Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultovní módní záležitost. Vyšisované džíny s dírami zažívají boom

Móda

  6:46
Modrá je dobrá, zpívá kapela Žlutý pes ve své kultovní písni. A modrý, tím pádem v souladu s textem songu dobrý, je i denim, který je zase kultovní módní záležitostí. A zrovna v letošní sezoně zažívá džínovina nový boom.

Klasika nestárne. Košile - případně dle možností postavy upnuté triko - a džíny. Kombinace, která není kreativní, ale je rozhodně stylová, byla módním podpisem Jamese Deana. A dodnes nebyla překonána. foto: Lidové noviny

V poslední době byly klasické džíny odsouvány trochu na okraj zájmu. Třeba v pánské módě je válcovaly plátěné chinos, které v různých barvách byly tím pravým pro módy znalého muže libovolného věku.

Univerzálnost, kterou původně pracovní kalhoty amerických kovbojů nabízejí, ale znovu zvítězila. Nejenže jsou pohodlné, ale díky různým variantám se dají použít k přiměřeně elegantnímu, takže do práce použitelnému outfitu, stejně tak jako hodně rozervané poslouží „rebelům s příčinou i bez ní“. A navíc jsou součástí šatníku lidí každého věku i pohlaví. Džíny navlékají maminky dětem od batolecího věku, jsou uniformou teenagerů, v arzenálu pro tak zvané modré pátky (nebo taky casual Fridays) je mají byznysmeni a manažeři a nosí je i moje 85letá babička.

Trendy pro tento rok jsou v zásadě dva. Každý, kdo o sobě tvrdí, že módě rozumí a je pro něj důležitá, absolutně nutně potřebuje džíny ze surového denimu - primárně jde o temně modrou hodně hrubou džínovinu. Nejlépe japonské provenience, protože tamní látky jsou prostě nejlepší. A ideálně v úpravě „selvedge“ - to poznáte na rubu kalhot, kde je vidět ve švu, že látka není ustřižená, ale je zakončena takovým bíločerveným proužkem, což značí, že jde o kraj plátna, který se nebude třepit. Takové džíny se perou minimálně, raději se mrazí, aby se v nich zabili mikrobi. Peněženku je pak třeba připravit na výdaj přes pět tisíc.

Továrny, kde stresují džíny

Druhým hitem jsou džíny „jeté“ - tedy s uměleckými dírami, seprané, vyšisované, flek od oleje taky není na škodu. Odborně se jim říká „distressed“, takže jde o džíny, které už byly vystaveny „utrpení“. Jak vtipně v jednom rozhovoru poznamenal herec a režisér Adam Kraus (ano patří do uměleckého klanu Krausů): „Je šílený, že se stavěj továrny, v kterých stresujou hadry.“

Kromě těchto dvou položek je pak vhodné mít v šatníku ještě černé džíny - ty se hodí i pro formálnější příležitosti. A fajnšmekři přidají bílé - má to prý punc italské elegance. Pravdou je, že chlap v dobře padnoucích džínech a bílé košili (případně bílém upnutém triku, pokud to postava dovolí) vždy vypadá stylově. Mnohá žena v takto oděném pánovi pak vidí Jamese Deana stejně jako zpěvačka Lana Del Rey ve své písni Blue Jeans.

Obrodu pak letos zažívají i „džísky“. Dokonce světoví fashion bloggeři doporučují vzít si je na košili s kravatou místo separátního saka třeba právě v „uvolněné pátky“. To už skutečně zavání odkazem Gershwinovy Rapsodie v modrém - ta také pojila do té doby nespojitelné - vážnou hudbu a jazz.

Autor: