Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ráda shazuji eleganci něčím normálním, říká o módě návrhářka Fejková

Móda

  16:00
PRAHA - Do komorního prostoru v Martinské ulici na Novém Městě přenesla svou autorskou tvorbu návrhářka Helena Fejková. V sousedství další české módní značky Timoure et group právě otevřela studio, které zákazníkům nabízí individuální přístup a jedinečný design. Po dvaceti letech v pražské Lucerně hledá nový smysl pro svou práci. Ze své linie však ustoupit nehodlá, řekla.

Módní návrhářka Helena Fejková. foto: ČTK

"Oslovit mohu zákazníky, kteří mají rádi to, co voní rukou a nápadem," řekla Fejková, která autorskou módou zaujala v Praze už začátkem 90. let.

Loučení s historickým prostorem
Její Galerie mody v Lucerně dvě desítky let přitahovala milovníky oděvního umění. Koncem loňského roku se ale rozloučila s historickým prostorem a své nové sídlo považuje za určitou výzvu.

"Módní ulice tady asi nevznikne, ale je to velmi útulné místo," říká o novém prostoru návrhářka. Jako ideální místo pro budoucí přehlídku by si prý představovala nedaleký Kostel svatého Martina ve zdi. Působení v Lucerně, která v posledních letech poskytla zázemí několika dalším návrhářkám, považuje ovšem za velmi významnou etapu své tvorby. "Zůstalo to tam ve zdech a nikdo nám to neodpáře. Byl ale nejvyšší čas na změnu, kterou jsme udělali s velkým vypětím sil," přiznává výtvarnice.

Zákazníci mě ženou dopředu
Stěhování do prostoru menšího o 400 metrů čtverečních však neznamená změnu koncepce tvorby, tvrdí milovnice originálního designu. "Pořád přemýšlím o tom, jestli to, co dělám, má místo na slunci, jestli je to smysluplná práce. Současný trend jde trochu jiným směrem," připouští. Těší ji však, že je stále dostatek lidí, kteří stojí o umění v módě. "Líbí se mi kontakt s lidmi. Baví mě poznávat nové zákazníky, zajímavé lidi. To mě žene dopředu," uvedla.

Na designérské práci sama oceňuje možnost objevování nových věcí, technologií či siluet. "Kdybych neměla další nápady, asi bych si cestu neklestila. Je spousta témat, která bych chtěla udělat. Nepoženu se ale do standardních věcí, kterých je hodně a kterým nemohu konkurovat. Současná výroba je drahá," uvedla.

Lidé se musí v módě cítit dobře
Ve své tvorbě Fejková kombinuje kontrastní materiály. "Ráda shazuji prudkou eleganci něčím normálním. Chci, aby se lidé v tom cítili dobře," uvedla.

Inspirovala se například futuristickými obrazy brazilské malířky Magdy Klimecové, které digitální technikou přenesla na bavlněný úplet. Kombinuje jej s džínovinou a dalšími materiály, které vnášejí do modelu lehkost, svěžest a nadčasovost. "Snažím se, aby má tvorba nebyla povrchní. Modely by neměly být plytké. Nechci ustupovat ani slevovat. Záleží mi tom, aby bylo všechno perfektní," zdůraznila.

Značka Helena Fejkova Prague se objevila v českém oděvním designu 3. dubna 1990, kdy otevřela na pražských Vinohradech první galerii módy. Návštěvníci si u ní mohli vybírat z kolekcí inspirovaných architekturou, uměním i z originální džínové módy.

Autor: