Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Móda

Pozoruhodná cesta Calvina Kleina na trůn světové módy

Kolekce prádla Calvina Kleina  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolekce prádla Calvina Kleina | foto: ČTK

NEW YORK/PRAHA Cesta Calvina Kleina na trůn světové módy byla pozoruhodná. Zatímco se jeho vrstevníci honili po ulici nebo si hráli s autíčky, Klein si již ve svých pěti letech začal malovat návrhy svých prvních šatů a módní návrhářství později vystudoval na vysoké škole.

Módní vizionář, který 19. listopadu oslaví sedmdesátiny, začínal s džínami, spodním prádlem a postupně se prosadil i s parfémy nebo hodinkami. Základem jeho modelů je jednoduchost a praktičnost, své nápady výrazně podporoval reklamou, ve které se nebál kontroverzí a provokací.

Calvin Klein

Calvin Klein

Calvin Richard Klein se narodil v Bronxu v židovské rodině, jejíž kořeny sahají do Maďarska. Z židovské komunity v Bronxu vzešli také Kleinovi kolegové Robert Denning nebo Ralph Lauren. Kleinův otec měl malý obchod, matka byla krejčová. Malý Calvin svou matku rád pozoroval při práci u šicího stroje a tehdy se nadchl pro módu. Po absolvování Technologického institutu módy a Vysoké umělecko-designové školy v New Yorku se nejprve živil jako učeň v textilním továrně.

Uskutečňovat svůj dávný sen začal Klein v roce 1968, kdy si jako šestadvacetiletý otevřel spolu s kamarádem z dětství Barrym Schwartzem společnost Calvin Klein Inc. První zakázku získal náhodou, když si nákupčí střihů velkého obchodního domu Bonvit Teller spletl patro a ocitl se omylem v dílně Calvina Kleina. Byl ale okouzlen a zakázka za 50.000 dolarů zanesla jméno Calvina Kleina na módní mapu.

Jméno si Klein udělal v módě pro běžné nošení. V roce 1973 navrhl kolekci sportovního oblečení, z níž se postupně zrodil široce používaný termín "vzhled Calvin Klein". Slávu a úspěch ale zaplatil rozvodem se svou první ženou Jayne. Následovalo, jak sám říká, "divoké období" provázené drogami a nespočtem náhodných známostí. Po publicitě prahnoucího Kleina změnil v roce 1978 únos jediné, tehdy jedenáctileté dcery Marci, která nakonec vyvázla bez zranění. Hvězda společenských večírků se více stáhla do soukromí.

ČTĚTE DÁLE:

V roce 1979 zamotal v USA hlavu puritánům reklamou na džíny, na níž se patnáctiletá Brooke Shieldsová ptá: "Víš, co je mezi mnou a mými calvínami? Nic." Návrhář kabátů se téměř přes noc změnil v nejúspěšnějšího návrháře džín. Ameriku zachvátila džínová horečka a Kleinovy calvíny měly i díky negativním ohlasům feministek o odbyt postaráno.

Kolekce Calvina Kleina Spring/Summer 2013 New York

Kolekce Calvina Kleina Spring/Summer 2013 New York

Strategii sobě vlastní zvolil Klein i v roce 1982 při propagaci mužského spodního prádla. Druhdy čistě užitkový výrobek se opět "přes noc" změnil na předmět touhy. Kontroverzní reklamy se sexuálním podtextem opět vyvolaly negativní reakce, ale zároveň zboží dobře prodávaly. Neméně úspěšný byl Klein při výrobě parfémů. Voňavky značky Obsession, Eternity, Escape a další rozšířily během 70. a 80. let nejen škálu Kleinových výrobků, ale podstatně také zisky. Hlavní tváří CK se na několik let stala i britská topmodelka Kate Mossová.

V roce 1997 rozšířil činnost o výrobu hodinek. "Pro muže jsou hodinky vlastně tím jediným skutečným módním doplňkem, kterým může vyjádřit svůj vkus," tvrdil.

Držitel nejrůznějších ocenění za módní návrhářství prodal v roce 2002 své impérium s obratem šest miliard dolarů ročně za 430 milionů dolarů americkému košilovému gigantu Phillips-Van Heusen, značka CK ale zůstala. Z módní branže ale Klein nezmizel, nadále se zúčastňuje přehlídek a různých módních akcí.

Pozornost médií také vyvolal jeho druhý rozvod. S manželkou Kelly, se kterou tvořili ostře sledovaný pár, se rozvedl v roce 2006 oficiálně po deseti letech odloučení. V roce 1994 ale publicisté Steven Gaines a Sharon Churcherová v neautorizovaném životopise napsali, že Klein byl před sňatkem s Kelly Rectorovou v roce 1986 bisexuál a že i po svatbě oba vedli převážně oddělené životy. V poslední době byl vidět spíše v pánské společnosti.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Vědci vytvořili prvního křížence člověka a opice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Vědci vytvořili prvního křížence člověka a opice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Vědci vytvořili prvního křížence člověka a opice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!