Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Móda

Paříž v čokoládě. Na slavném veletrhu je jídlo, opera i móda

Veletrh čokolády v Paříži | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Veletrh čokolády v Paříži | foto: Reuters

PAŘÍŽ Nápaditou dekorací z čokoládových stromů navozujícími atmosféru jako z Manetova slavného obrazu Snídaně v trávě a dalšími výtvarnými počiny s využitím čokolády jako základního materiálu obohatili organizátoři 15. ročník mezinárodního veletrhu čokoládových výrobků, který začal dnes na jihu Paříže.

Podle organizátorů je půlkulaté výročí důkazem "úspěšného zasnoubení potěšení, labužnictví a překvapení". Vzdává hold lidem, kteří věrně věnují všechno své vědění a um čokoládovému světu, jenž přiláká na podobnou akci vždycky tisíce návštěvníků.

Veletrh čokolády v Paříži

Letošního ročníku se na 14.000 čtverečních metrech plochy účastní na 400 vystavovatelů z Francie, Německa, Belgie nebo Španělska. Druhým rokem mají také svůj zvláštní pavilon Švýcarsko a Itálie, u nichž je dlouholetá tradice čokoládových výrobků s důrazem kladeným na jejich dokonalý design.

Svoje místo na veletrhu mají i nejvýznamnější země produkující kakao, tedy Brazílie, Madagaskar nebo Venezuela.

Letošní veletrh je ve znamení operní kultury, ve kterém jsou umělecky zastoupeny literární předloha, zpěv, hudba, tanec, dekorace a kostýmy.

Hlavně francouzští velcí výrobci čokolády jako Pierre Marcolini, Jean-Luc Decluzeau, La Maison Bonnat či La Maison du Chocolat se podíleli na přípravách dekorace, která má ztvárnit tento sladký svět v jeho co nejpřitažlivější dokonalosti. Jako první tak diváky udeří do očí velké dorty ve tvaru známých operních budov.

Veletrh čokolády v Paříži

Pro návštěvníky je přichystána i další podívaná, při níž je do tajů výroby těch nejzajímavějších laskominek zasvěcují největší mistři cukráři.

Předpremiéru na veletrhu má putovní historická výstava Choco-Story, která seznamuje zájemce s 4000 let starými dějinami kakaa a údajně přináší odpovědi na všechny otázky týkající se čokolády. Choco-Story je v současnosti k vidění i v Praze.

Pařížskou výstavu obohatila již v předvečer zahájení zvláštní módní
přehlídka, na níž francouzská herečka Marie Fugainová předvedla večerní šaty vyzdobené čokoládovými destičkami a plisovaným marcipánem a při tom se ovívala vějíři z černé čokolády. Říši bílé čokolády zastoupil klobouk připomínající kuchařskou čepici, s nímž se ukázala televizní moderátorka Valerie Damidotová. A herečka Armelle Lesniaková zapózovala nahá u čokoládových stromů.

Čokoládový veletrh se neomezuje jen na francouzskou metropoli. Pořádá se také například v USA, Rusku, Číně nebo Japonsku, kam včetně Francie přiláká více než dva miliony zvědavců. Veletrh letos dobývá také Káhiru a Madrid a v "regionální verzi" se koná také v jihofrancouzském Marseille. Jde tedy celkem o 15 výstav v sedmi zemích.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?