Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čekstajl

Chuť ukázat pupek je zase trendy. Crop top nepatří jen do fitka, vzít si ho můžete i na červený koberec

U nás krátký top od Zuzany Kubíčkové vynesla na červený koberec Jana Plodková. foto: Profimedia

Podzim už klepe na naše skříně a mladí jsou stále v crop topech. Není jim s holým pupkem zima? A co na to prokristapána jejich ledviny? Klid, to jsme jen zapomněli, že krátké topy nosily už naše babičky a do módy se vrací s dvacetiletou pravidelností.
  5:00

Kořeny crop topů, tedy krátkých triček, překvapivě sahají až do 40. let. Tehdy bylo velmi odvážné a módní si tričko vyhrnout pod prsa nebo si na hrudi uvázat cípy košile. V kombinaci se sukní s vysokým pasem šlo o velmi stylovou záležitost.

Skutečnou položkou v obchodech se ale crop top stal v 60. letech. S květinovými dětmi, sexuální revolucí a celkovým společenským uvolněním se lemy triček nebezpečně zkracovaly, stejně jako pas kalhot se odvážně snižoval. Trend odhalování kůže, která doposud zůstávala veřejnosti skryta, propagovala i tehdejší star Jane Birkinová – britská herečka a zpěvačka, jež zemřela letos v červenci.

Největší sláva ale na crop top teprve čekala. Sportem a tělesným krásnem posedlých osmdesátek se zmocnilo šílenství zvané aerobik a při skákání step touch bylo zkrátka žádoucí ukázat, jaké divy sport s lidským tělem dokáže. Krátké triko s utrženým lemem bylo nejen symbol sexu, ale i silného mužství.

Pekáč buchet se ukazoval pod tričkem s řádně otrhaným lemem, z něhož ještě pochlapácku visely nitě. „Ty musíš být má šťastná hvězda,“ zpívala tehdy také rozvrkočená zpěvačka Madonna a ve skladbě Lucky Star se svíjela do zvuku elektrických kláves v černém crop topu, přes který přehodila neodmyslitelné síťované tílko.

Jsme tam, kde jsme byli

Milénium se pak zdálo jako začátek všeho, ale s módními trendy sahalo po pěkném retru. Tehdy žádané královny krásy jako peroxidová blond hvězdička Paris Hiltonová nebo zpěvačka Gwen Stefaniová odhalovaly břicha v krátkých topících i nízkých sukénkách.

Oděv, který končí kousek pod prsy, uměla obléct Jane Birkinová

A po několikaleté přestávce jsme zase tam, kde jsme byli už tolikrát. S pandemickým zachumláním se do županů a chlupatých trepek je tu opět chuť ukázat světu svůj pupek. Jen tentokrát jsou crop topy skutečně ultra krátké, odhalují žaludek i spodek prsou.

Vyzývavé, někdy až vulgární kousky nosí modelka Bella Hadid, zpěvačka Ariana Grande, ženy, muži, hubení i tělnatí. V zájmu hnutí body positivity najdeme crop top z úpletu v „háemku“ za stovku a kožený u Alexandra McQueena za více než 60 tisíc korun. Kdo si v rámci udržitelnosti vystačí s tím, co už má, střihne si krátký topík z trika dlouhého a podle návodu na TikToku si na něj ještě našije flitry nebo perličky.

Že crop top nepatří jen do fitka a klubu, ale může být i vysoce elegantní záležitostí, ukázala třeba francouzská herečka Marion Cotillardová již před třemi lety v Cannes. Tehdy ji na špacír po filmovém festivalu zapůjčil dvoudílný černý vintage model dům Chanel. Tento trend ale umí uchopit i její české kolegyně, konkrétně herečka Jana Plodková. Ta si letos štrádovala po červeném koberci před Thermalem ve dvoudílné róbě, která byla zhotovena v ateliéru návrhářky Zuzany Kubíčkové.

Oděv, který končí kousek pod prsy, uměla obléct Betty Grableová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!