Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pořiďte si stylistu. Budete trendy a ušetříte

Móda

  18:00
Mají pověst hysterických sebestředných individuí, která vás navlečou do ohavností s argumentem, že to je právě "in". Jaká je ale realita?
Stylistka - ilustrační foto.

Stylistka - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Celebrity bez jejich rad nevycházejí ven ani s odpadky. Z šedých myší vykouzlí osudové ženy a ovládají doslova magické triky. Pokud na ně náhodou narazíte na ulici, mají značkové tašky nacpané úlovky, o kterých sní všechny redaktorky módních časopisů a pro něž by jejich čtenářky vraždily. Ano, to jsou oni. Stylisté, skrývající se za obrovskými temnými brýlemi s nenápadným logem věhlasné značky.

Normální smrtelník – rozumějte ten, který je ochotný koupit si tričko v tržnici, aniž by se přitom propadl hanbou – snadno získá dojem, že stylisté jsou divní. Pokud se objeví v televizi, pak jsou obvykle trochu hysteričtí a svým "obětem" vyhází obsah šatní skříně, aby z nich na konci pořadu udělali někoho úplně cizího, ale děsně "cool". Není divu, že se stylistů stále hodně lidí bojí, natož aby jim platili za jejich služby.

Osobní setkání se stylistou přitom vůbec není tak hrozivé. Navíc opravdu dokážou doslova divy. "Loni za mnou přišel nevýrazný chlapík, jehož šatník byl pro mě noční můrou. Samé nevýrazné barvy a prakticky žádné doplňky. Právě ho opustila přítelkyně a on byl zanedbaný na první pohled," vzpomíná Dušan Chrástek, který radí například Karlu Gottovi nebo Aně Geislerové.

Jeho klient ale vzal proměnu opravdu vážně, dokonce si vytvořil speciální tabulky na kombinace nového oblečení a podle nich se řídil. "Už po týdnu se děly věci. Začaly se o něj zajímat ženy a za půl roku měl novou přítelkyni. Nedávno jsem byl na křtinách jeho malého syna," líčí Chrástek spokojeně. Sám říká, že je vlastně módní psycholog, který pomáhá zvednout sebevědomí.

S profesionálem ušetříte
Pokud máte pocit, že stylisté jsou dobří jen pro ty, kteří nevědí, co s penězi, mýlíte se. Opravdu šikovný stylista vám naopak dokáže dost peněz ušetřit. Nevěříte? Tak se schválně podívejte, kolik máte ve skříni věcí, které jste nikdy v životě nevzali na sebe. Podle výzkumu britského deníku Daily Mail má každá žena v průměru 22 kusů oblečení, které koupila zcela zbytečně.

S pomocí stylistů se tomu dá předejít. Jejich služby můžete párkrát do roka vyzkoušet zadarmo v nákupních centrech, v Praze například v Arkádách Pankrác nebo v Galerii Myslbek. Stačí se zaregistrovat přes internet. Módní specialista vám pak poradí nejen podle svého dojmu, co vám bude slušet, ale zajímat se bude i o to, v čem se sami dobře cítíte.

"Nejčastěji se hlásí ženy, které se chystají vrátit zpět do práce nebo jsou v kolotoči mezi prací a rodinou. Buď chtějí poradit, jak změnit svůj šatník, nebo si přijdou ověřit, že jim jejich styl sluší," popisuje stylistka Lenka Podlahová. Schůzka s ní trvá dvě hodiny, během kterých si s klientkami popovídá o jejich životním i módním stylu, a nakonec se s nimi vydá i na nákupy. "Nejsem placená za to, aby si klientky koupily co nejvíc oblečení. Naopak to, co se jim líbí, si mohou rezervovat a rozmyslet si, jestli jim věc zapadne do šatníku," dodává.

Hlavně pro tlusté
Péči stylisty by si měli dopřát zejména lidé nestandardních rozměrů. "Mám mezi klientkami i důchodkyně, které ještě nechtějí patřit do starého železa. Často se na mě obracejí ženy po skončení rodičovské dovolené. Chtějí se vrátit do práce a být in," říká stylistka Klára Klempířová. Mezi její klienty patří malířka Iva Hüttnerová, která má k ideálním modelkovským mírám daleko. "Obléknout štíhlou mladou dívku je jednoduché, ale skutečně dobrý stylista vás promění, i když máte nadváhu a chybí vám linie pasu," je přesvědčena Klempířová.

Za dvouhodinovou revizi šatníku, při které poradí, jak stávající oblečení a doplňky kombinovat, co vyřadit a co by se naopak dalo vylepšit, si účtuje 1800 korun. Za každou hodinu společných nákupů pak zaplatíte tisícikorunu. Základ její práce ale spočívá hlavně v přebrání stávajících zásob oblečení, bot a doplňků. "Vyhazuji jen minimum věcí, a to takových, které se již nedají přešít, jsou z nekvalitního materiálu nebo v neslušivém tónu nebo vzoru. Opravdu se nikdo nemusí bát, že bych mu vyhodila všechno oblečení," usmívá se stylistka. Kouzlo její práce spočívá právě v tom, že najde a zkombinuje to, o čem sama majitelka ani netuší.

Autor: