit tento sladký svět v jeho co nejpřitažlivější dokonalosti. Jako první tak diváky udeří do očí velké dorty ve tvaru známých operních budov.

Veletrh čokolády v Paříži

Pro návštěvníky je přichystána i další podívaná, při níž je do tajů výroby těch nejzajímavějších laskominek zasvěcují největší mistři cukráři.

Předpremiéru na veletrhu má putovní historická výstava Choco-Story, která seznamuje zájemce s 4000 let starými dějinami kakaa a údajně přináší odpovědi na všechny otázky týkající se čokolády. Choco-Story je v současnosti k vidění i v Praze.

Pařížskou výstavu obohatila již v předvečer zahájení zvláštní módní
přehlídka, na níž francouzská herečka Marie Fugainová předvedla večerní šaty vyzdobené čokoládovými destičkami a plisovaným marcipánem a při tom se ovívala vějíři z černé čokolády. Říši bílé čokolády zastoupil klobouk připomínající kuchařskou čepici, s nímž se ukázala televizní moderátorka Valerie Damidotová. A herečka Armelle Lesniaková zapózovala nahá u čokoládových stromů.

Čokoládový veletrh se neomezuje jen na francouzskou metropoli. Pořádá se také například v USA, Rusku, Číně nebo Japonsku, kam včetně Francie přiláká více než dva miliony zvědavců. Veletrh letos dobývá také Káhiru a Madrid a v "regionální verzi" se koná také v jihofrancouzském Marseille. Jde tedy celkem o 15 výstav v sedmi zemích.

Autor:

Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!
Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!

Metoda sous-vide zajišťuje masu díky přesnému nastavení teploty a doby při vaření šťavnatost. Kuřecí prsa zůstanou měkká a plná chuti. Zapojte se...