Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přehlídka kolekce Vivienne Westwoodové vynesla Maxové čtyři miliony

Móda

  22:36
PRAHA - Kolekci britské návrhářky Vivienne Westwoodové představila ve středu na charitativní módní přehlídce v Obecním domě Nadace Terezy Maxové. Projekt nazvaný Fashion for Kids nabídl již popáté módní show, jejímž cílem je pomoci opuštěným dětem.

Výtěžek z přehlíky pro Nadaci Terezy Maxové. foto: ČTK

Podle jeho protagonistů je móda i v době krize osvědčený prostředek, jak získat prostředky pro potřebné. Akce, jejíž motto je Hrdinou může být každý, vynesla čtyři miliony korun.

Tereza Maxová.

"Každá koruna pomáhá. Doba není jednoduchá a těší mě, že v České republice je tato solidarita," řekla Maxová. Podle ní se ekonomická krize odrazila také na filantropických projektech. "Velké korporace snižují výdaje na charitativní pomoc. I jednotlivý člověk však může pomoci, ať už si koupí něco za deset nebo za padesát korun," upozornila.

K modelům Westwoodové i k samé návrhářce má prý Maxová osobní vztah.

"Předváděla jsem pro ni už jako mladá modelka. Je to úžasný člověk, kreativní. Je to tak trochu punkrock. Nejde o elegantní, velké róby. Je to ale nápadité, funky a něco jiného než jsme měli v minulých letech," dodala.

Iveta Lutovská.

Na molu zdobeném medvídky předvedly modelky barevné oděvy pro jaro a léto motivované řeckou mytologií a přírodou.

Módní přehlídkou odstartoval také prodej nové limitované kolekce Teribear nazvané Golden Edition z dílny české tvůrkyně Kláry Nademlýnské. Navazuje na projekt Bear in Mind, který Maxová zahájila před rokem a který podle ní českou veřejnost oslovil. Pomoci mohli lidé zakoupením papírových kapesníků, perníčků nebo minerální vody s označením loga projektu ve tvaru medvídka. "Medvěd nám dělá radost. Vyhrál filantropický projekt roku. Je to jakýsi charitativní oscar," řekla Maxová na tiskové konferenci.

Tereza Maxová.

Mimo kolekce Anglomania od slavné britské návrhářky své geometricky tvarované modely představil také italský módní dům Mila Schön.

Extravagantní luxusní kolekce si získala nadšený potlesk. V bílém modelu "nevěsty" se na závěr přehlídky objevila sama Maxová. Nademlýnská pak uvedla modely inspirované ženou z Hitchcockových filmů. Svým vystoupením na molu projekt podpořila topmodelka Pavlína Němcová. Modely představily také Andrea Verešová, Eliška Bučková nebo Iveta Lutovská.

"Současný svět je velmi zvláštní a je třeba se vrátit k základním lidským hodnotám. Je důležité umět pomoci jiným," řekla ČTK Němcová. Podle ní je účast na podobném projektu radost. "Jako modelka znám i daleko náročnější přehlídky. Je to jako 'procházka růžovým sadem'. O to větší je ale radost z toho, že je to pro dobrou věc," dodala ke své účasti.

Podle Němcové lidé v Česku už začínají chápat, že i móda může pomáhat.

"Pomoc má mnoho forem a je dobře, že výsledky přispějí lidem, k nimž osud nebyl příliš štědrý," dodala.

Diváky v zaplněném sále Obecního domu bavila mimo jiné skupina Chinaski. Akci moderoval Jakub Železný.

Loňská akce nadace Fashion for Kids vynesla 3,4 milionu korun. Podpořily ji tehdy přední světové modelky včetně Evy Herzigové a Karen Mulderové. Nadace Terezy Maxové působí již třináct let. Pro děti vyrůstající v ústavní a náhradní rodinné péči získala více než 150 milionů korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!