Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Paříž v čokoládě. Na slavném veletrhu je jídlo, opera i móda

Móda

  16:43
PAŘÍŽ - Nápaditou dekorací z čokoládových stromů navozujícími atmosféru jako z Manetova slavného obrazu Snídaně v trávě a dalšími výtvarnými počiny s využitím čokolády jako základního materiálu obohatili organizátoři 15. ročník mezinárodního veletrhu čokoládových výrobků, který začal dnes na jihu Paříže.

Veletrh čokolády v Paříži foto: Reuters

Podle organizátorů je půlkulaté výročí důkazem "úspěšného zasnoubení potěšení, labužnictví a překvapení". Vzdává hold lidem, kteří věrně věnují všechno své vědění a um čokoládovému světu, jenž přiláká na podobnou akci vždycky tisíce návštěvníků.

Veletrh čokolády v Paříži

Letošního ročníku se na 14.000 čtverečních metrech plochy účastní na 400 vystavovatelů z Francie, Německa, Belgie nebo Španělska. Druhým rokem mají také svůj zvláštní pavilon Švýcarsko a Itálie, u nichž je dlouholetá tradice čokoládových výrobků s důrazem kladeným na jejich dokonalý design.

Svoje místo na veletrhu mají i nejvýznamnější země produkující kakao, tedy Brazílie, Madagaskar nebo Venezuela.

Letošní veletrh je ve znamení operní kultury, ve kterém jsou umělecky zastoupeny literární předloha, zpěv, hudba, tanec, dekorace a kostýmy.

Hlavně francouzští velcí výrobci čokolády jako Pierre Marcolini, Jean-Luc Decluzeau, La Maison Bonnat či La Maison du Chocolat se podíleli na přípravách dekorace, která má ztvárnit tento sladký svět v jeho co nejpřitažlivější dokonalosti. Jako první tak diváky udeří do očí velké dorty ve tvaru známých operních budov.

Veletrh čokolády v Paříži

Pro návštěvníky je přichystána i další podívaná, při níž je do tajů výroby těch nejzajímavějších laskominek zasvěcují největší mistři cukráři.

Předpremiéru na veletrhu má putovní historická výstava Choco-Story, která seznamuje zájemce s 4000 let starými dějinami kakaa a údajně přináší odpovědi na všechny otázky týkající se čokolády. Choco-Story je v současnosti k vidění i v Praze.

Pařížskou výstavu obohatila již v předvečer zahájení zvláštní módní
přehlídka, na níž francouzská herečka Marie Fugainová předvedla večerní šaty vyzdobené čokoládovými destičkami a plisovaným marcipánem a při tom se ovívala vějíři z černé čokolády. Říši bílé čokolády zastoupil klobouk připomínající kuchařskou čepici, s nímž se ukázala televizní moderátorka Valerie Damidotová. A herečka Armelle Lesniaková zapózovala nahá u čokoládových stromů.

Čokoládový veletrh se neomezuje jen na francouzskou metropoli. Pořádá se také například v USA, Rusku, Číně nebo Japonsku, kam včetně Francie přiláká více než dva miliony zvědavců. Veletrh letos dobývá také Káhiru a Madrid a v "regionální verzi" se koná také v jihofrancouzském Marseille. Jde tedy celkem o 15 výstav v sedmi zemích.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat