Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Patří politici do tepláků? Trend, který rozděluje společnost

Móda

  7:00
PRAHA - Tepláková souprava, gule dej si doprava, zpívala svého času dnes již neexistující kapela Nightwork. Pohled na politiky, kteří se ve sportovním outfitu chtějí přiblížit lidu, ale napovídá, že by měl ten rým končit spíše „doleva“.

Předchůdce – můj vzor. Obliba pestrobarevných sportovních souprav se přenesla z venezuelského prezidenta Huga Cháveze i na jeho nástupce ve funkci Nicoláse Madura. foto: Reuters

Vzpomněl jsem si na to, když minulý měsíc Venezuela k uctění památky zesnulého prezidenta Huga Cháveze, zavedla hned čtyři svátky spojené se školním volnem. A znovu na mě vykoukla fotka Cháveze s jeho mentorem Fidelem Castrem, jak společně rozmlouvají oděni v pestrobarevných, leč značkových sportovních soupravách.

Právě kubánský vůdce Fidel je jakýmsi průkopníkem v nošení tepláků na veřejnosti. V soupravách Adidas, ale později i jiných značek, se začal zjevovat zhruba od roku 2006. Do té doby tradiční uniformu za ně vyměnil po různých lékařských procedurách, aby nebyl v rámci zotavování viděn v nemocničním mundúru. A jako správní následovníci svého vzoru to od něj pochytili další levicoví vůdci především jihoamerických národů. Ona se přece jen sociální rovnost asi slibuje lépe v teplákovce nebo svetru (ten je nepostradatelný pro bolivijského prezidenta Eva Moralese) než v obleku od Armaniho.

To ovšem neznamená, že by snad demokratičtí politici ve sbírce teplákových fotek chyběli. Ukazovat se jako aktivně sportující jedinec totiž patří na Západě, zejména pak v Americe, k dobrému tónu. Barack Obama není žádným inovátorem, když veřejně hraje v teplácích basketbal či baseball. Existuje třeba fotka Geralda Forda z roku 1974, jak v rudé mariňácké soupravě hraje tenis.

Trend, který rozděluje

Ikonickým módním faux-pas je pak dokumentární fotka z roku 1984, na níž při letu v Air Force One promlouvá ke svým spolupracovníkům Ronald Reagan v košili, kravatě, polobotkách a... ano, teplákách – vytažených ke všemu proklatě vysoko.

To ostatně zapadá do současné módní debaty o tom, kam v teplákách ano a kam ne.

Obhájci současného trendu, kterému se ve světě říká „athleisure“ – tedy jakási pohodlná volnočasová móda inspirovaná tělocvičnami, by pustili tepláky na řadu míst. Nejen na dlouhé lety, protože je to pohodlné, ale třeba na nákupy nebo na přeběhnutí mezi posilovnou a kanceláří, kde se manažer převlékne, až když dojde na obchodní jednání. Odpůrci původ rozrůstajícího se trendu připisují zejména lenosti mládeže, která čím dál víc ignoruje i nejzákladnější společenská pravidla. Podle nich tepláčky patří tak maximálně na gauč k televizi. A hlavně varují, kam až to zajde. Že už se v ulicích objevují lidé ve flanelových kalhotách od pyžam, která jsou jistě ještě pohodlnější než sportovní soupravy. Co na tom, že to není zrovna hygienické, běhat po ulicích v něčem, v čem si vlezete i do postele.

Toho se snad politici vážně vyvarují, aby mezi lidi lezli v pyžamu. Prozatím snad stačí, že v rámci „polidšťování se“ na sociálních sítích víme, jaký župan má ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Autor:

Prodej bytu 2+1 v Brandýse nad Labem-Staré Boleslav, lodžie
Prodej bytu 2+1 v Brandýse nad Labem-Staré Boleslav, lodžie

Sídliště BSS, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
4 400 000 Kč