Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přehlídka bez topů a minisukní: Libanon hostil módu pro arabské muslimky

Móda

  15:43
BEJRÚT - Průsvitné topy a minisukně jako na přehlídkových molech v Paříži a Miláně na módních přehlídkách určených pro arabské muslimky nenajdete.

Módní přehlídka pro arabské muslimky. foto: images.derstandard.at

Módní přehlídce nazvané v překladu Noc Arabů z Perského zálivu, která se tento týden uskutečnila v libanonském Bejrútu, vévodily modelky s výrazně nalíčenýma očima oblečené do bohatě vyšívaných šatů sahajících až na zem.

Módní návrhářka Fátima Kaabizaová ze Spojených arabských emirátů zvolila pro své rafinovaně střižené černé šaty jako výchozí prvek typické, vše zahalující šaty Arabek. Barevné a štrasové výšivky jejích modelů jim však propůjčují nový rozměr a snímají z nich původní strohost. A když přece jen někdy pod dlouhou černou látkou probleskne noha, není vidět odkrytá kůže, protože součástí modelu jsou i slušivé legíny zhotovené z látek se třpytkami.

Módní přehlídka pro arabské muslimky.

Designérka z Maroka Lamía Mendžaviová zase představila kaftany se širokými opasky v duhových barvách. Ženám, které chtějí zaujmout nádhernými šaty, aniž by přitom ukázaly i jen pramen vlasů nebo kousek kůže, jsou zase určeny zlatočerné modely návrhářky Haify Balúšiové, které doplňují slušivé šátky.

Mnoho Arabek, především z Perského zálivu, si zakrývá nejen vlasy, ale i velkou část obličeje. Oči, které jsou kromě rukou často to jediné, co žena na veřejnosti ze svého těla ukáže, bývají proto často velmi zvýrazněné líčením.

V Libanonu se tato módní přehlídka konala již podeváté. Jen málo tamějších žen však chodí po ulicích zcela zahalených. V hlavním městě Bejrútu se navíc džíny prodávají podstatně více než černé šaty.

Autoři: ,