27. října 2009 13:15 Lidovky.cz > Relax > Móda

Praha se chystá na světovou módní show Elle Style Awards

Soutěž může přispět k lepšímu vnímání módy v České republice, říká návrhářka Liběna Rochová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soutěž může přispět k lepšímu vnímání módy v České republice, říká návrhářka Liběna Rochová. | foto: ČTK

PRAHA Oslavou módy má být světová show Elle Style Awards, která se letos poprvé uskuteční v Praze. Akce, jejíž součástí je udělování cen označovaných za módní oscary, nabídne 5. listopadu přehlídku módních stylů, značek a tváří.

Ocenění mají být čeští tvůrci a další osobnosti, které se prosadily v módní branži a jejichž styl pořadatele soutěže zaujal.

"Soutěž může přispět k lepšímu vnímání módy v České republice. Jsem za ni vděčná," řekla designérka Liběna Rochová, která je mezi nominovanými v kategorii Český návrhář roku. Podle ní je ocenění v této soutěži dobrá reklama pro tvůrce. Zároveň má upozornit na práci designérů, kteří jsou prý v Česku mnohdy v pozadí módního dění.

Podle ředitelky projektu Mirky Vopavové je snahou pořadatelů "vytvořit české celebrity" ze světa módy. "Stejně jako máme skvělé herce, jsou tady i skvělí lidé ze světa módy - fantastické modelky a špičkoví módní návrháři.

Byli bychom velmi rádi, kdybychom z nich mohli celebrity udělat," řekla Vopavová.

Zatímco ve světě patří návrháři mezi elitu módní branže, v Česku jsou prý středem pozornosti spíše modelky a dívky ze soutěží krásy, které modely předvádějí. "Český trh zatím není takový, aby návrháři zasáhli veřejnost v širším měřítku. Je to většinou jen úzká skupina lidí, kteří se módě věnují.

Není to tak rozběhlé jako ve světě, kdy návrháři prosperují, jsou vidět a jsou úspěšní v obchodním smyslu," řekla Monika Drápalová, která působí jako návrhářka v Paříži.

Upozornila, že za každou cenou z podobné akce se skrývají další obchodní nabídky a kontakty. Chystaná soutěž časopisu Elle však podle Drápalové v Česku zatím příliš velký ohlas nemá. "Je to spíš pro čtenářky Elle, pro ženy, které to sledují a zajímají se o módu," dodala.

Podle pořadatelů akce se Praha díky módní show zařadí mezi tradiční mekky módy jako Londýn, Paříž nebo Stockholm. Koná se mimo jiné k 15. výročí působení časopisu Elle v ČR. "Ve světě je to velmi prestižní akce. Má popularizační dopad. Je to dobrá reklama pro její účastníky," řekla Drápalová. Mimo Británie, kde soutěž začala před 12 lety, se uskutečnila ve Španělsku, Holandsku nebo také v Rusku, na Ukrajině a v Číně.

Na módní show budou vyhlášení vítězové v pěti soutěžních kategoriích - Zahraniční návrhář roku, Český návrhář roku, Style ikona roku, Modelka roku a Počin roku. Rozhodne o nich odborná porota, jejímiž členy jsou mimo jiné modelka Daniela Peštová, fotograf Robert Vano a návrhářka Klára Nademlýnská. Čtenáři Elle pak mohou vybrat svou "celebritu" v kategorii Žena roku a Muž roku.

Mezi nominovanými v ženské kategorii jsou modelky Helena Houdová, Tereza Maxová, Daniela Peštová, herečky Jana Plodková, Tatiana Vilhelmová, Dagmar Havlová, Tereza Brodská, dokumentaristka Tereza Kopáčová nebo sportovkyně Martina Sáblíková. Na titul Muž roku jsou navrženi zpěváci Karel Gott a Vojta Dyk, hudební skladatel Michal Horáček, herci Jiří Bartoška, moderátor Marek Eben, kadeřník Libor Šula, výtvarník David Černý, sportovci Pavel Nedvěd a Lukáš Bauer a ekonom Tomáš Sedláček.

Přihlížet módní show v sále klubu SaSaZu v pražské holešovické tržnici budou moci pouze diváci, kteří obdrží pozvánku pořadatelů. Přepokládá se, že v hledišti zasedne asi 1000 návštěvníků. Jednu volnou vstupenku mohli zájemci vyhrát díky účasti v soutěži, při níž měli zaujmout svým stylem a vkusem. Podle pořadatelů se přihlásilo asi osm desítek lidí.

Moderovat slavnostní večer má herec Jiří Macháček. Na pódiu by se měly objevit také topmodelky, jejich jména pořadatelé zatím tají.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz