18. června 2009 11:50 Lidovky.cz > Relax > Móda

Retro botasky se lvem či v národních barvách jsou novým hitem

Kolekce Botas Classic 66. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolekce Botas Classic 66. | foto: Botas

Čtrnáct dní po zahájení prodeje překonává zájem o retro botasky očekávání prodejce, společnosti Baťa. Botasky, které navrhli podle klasického modelu ze šedesátých let studenti VŠUP v Praze, si odnesl domů už tisící zákazník.

„Dáváme nyní do prodeje další modely. Hlavní sezona takových bot ale přijde až v srpnu či září, nyní je období sandálů,“ řekl Radek Hrachovec, marketingový ředitel Bati.

„Neočekával jsem, že se budou prodávat až tak dobře. Hlavně mezi mladými lidmi se prodávají skvěle. Největší překvapení jsou modely s národními motivy – s českým lvem či v národních barvách, které jsou jednoznačně nejúspěšnější. Některé velikosti jsou už na prodejnách vyprodané, lze je objednat na webu,“ dodal Hrachovec.

Boty Baťa prodává za šestnáct set korun. Klasický, původně nohejbalový model bot resuscitovali studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Jan Kloss a Jakub Koroš. Za botasky si také převzali první místo v loňském ročníku evropské designové soutěže ED Awards ve švédském Stockholmu, nedávno získali i třetí místo v designerské soutěži Czech Grand Design 2008. Školní projekt nakonec skončil na pultech obchodů.

„Měli jsme zadání dělat novou sportovní obuv. S Jakubem jsme se rozhodli udělat ze staré novou, oživit ji. Pak jsme oslovili Botas, jestli nám nemohou pomoci s výrobou vzorku a s tiskem plakátů. Skoro nic z původního návrhu nakonec nezměnili,“ popisuje Jan Kloss, který je nyní v pátém ročníku VŠUP.

Boty mají oproti původním nepatrně širší špičku a samozřejmě i nové vzory, kterých oba designéři vymysleli celkem třináct, z toho jeden „výroční“, bílý. Vyrábějí se také kompletně v Česku, přímo v Botaně Skuteč.

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz